Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umění najít i v tom největším marastu to dobré aneb Režisérkou z donucení. Tajnosti slavných

09.11.2022
Umění najít i v tom největším marastu to dobré aneb Režisérkou z donucení. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením KVIFF

Popisek: Scenáristka a režisérka Marie Poledňáková

VIDEO Královna rodinné romantiky, bez jejíchž příběhů se neobejdou už dlouhá léta žádné svátky, říkávala, že to vlastně s dětmi vůbec neumí, přesto natočila nejúspěšnější rodinné komedie. K té první sice jen nejprve napsala scénář, pak se ale bála, aby jí nějaký režisér příběh nepokazil, a tak se raději chopila režie sama.

Na kvalitní rodinné příběhy měla vždy ten správný čuch a stala se mistryní analýz partnerských vztahů. I když se s jejími hrdiny leckdy osud nemazlí, příběh vždy navzdory útrapám a konfrontacím vždy pohladí diváka po duši. Kotva u přívozu, Líbáš jako Bůh… o komedii století S tebou mě baví svět ani nemluvě. A uměla skvěle pracovat s dětmi, které v jejích filmech doslova září, přestože vždy tvrdila, že napsat dobrou komedii je zatraceně těžké. Sotva bychom našli diváka, který by neznal malého Vaška v podání Tomáše Holého a jeho urputnou snahu konečně mít kompletní rodinu. Filmy Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny měly mít původně ještě třetí pokračování s holčičkou Andělkou, s kterou měl podle Vaškovy nesmrtelné hlášky přiletět klokan v březnu. Jenže zasáhl osud.

 

Jak vytrhnout velrybě stoličku:

Nežádoucí příbuzní

Narodila se 7. září 1941 v Nepomuku u Plzně a v roce 1948 se rodina přestěhovala do Prahy. Původně chtěla studovat na Vysoké škole chemicko-technologické, narazila ale na pokaňkaný kádrový profil. Měla totiž v rodině prvorepublikového senátora, poslance za národní socialisty, její otec Otto Janda byl profesorem ekonomie. A protože velká část příbuzenstva emigrovala, neměla v minulém režimu na vysokoškolské studium nárok, takže začínala jako dělnice v továrně, s vrtačkou a svářečkou v rukou, aby si životopis trochu vylepšila. S odstupem času už ale tuto životní etapu dokázala brát pozitivně. „Nelituji ničeho ze svého života. Prožila jsem velmi těžké období, když jsem šla namísto studia svářet do továrny. V té chvíli to bylo hrozné, ale dnes si myslím, že šlo o dobrou životní zkušenost. Naučila jsem se na životě hledat ty lepší stránky,“ prozradila serveru Korzár.sk.

 

Jak dostat tatínka do polepšovny:

Já jsem horník! Kdo je víc?

Velký vzor měla v otci, kterého komunisté degradovali z profesorského postu a za trest musel do dolů. „Tehdy vyhlásil: Já jsem horník, kdo je víc? To by leckdo nedokázal. Byl to úžasný člověk. Hnal ho vnitřní motor, který ho nutil být ve všem první. Takže parta, v níž pracoval, vyhloubila nejdelší chodbu, vždy měli nějaký rekord,“ vzpomínala. Říká se, že láska je mocná čarodějka, která dokáže spoustu věcí změnit, a změnila i život mladé Marii, tehdy ještě Jandové. Odjakživa velmi ráda tančila, a tak se přihlásila do soutěže Miss Charleston a vyhrála ji. Díky tomu s ní přišel udělat rozhovor muzikolog Ivan Poledňák a zajiskřilo to mezi nimi tak silně, že z toho byla láska a později i manželství.

 

Kotva u přívozu:

Konečně ve škole

Díky manželovi začala poznávat lidi z umělecké branže a všiml si jí i známý scenárista Jaroslav Dietl, který jí nabídl místo asistentky v televizi. Právě začínala šedesátá léta, v roce 1962 porodila syna Petra a krátce nato začala konečně studovat na vysoké škole. Obor, který si zvolila, byl ale původnímu snu, chemii, na hony vzdálený. „Školu jsem dokončila, když synovi bylo osm let. Nevím, kdo z nás dvou z toho měl větší radost. Mezi jeho čtvrtým a osmým rokem jsme žili sami, celé dny jsem byla zapřažená v televizi, noci jsem trávila nad skripty. Petr chtěl mámu, která na něj má čas, chtěl jezdit na hory, jenže já jsem i v létě o víkendu na chatě ležela v učení,“ zavzpomínala v rozhovoru pro ČT24.

 

Zkrocení zlého muže:

Finty pro Tomáše

Poté co vystudovala režii na FAMU, pracovala déle než dvacet let v Československé televizi, zprvu jako asistentka režie, později se už vypracovala na režisérku. A hned zabodovala filmy o horolezci, baletce a jejich divokém Vašíkovi, kterého bravurně zahrál Tomáš Holý. Umění a způsob práce, díky nimž tyto filmy tak skvěle natočila, je jejím fanouškům dobře znám. Dětským hercům totiž nikdy předem neprozradila děj, a když z nich chtěla dostat emoce, klidně jim namluvila i nějakou tu lež. Tomáši například řekla, že František Němec, kterého zbožňoval, vůbec není jeho kamarád a zradil ho. „On se tak příšerně naštval, nafoukl tváře a v té chvíli jsem řekla: Kamera!“ prozradila perličku z natáčení filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. A když v Tatrách natáčeli Jak se krotí krokodýli, chlapci, který si zahrál Koudelku, opravdu nepředala dopisy od rodičů, aby potom hodnověrně zahrál zklamání. Pak mu ale všechno vysvětlila a dopisy mu samozřejmě dala.

(Pokračování v pátek 11. listopadu)

(zdroje: Wikipedia, Česká televize, ČSFD, FDB, Český film, Korzár.sk, Vlasta, Český rozhlas, Blanka Kovaříková: Jak se dědí sláva, Marie Poledňáková: S kým mě bavil svět)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská