Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zasypávání příkopů v podání Milionu chvilek. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.11.2022
Zasypávání příkopů v podání Milionu chvilek. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Blíží se volby, další důvod ke krvavému střetu

Milion chvilek pro vyvedení z demokracie rozeslal k výročí 17. listopadu milý newsletter, kde své adresáty seznamuje s tím, co bude dál s naší demokracií. Dle ministra pro vnitro Víta Rakušana to jsou určitě ti pilní demokraté, kteří pečují o naši demokracii už jen tím, že chtějí na Hradě demokratického prezidenta a něco pro to dělají. A to je dobře. Já chci na Hradě také demokrata.

Ale v tomto ohledu je potřeba si vymezit pojem demokrat, který v Milionu chvilek očividně nechápou. Nebo chápat nechtějí. Podívejme se na definici pojmu demokracie: „Demokracie doslovně vláda lidu či lidovláda je forma vlády, v níž o výkonu státní (obecní, krajské atd.) moci rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů, nejčastěji volbou. Způsob jak občané své mínění v demokratickém státě uplatňují určuje Ústava.“

Položme si otázku. Který z kandidátů usilujících o post hlavy státu by na otázku – ctíte Ústavu České republiky – odpověděl ne. Podle historie (i hysterie) Milionu chvilek by kandidáti Andrej Babiš nebo Jaroslav Bašta jistě odpověděli, že oni. Chystají puč, násilné převzetí vlády? Asi takové, které nám Babiš předvedl po sněmovních volbách loňského roku, kdy pokorně přijal výsledek voleb a přenechal místo vládě Petra Fialy a jeho koalici. A to nadmíru rychle a klidně. Tomu se říká pučistické ovládnutí vlády nad zemí. Odejít do opozice a nechat svého protivníka podle výsledku voleb vládnout. Úplný 48 i s jeho důsledky.

Přesto se Milion chvilek uchýlí k nálepce – demokratický kandidát. Z čehož plyne, že tu máme i nějaké nedemokratické kandidáty. „Potřebujeme na Hradě demokrata, který bude zasypávat příkopy. Proto rozjíždíme kampaň Demokrat na Hrad. Podpisovou výzvu, rozhovory s demokratickými kandidáty, zasílání pravidelných aktualit do e-mailových schránek,“ píše hurá spolek.

A my se můžeme připravit na rozhovory. Nejdříve s volební vatou, jakou bude Hilšer, Fischer a nejspíš i Pavel. Pak dojde na intenzivní marketingové protlačování umělohmotného výtvoru, který je znám v poslední době pod jménem Danuše Nerudová, jinak politicky znám není vůbec. Dostane příležitost promluvit v kanálu Milionu chvilek i Andrej Babiš? Nebo Jaroslav Bašta? Dají jim chvilkaři prostor, aby přesvědčili voliče svými slovy i činy sami? Nebo pro ně demokratický prostor Milion chvilek pro demokracii naplánovaný nemá? A stojí na demokratických principech, když části kandidátům upře spolek prostor na vyjádření, tedy pro uplatnění podstaty samotné demokracie? Nenamítal bych nic, je to soukromý spolek, ať do svého prostoru zvou jen tu Nerudovou. Ale spolek se zaštiťoval a zaštiťuje tím, že brání demokracii celé země. Tím, že nálepkuje a třídí za voliče kandidáty? Není to zpupnost?

Neuvědomují si, že právě taková přezíravost vede ne k rozdělení společnosti, ta má být rozdělená a je správné, že je rozdělená, protože na takovém základu probíhá diskuse, taková přezíravost vede k frustraci, protože ideologicky a názorově za Milionem chvilek stojí drtivá většina médií, včetně veřejnoprávních. Vždyť i z úst České televize jsme mohli často slyšet – demokratická koalice a nedemokratická koalice, vztaženo na Babiše a Okamuru. Druhá strana je závadná, špatná. Proto má druhá strana přece nedemokratické kandidáty a usiluje o zničení našeho krásného nového fialového světa. Tam, kde není místo pro nedemokratické kandidáty. Ale to je přece kravina.

A nejde o kandidáta Babiše nebo kandidáta Baštu. Jde o lidi, které svou kandidaturou zastupují. A ty přece nejde jen tak na základě dojmů označit za nedemokratické a pokoušet se je vytlačit z veřejné diskuse a za pomocí nálepek je dohnat k frustraci. A tedy silovému odporu. To, že se Milion chvilek uchyluje právě k takové zkratce, z něj dělá spolek čistě nedemokratický. Ač si dal za cíl hájit demokracii, potlačuje ji. V naprosté shodě s nynějším fialovým štěstím, které dlí ve Strakovce. A může to vést pomalu k dojmu, že ne takzvaní nedemokratičtí kandidáti, ale právě ti takzvaní demokratičtí kandidáti (a jejich zastánci) se stanou tou nedemokratickou silou, která potlačuje a utlačuje. 

Stejně, jako Babiš v roce 2013 stanul v Poslanecké sněmovně se slovy – to vy jste mě stvořili. Může se frustrace té druhé strany přetavit v něco divočejšího. A i ona potom bude moci říct – to vy jste mě stvořili. Vy, chvilkaři a ti, kteří jste si zprivatizovali média, včetně veřejnoprávních, k prosazování nálepek jako formy demokracie. Lžete sobě, lžete všem. Váš slepý aktivismus už bohužel nese ovoce. Politika nemá být o fanatismu, vy do ní fanatismus přinášíte.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb