Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utajená sestra Nataši Gollové aneb Následek románku významného politika. Tajnosti slavných

18.11.2022
Utajená sestra Nataši Gollové aneb Následek románku významného politika. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením soukromý archiv Adiny Janovské

Popisek: Marcella Sedláčková na promo snímku Divadla Anduly Sedláčkové

FOTO / VIDEO Matka pro ni dokonce založila divadlo a mohla být stejně slavná, doba jí ale nepřála. Místo v záři reflektorů skončila tajená sestra Nataši Gollové za mřížemi, a pak zametala pražské chodníky.

Vymodlené dítě nejslavnější prvorepublikové divadelní herečky Anduly Sedláčkové mělo zpočátku všude dveře dokořán a díky ušlechtilé tváři, štíhlé postavě a smyslu pro eleganci by Marcella Sedláčková byla ideální představitelkou prvorepublikových melodramat a komedií. Umělecky i vizáží ale nikdy nedokázala překročit matčin stín. „Mamince se vychovat ze své Marcelky herečku své úrovně nepodařilo. Kromě citlivé povahy po ní nezdědila skoro nic. Ani krásu, ani talent, ani šarm…“ prohlásil o ní ve svých pamětech Raoul Schránil, zbožňovaný představitel milovníků a gentlemanů.

 

Vymodlené dítě:

(autor domácího videa není jistý, pravděpodobně ho natočil
první manžel Marcelliny matky Max Urban)

Otec tajný…

Narodila se 6. března 1926 jako Marcella Kašparová a byla to velká událost, protože její matce, slavné filmové a divadelní herečce Andule Sedláčkové, už bylo devětatřicet. Francouzskou podobu jména dostala díky matčině idolu, francouzské legendě Sarah Berndhardt, příjmení získala po muži, za nějž byla provdána. Andula žila bohatým společenským životem a za své role dostávala pohádkové honoráře. Majetný ředitel právního oddělení Pražské železářské společnosti JUDr. Josef Kašpar věděl, že jeho žena rozhodně nouzí o ctitele netrpí, koneckonců například o jejím románku s Hugo Haasem si šuškala celá Praha. Zřejmě ho to netrápilo, a pokud snad ano, rozhodně to nedával znát. Dohady, kdo je Marcelliným otcem, se staly masitou kostičkou, kterou společnost ochotně ohlodávala. Spekulovalo se o Jiřím Steimarovi, na přetřes přišel dokonce i Jan Masaryk…

Nevlastní sestra

Pravdu Marcelle matka prozradila až mnohem později. Na večírku po jednom přestavení v Divadle na Vinohradech se v roce 1925 Andula seznámila s Františkem Xaverem Hodáčem a rázem bylo vymalováno. Byl totiž Moravák a marná sláva, ti to s ženami zatraceně umějí. (O tom bych mohla vyprávět dlouhé hodiny a vydalo by to na román. Až si snad budu jednou užívat zasloužené penze, snad ho konečně i dopíšu.) Uznávaný ekonom a úspěšný politik, profesor na ČVUT a později poslanec Národního shromáždění, byl sice ženatý s dcerou historika Jaroslava Golla, malířkou Adélou, s níž měl budoucí herečku Natašu Gollovou a automobilového závodníka Ivana Hodáče. Ve vášnivém románku s úchvatnou hvězdou mu to ale rozhodně nemohlo zabránit. Navíc jí splnil sen, konečně se stala matkou. Naštěstí tenkrát ještě neexistoval bulvár, takže tajemstvím opravdu zůstalo tajemstvím, dokud ho Andula sama své dceři neprozradila.

 

Marcella Sedláčková

Čtrnáctiletá hvězda matčina divadla v roce 1940; foto Wikimedia – volné dílo

Zbožňovaná princezna

Odmalička žila v luxusu a pozornosti. Když začal v roce 1926 vcházet časopis Pestrý týden, na obálce prvního čísla byl prezident Masaryk a hned v dalším Andula s maličkou Marcellou. Hugo Haas či Jiří Steimar si s ní hráli, Václav Vydra mladší ji brával na výlety… Na jevišti stanula poprvé v Divadle na Slupi po matčině boku už v třinácti letech, jako Ninian ve hře St. Johna Ervina Jeho paní Fraserová. Po konfliktech s vedením Divadla na Vinohradech i Národního divadla založila Andula po vzoru Sarah Bernhardt vlastní divadlo DAS (Divadlo Anduly Sedláčkové), které začalo působit v roce 1939 v sále Mozartea v Jungmannově ulici. Chtěla tak vytvořit protějšek oficiálním činoherním scénám, Divadlu na Vinohradech a Národnímu divadlu. Samozřejmě v něm vystupovala i Marcella a už v první sezóně nastudovala patnáct rolí.

Válka kvůli Čapkovi

Uvedení Čapkova Loupežníka a Věci Makropulos rozpoutalo proti DAS kampaň ve fašistických časopisech, především ve Vlajce a Arijském boji. Nakonec byla donucena stáhnout Čapkovy hry z repertoáru, v říjnu 1941 byly zakázány ve všech protektorátních divadlech. Po atentátu na Heydricha se Andula odmítla zúčastnit Manifestace věrnosti Říši v Národním divadle, kterou organizovali Němci, a její divadlo bylo v červenci uzavřeno. Andula se ale nevzdávala, s protektorátními úřady jednala měsíce. Nakonec musela propustit režiséra Milana Svobodu, vyměnit většinu souboru a poslat omluvný dopis redaktoru kulturní rubriky Pražského listu Vilému Nejedlému, který štvavou kampaň proti ní na podzim 1941 odstartoval. Díky tomu byla licence DAS k 1. listopadu 1943 obnovena a Marcella se stala jeho hlavní hvězdou. Opět ale jen na pár měsíců, protože v září 1944 byla všechna česká divadla protektorátními úřady uzavřena.

(Pokračování v pondělí 21. listopadu)

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Národní divadlo, Český film, Ladislav Tunys: Raoul Schránil, Blanka Jedličková: Ženy na rozcestí - Divadlo a ženy okolo něj 1939–1945, Divadelní noviny, Josef Brož: Aféry Anduly Sedláčkové, Bořivoj Srba: K historii fašistické perzekuce českého divadla v letech 1939-1945)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská