Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V cizině sláva, doma ticho po pěšině. A místo Andělky se narodila nová televize. Tajnosti slavných

11.11.2022
V cizině sláva, doma ticho po pěšině. A místo Andělky se narodila nová televize. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Český rozhlas

Popisek: Scenáristka a režisérka Marie Poledňáková při rozhovoru s Lucií Výbornou u příležitosti premiéry komedie Líbáš jako ďábel

VIDEO Rodinná komedie Jak dostat tatínka do polepšovny sklidila obrovské ovace i na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. Po návratu ale čekala její režisérku místo ovací studená sprcha. Velký úspěch se prostě neodpouští. (Pokračování ze středy 9. listopadu)

Polepšovna získala v Monte Carlu hlavní cenu Zlatá nymfa a cenu Cine del Duca, která je udělována režisérům do třiceti let, přestože Marii tehdy bylo už sedmatřicet. Odborná porota prohlásila, že je Tomáš Holý nejlepším dětským hercem od doby Shirley Temple, a na Mariinu počest uspořádala slavnostní oběd. Po návratu domů se ale pozlacené sošky zmocnil tehdejší ředitel Československé televize Jan Zelenka, po jehož odstoupení po listopadové revoluci si ji přivlastnil neznámý sběratel, a kam se poděla, není známo. Po Velrybě a Polepšovně chtěla Marie natočit pro televizi i komedii století S tebou mě baví svět, jenže narazila na schválnost jisté soudružky, která prohlásila, že pro další celovečerní formát není k dispozici dostatek materiálu. Chtěla totiž, aby úspěšná režisérka natočila příběh, pro který napsala scénář její dcera. To ale Marie odmítla.

 

Dva lidi v zoo:

O Andělce rozhodla tragédie

V roce 1982 Marie raději z televize odešla, dalších šest let pracovala jako režisérka Filmového studia Barrandov a díky tomu se film S tebou mě baví svět stal prvním, který se dočkal i premiéry v kinech. Koncem osmdesátých let se měl úspěšný příběh malého Vaška dočkat pokračování. Dostalo název Jak Anděla viděla anděla, děj se měl odehrávat zhruba deset let po narození Vaškovy sestřičky Andělky. Logicky Marie znovu oslovila svého někdejšího hrdinu Tomáše Holého, který ale tehdy už studoval práva a před kameru se vracet nechtěla. A tak vznikla druhá verze scénáře, v níž zbylo jen pár symbolických záběrů, s nimiž souhlasil. Natáčet se mělo v roce 1990, jenže 8. března Tomáš zahynul při autohavárii, po níž plány na pokračování režisérka vzdala, a nakonec příběh vydala v roce 1996 knižně.

 

S tebou mě baví svět:

Kouzlo kamery

Televize jí ale přece jen takzvaně uvízla po kůží, takže v roce 1990 spoluzakládala akciovou společnost FTV Premiéra, která získala jako první u nás licenci pro soukromé televizní vysílání (nynější televize Prima). V roce 1994 svůj obchodní podíl prodala a začala podnikat v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio. K filmové režii se vrátila až v roce 2006, kdy se přepracované pokračování původního rodinného příběhu malého Vaška stalo základem další úspěšné rodinné komedie Jak se krotí krokodýli, v níž převzal roli hlavního hrdiny Jiří Mádl. O tři roky později slavil úspěch další příběh, tentokrát už ale s dospělými, Líbáš jako Bůh a po dalších třech letech, v roce 2012, i pokračování Líbáš jako ďábel. A přestože tehdy už překročila sedmdesátku, energii neztrácela. „Když mi bylo třicet, byla jsem zděšená. Ze čtyřicítky jsem měla depresi. Další kulatiny už jsem si tak nepřipouštěla a dnes už nemám žádný problém. Skutečný věk je relativní pojem. Záleží na tom, jak se člověk cítí.“

 

Líbáš jako bůh:

Jak dostat lidi do kina

Zatímco diváci mívají zpravidla jasno, který z jejích filmů je jejich srdeční záležitostí, Marie svého favorita neměla, a dokonce prý by stěží hledala fanoušky i ve své rodině. „Když máte sedm dětí a někdo se vás zeptá, které je nejlepší, tak je na to těžká odpověď. Můj vnuk vůbec není nadšencem mých komedií. Na rozdíl od jiných dětí a rodin. On si to nepouští, nebaví ho to,“ přiznala. Ostatní ale její filmy do kina nebo před obrazovku vždycky spolehlivě přitáhnou a zřejmě to souvisí s filozofií, s níž natáčela. „Recept na to, jak dostat diváky do kina, je poměrně jednoduchý. Lidem musíte dát pozitivní energii a dobrou náladu. Já si chci vyměňovat úsměvy s diváky a ono to zabírá. V úvodu filmu Líbáš jako Bůh je scéna, kde Jirka Bartoška říká klíčovou větu: Život je možné si protrpět, ale protože žádný jiný, než ten svůj vlastní, nemáme, je lepší brát ho jako zábavu a pěkně si ho vychutnat. A to je klíč,“ dodala.

 

Líbáš jako ďábel:

Režisérkou z donucení

Navzdory úspěchu Marie Poledňáková vždy tvrdila, že vlastně režisérkou původně vůbec být nechtěla, protože ji mnohem víc bavilo psaní scénářů. „Byla jsem režisérkou z donucení, znamenalo to pro mě strašný stres, ale nechtěla jsem, aby mi to někdo pokazil. Ne že by tu nebyli dobří režiséři, ale věděla jsem, že nezvládnou natáčet s dětmi. Takže jsem se do toho dala.“ V roce 2016 si ji ale vzal na mušku osud. Nejprve prodělala infarkt, pak ji v létě postihla mozková mrtvice a z chalupy v Martinicích na Vysočině ji tehdy převážel do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích vrtulník. Částečné ochrnutí ji uzavřelo ve vilce v Nebušicích, k níž pro ni syn Petr nechal postavit do prvního patra výtah. O dva roky později vstoupila do kin rodinná krimikomedie Ten, kdo tě miloval, natočil ji ale podle jejího románu Jan Pachl. „Marie Poledňáková nenapsala komedii. Poprvé z jejího pera vzešlo něco jiného,” konstatoval tehdy v pořadu Za scénou. Královna rodinných komedií Marie Poledňáková zemřela 8. listopadu 2022.

(zdroje: Wikipedia, Česká televize, ČSFD, FDB, Český film, Korzár.sk, Vlasta, Český rozhlas, Blanka Kovaříková: Jak se dědí sláva, Marie Poledňáková: S kým mě bavil svět)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská