Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Modlitbu zpívala místo Kubišky Kohoutová. Jakž takž. I fitkař o poschodí níže zpomalil

17.11.2022
Modlitbu zpívala místo Kubišky Kohoutová. Jakž takž. I fitkař o poschodí níže zpomalil

Foto: Aleš Král

Popisek: Berenika Kohoutová zpívá Modlitbu pro Martu. Martu Kubišovou totiž ztvárnila v inscenaci Marta na letní scéně Muzea Kampa, kde také zpívala její hity. Upřímně - na Modlitbu ještě úplně nemá, ale třeba Loudá se půlměsíc dala výborně...

FOTOGALERIE Národní třída patřila po deváté oslavám revoluce Korzo Národní. Organizátoři hlásí po covidových ročnících návštěvnost až 90 tisíc osob.

Korzo Národní oslavilo již po deváté výročí revoluce. Národní třída se tak po dvou letech pandemie opět plně probudila a 17. listopad se zde nesl ve znamení občanských oslav a multižánrového programu. Pořadatelé ze spolku Díky, že můžem představili řadu hudebních vystoupení, divadelních inscenací, workshopů, ale i audiovizuálního umění. Nová scéna se stala místem debat o aktuálním dění včetně válečného konfliktu na Ukrajině. Nejvíce lidí tradičně zamířilo k pietnímu místu uprostřed ulice, kde pokládali svíčky, věnce a květiny. Modlitby pro Martu se letos ujala Berenika Kohoutová.

 

Třiatřicáté výročí sametové revoluce svou formou letos navázalo na předcovidové ročníky. Dění na Národní třídě patřilo bohatému kulturnímu programu, kterého byli součástí všudypřítomní návštěvníci. Až 90 programových bodů oslavovalo republikovou svobodu a otevíralo diskuze nad současným společenským děním. „Zvlášť nyní je obzvlášť potřeba si připomínat, že si republika úspěšně udržuje demokratickou cestu. V této chaotické době proběhla oslava svobody v poklidu,” uvádí Jan Hlaváček, ředitel Korzo Národní.

Akce započala v 10:00 hodin, kdy na svátečně vyzdobené ulici odstartoval program. Proběhl tradiční Sametový brunch a byly představeny neziskové organizace včetně jejich činností i úvodní umělecké programy. Výtěžek z brunche putuje neziskové organizaci Fandi mámám, díky které se podpoří několik samoživitelek s konkrétními potřebami - spotřebiči do domácnosti, dětskou tříkolkou nebo třeba obývací stěnou.

 

Letošní oslavy 17. listopadu na Národní, foto Karolína Malá

Během oslav se uskutečnilo několik výtvarně-edukativních workshopů pod záštitou Skautského institutu nebo zcela divácky zaplněných debat zaměřených a na současné dění zprostředkovaných Deníkem N, Radiem Wave, Týdeníkem Respekt či Seznam Zprávami. O různorodá vystoupení se zasloužili tuzemští umělci ve spolupráci s divadelními soubory. Hudební složku obohacovala živá vystoupení hudebníků jako Island Mint, Člověk krve a Jelení Lawyers. Zakončil ji koncert zpěvačky Amelie Siba, která svým vystoupením zastupovala hlas mladé generace. Ústředním bodem bylo již tradičně pietní místo uprostřed Národní ulice, kde skauti a sokolové drželi čestnou stráž. Květinu či zapálenou svíčku zde položilo mnoho občanů včetně politiků nebo prezidentských kandidátů.

Návštěvníky zaujal především Anton VB, satirické pouliční divadlo, Podobnosti 2.0 zobrazující revoluční události v porovnání se současností, či autorské výstavy Střípky revoluce nebo Opráski 89±. Ty též v satirické podobě zobrazovaly předrevoluční i porevoluční období. Výstava Dlouhá cesta ke svobodě zas reflektovala dějiny Ukrajiny 20. století. V živou galerii se proměnila i budova Archivu bezpečnostních složek v ulici Na Struze.

Program doplnil i sbor Veselé chvíle, který se skládá ze studentů a absolventů DAMU. Sbor tématem vzpomínal na studentský průvod v roce 1989, ale neopomenul ani současné dění včetně válečného konfliktu na Ukrajině. Národní třídou se tak linuly melodie ukrajinských lidových písní. Všemi očekávaná Modlitba pro Martu pak zazněla z úst herečky a zpěvačky Bereniky Kohoutové. V 17:11 hodin se její zpěv rozezněl z Paláce Metro a skrze televizní obrazovky byl nadosah celé republice. K audio reprodukci se připojila i kandidátská města na Evropské hlavní město kultury - Broumov, České Budějovice a Brno. Rádiový éter zprostředkoval originální verzi písně v podání Marty Kubišové.

 

Letošní oslavy 17. listopadu na Národní, foto Pavlína Lindová

Pořadatelům největších oslav sametové revoluce se podařilo vrátit občanské oslavy zpátky do ulice od Národního divadla po Jungmannovo náměstí. Akce se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, pořadatelé odhadují celkovou návštěvnost až 90 tisíc osob. Devátý ročník oslav svobody se nesl také ve znamení péče a solidarity. V rámci této myšlenky vznikl projekt „Voláme o pomoc“, který uživatelům zprostředkovává osudy lidí ze sociálně ohrožených skupin skrze telefonní sluchátko. Dobročinná budka stojící na náměstí Václava Havla až do konce měsíce.

„Věřím, že se příští rok na Národní třídě potkáme v minimálně stejně hojném počtu jako letos. Jako organizátoři spolku ze Díky, že můžem se již nyní připravují na další, a to jubilejní desátý ročník oslav. Děkujeme všem návštěvníkům, že s námi prožívali oslavy Korzo Národní,“ uzavírá Jan Hlaváček za pořádající spolek Díky, že můžem.

Zdroj: TZ Díky, že můžem

Vložil: Markéta Vančová