Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stovky milionů proletělo komínem. Nemuselo, ale to by nesměla chybět vůle. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.11.2022
Stovky milionů proletělo komínem. Nemuselo, ale to by nesměla chybět vůle. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Mariana Jurečky

Popisek: Marian Jurečka, ministr a lidovec

Michaela Marksová před osmi lety rozjela digitalizaci sociální správy. Ta, jak je u nás nemilým zvykem, naprosto selhala. Systém se nerozjel, utopily se v něm částky přesahující miliardu, užitek nulový. Ministr pracáků Jurečka nyní celý vývoj stopnul s tím, že je to k ničemu. Ve výčtu katastrofického nezvládnutí vytyčeného cíle mě zaujala jedna věta: „...za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“

Volat po tom, aby někdo konkrétní nesl odpovědnost za šlendrián, kterým se celá digitalizace sociálního systému stala, je v této zemi asi k ničemu. Dali jsme každý z kapsy stovku, aby se kamarádi těch správných kamarádů měli dobře. Rozvojová země hadr, dá se popsat stav našeho veřejného prostoru, který slouží ke krmení neschopných schopnými. Ano, Michaela Marksová by už teď měla stát před přepážkou nějakého šťoury s pravomocemi, který by se ptal a ptal a následně Marksovou, nebo její podřízené, kteří se na věci podíleli a přiživovali, poslat do uranových dolů. Šlendrián za miliardu prostě nejde přejít mlčením. Ale tady se to prostě stopne a jde se dál. Jak říkám, rozvojová země hadr.

Ale vraťme se k oné větě „...za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“ S ohledem na pravidlo „s péči řádného hospodáře“, které musí stát naplňovat, se ptám, jestli nákup licencí nadnárodního molocha jako je Microsoft je ona péče řádného hospodáře. A to s ohledem na fakt, že vedle operačního systému Windows je k dispozici open source operační systém Linux, který je pro státní správu jako stvořený.

Linux zvládne stejnou práci jako Windows, je stabilní a spolehlivý, navíc je velmi ohebný, státní složky si jej mohou přizpůsobovat podle vlastního uvážení, což s Windows nejde, protože nelze zasahovat do jeho zdrojového kódu. Linux je postavený právě na tom, že lze pracovat s jeho zdrojovým kódem a přetvářet ho podle vlastních potřeb. Pro vytvoření digitalizace sociálního systému (i mnoha dalších) by Linux byl nesmírně výhodný. Ne pouze pro to, že by za jeho licenci stát nemusel dát ani korunu.

Je to blbost? Ale tak se rozhlédněme po světě. Americký Národní úřad pro jadernou bezpečnost provozuje desátý nejrychlejší superpočítač světa IBM Roadrunner, který jako operační systémy používá Red Hat Enterprise Linux spolu s linuxovou Fedorou. Takže desátý nejvýkonnější počítač světa, který hlídá jadernou bezpečnost USA, jede na Linuxech. Je možné, že sociální systém České republiky je mnohem komplikovanější než jaderná bezpečnost USA?

Ale jdeme dál. Flotila jaderných ponorek amerického námořnictva běží na Linuxu. Americká armáda jede na Red Hat Linux. V dubnu 2006 americký Federální úřad pro letectví oznámil, že dokončil migraci na Red Hat Enterprise Linux. Přechod ušetřil v tu dobu 15 milionů dolarů na provozních nákladech datového centra. Kolik ušetřil na licencích pro Microsoft? Pánbu ví.

Vedení města Largo na Floridě v USA používá Linux a získalo si i mezinárodní uznání za jeho začlenění do správy města. Jedeme dál. Francouzská národní policie přešla na Linux. Jen na licenčních poplatcích pro Microsoft ušetřila 50 milionů euro. Francouzské ministerstvo zemědělství jede přes Linux. Na Linuxech jedou i rozvojové země, které si licence Microsoftu nemohou dovolit.

Podobných přechodů na Linux v rámci státních struktur je po světě velké množství. Včetně třeba Severní Koreji, která vyvinula svůj vlastní systém postavený na linuxové distribuci. A třešnička na závěr. V rámci odporu proti sankcím za usebraný Krym začalo přecházet na Linux i Rusko. V roce 2014 Rusko oznámilo plány přesunout své ministerstvo zdravotnictví na Linux jako protiváhu vůči sankcím za anexi Krymu Ruskou federací a jako prostředek k poškození zájmů amerických společností jako je Microsoft. Což je ve výsledku humorné. Nákup licencí od Microsoftu jako vyjádření loajality či neloajality vůči USA korporaci. Politika i v obyčejném operačním systému počítače. Takže hodnotu Microsoftu na burze můžeme sledovat jako mezinárodní výkaz dominance USA nad světem? No, dá se to tak brát. 

Ale primárním důvodem jsou, měly by být, peníze. Proto se vrátím k větě, kterou jsem zmínil v úvodu: „...za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“ Nemusel to dělat. Povinností řádného hospodáře je šetřit a využívat s co největší efektivitou veřejné statky. Jenže ve státní sféře České republiky převládá mylný dojem, že z cizího krev neteče. Teče, jen tu není doktor, který by ten proud zastavil. Spíš si tam po každých volbách posedají exempláře těch, kteří se snaží krvácení urychlit (a přesměrovat ke svým spřáteleným kruhům).

Bylo by mnohem levnější královsky platit IT linuxový tým, který by pracoval na přechodu klíčových systémů státní správy na Linux, než vyhazovat z okna peníze za licence a systémy, které jsou k ničemu, protože je český šlendrián zase jen roznesl na kopytech… a nikdo za to, už zase, nebude potrestaný, aby tak vznikl precedent pro budoucí tvůrce šlendriánu, že tudy vede cesta jen do uranového dolu.

Musím dodat, že jsem u tohoto tématu silně předpojatý, protože přes Linuxy jedu už téměř 10 let a vidím, že je to plnohodnotný, solidní a spolehlivý operační systém, proto nechápu, proč stát vyplácí Microsoftu stovky milionů za to, co může mít zadarmo a ve stejné kvalitě.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb