Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První protektorátní diskžokej se po čtyřech manželkách doma dohaduje se sprostou Maryškou. Horká židle Ladislava Freje

12.11.2022
První protektorátní diskžokej se po čtyřech manželkách doma dohaduje se sprostou Maryškou. Horká židle Ladislava Freje

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Ladislav Frej v talkshow 7 pádů Honzy Dědka

VIDEO Osmdesátník Ladislav Frej vždy působil v rozhovorech jako trochu arogantní bručoun. Ve skutečnosti je k novinářům milý a pozorný, jen je často zaskočí břitkým humorem, na který se těžko reaguje. Rozhovor s Honzou Dědkem se také nesl v duchu spíše glosovaného monologu, tentokrát na nečekané téma inteligentních papoušků.

Krátká vzpomínka na to, jak z něj tatínek chtěl mít všechno jiné, jen ne herce, připomněla, že slavný doktor Sova mladší z Nemocnice na kraji města měl být původně hostinským. Jenže hospodu  zrekvíroval rodině bolševik, a tak nezbylo, než se dát na hereckou dráhu.

 

Nemocnice na kraji města:

Neodolatelná vůně šminek

Je to marné, jak člověk přičichne k divadlu, vtáhne ho to na celý život. Ladislav Frej to zažil už jako školák. „Přivedl mě k tomu můj spolužák v páté třídě. Říkal mi: Laďo, v Janáčkově divadle sháníme do dětského sboru nějaké kluky. Tak jsem tam šel a otevřelo se přede mnou zákulisí. A každé staré divadlo má takovou nezapomenutelnou vůni, že když k tomu jednou přičichnete, už se toho nezbavíte,“ odpověděl Honzovi Dědkovi na otázku, jak se v rodném Brně dostal k divadlu, i když tatínkovi se to moc nelíbilo.

„Tatínek neměl radost, když jsem mu řekl, že chci jít na herce. Řekl, abych si napřed udělal nějaké řemeslo. On byl hospodskej, měli jsme hospodu, a tak počítal s tím, že ji zdědím. Ale nezdědil jsem ji. V devětačtyřicátým nám to bolševik vzal. Tatínek říkal, že hraní v divadle není žádná práce. V hospodě jsem fungoval jako diskžokej, byl jsem první DJ v protektorátu,“ zavzpomínal Ladislav Frej, který v tatínkově hospodě trávil čas odmalička. I tam ho ale víc bavilo trochu se před lidmi předvádět, než je obsluhovat. „V lokále nám visel Hitler. Musel. Štamgasti se mě ptali: Laďo, kde je opice? A já ukázal na toho Hitlera. Naštěstí to nikdo neprokecl, jinak by tatu zavřeli,“ navázal s moravským přízvukem na předchozí moravské vyprávění herečky Petry Špalkové.

 

Na Zlatém jezeře:

Čtyři manželství, tři smutná loučení a ztracená kila

Ladislav Frej byl čtyřikrát ženatý, i poslední přítelkyni, kterou si nestihl vzít, skolila zákeřná rakovina. Bylo to potřetí a tenhle smutný osud ho velice poznamenal. Sám bojuje se zdravotními problémy, trápí ho cukrovka a dvakrát prodělal kardiochirurgický zákrok. Letos v únoru se znovu ocitl v péči lékařů z IKEM, protože mu potíže s krční páteří způsobovaly časté migrény. Zhubl šest kilo a musel se vzdát hraní v krásném představení Na zlatém jezeře, v němž v dialogu mezi stárnoucími manželi exceloval se Simonou Stašovou.

„Já se na hraní ještě necítím, já se totiž musím trochu vypást, zhubnul jsem asi o šest kilo a je to cítit na tý energii,“ prozradil tehdy v pořadu Showtime na Primě. „Tolik jsem nevážil ani vo maturitě. Dneska jsem si koupil vepřový koleno, tak budu futrovat, abych dohnal kila a energii,“ těšil se. Co vepřovému kolenu říká jeho cukrovka, už neprozradil, ale po půl roce se objevil v 7 pádech Honzy Dědka v dobré formě i náladě.

 

Stáří není pro sraby:

Život s drzými papoušky

Od smrti přítelkyně Gabriely Mrkvicové před dvěma lety žije sám, i když ne úplně. Má doma výřečnou společnici Maryšku. Je to jeho třetí papoušek, na předchozí dva byl pyšný, protože projevovali nebývalou lásku a inteligenci. „Mám už třetího papouška. První mě milovala, to byla Gejša, vlezla mi pod košili a ozobkávala mě. Ale uletěla mi, mojí blbostí. Pak jsem měl Pašu, to byl nejchytřejší papoušek ve střední Evropě. Když měl Einstein výročí narození, naučil jsem ho speciální teorii relativity. On byl tak chytrej, že si vymejšlel slova, řekl o sobě, že je Paša herec Doprdelec. Nevím, jak na to přišel, to si vážně vymyslel. Ale zahynul na dnu. A teď mám Maryšku. Ta je strašně sprostá,“ posteskl si na adresu své současné společnice. Prý se za ni vždycky stydí, když k němu někdo přijde na návštěvu, protože hlasitě pronáší věci, které on raději ani nebude opakovat. Jak je vidět, vůně šminek sice herci chybí, o humor ale nepřišel.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková