Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden rozhovor za druhým, to člověka vyčerpá. Kam odchází moderátorská hvězda? O kom se mluví

30.10.2022
Jeden rozhovor za druhým, to člověka vyčerpá. Kam odchází moderátorská hvězda? O kom se mluví

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Moderátorská hvězda Světlana Witowská v Prezidentském duelu Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v roce 2018

Poslední Interview ČT24 moderovala Světlana Witowská ve středu 26. října. Jejím hostem byla bývalá ministryně financí Alena Schillerová a mluvilo se hlavně o státním rozpočtu, jak jinak, když ho ráno ve sněmovně posouvali do dalšího čtení. Schodek, mimořádné daně z nadbytku, finance v době krize, komu má stát pomáhat – žádné veselé otázky.

Alena Schillerová se občas zamotá v tom, co ještě schvalovala vláda ANO a co už nová vláda pětikoalice, pokouší se ale vymanévrovat ze všeho tak, aby současné vládní kroky co nejvíc zpochybnila. Od hlavní mluvčí opozice nelze nic jiného očekávat. Světlana Witowská se pokouší vydolovat alespoň nějaký náznak informace, která by divákům mohla být nějak užitečná, je to ale poměrně marné úsilí. A tak to poslední interview televizní hvězdy vychází značně naplano, i když byla moderátorka jako vždy perfektně připravená a kladla přesné otázky.

 

Witowská TV PrimaV zpravodajství televize Prima; foto se svolením FTV Prima

Nečekané zakončení

Překvapivě se Alena Schillerová rozloučila nejen s diváky, ale propálila také informaci, která měla pár okamžiků zůstat skryta. Rozloučila se totiž také s Witowskou s tím, že ví, že jde o její poslední rozhovor, a chce jí tedy poděkovat za vždy profesionální přístup a popřát mnoho štěstí na jejím novém působišti. Když Schillerovou na židli proti Witowské vystřídal Martin Řezníček s kyticí tak velkou, že ji sotva unesl, bylo už jasné, že je to pugét na rozloučenou. Pravda je, že takového dojemného loučení a veřejného ocenění práce se moderátoři často nedočkávají. Za jejich odchody z redakcí a televizí bývají často nějaké neshody v týmu, nespojenost s požadovaným výkonem práce nebo pro vedení nevítaný přechod ke konkurenci. V případě Světlany Witowské o nic takového nešlo, její odchod byl postupný, dlouho předem ohlášený a vždy ho zaštiťovala hlavně rodinnými důvody, potřebou věnovat více času synovi.

 

Witowská 2018V Událostech, komentářích se představila poprvé po boku Martina Řezníčka 25. června 2018; foto se svolením Česká televize

Kariéra a rodina nejdou dohromady

Světlana Witowská se pohybuje v kariérním životem jako na houpačce. Znalosti, schopnosti a umění zvládat stresové situace, které k zpravodajským pořadům patří, ji předurčují k úspěchu jak na pracovišti, tak u televizních diváků. Své sehrává i příjemná tvář a hlas, ženský půvab. Jenže právě ženské starosti ji několikrát přiměly z nastoupené kariéry vycouvat. Když se rozcházela s prvním manželem, mluvila o tom, že dával přednost práci před rodinou. V roce 2008 si na to zavzpomínala: „Každý jsme si představovali společný život jinak. Alespoň podle mého názoru. Myslím, že když jsou lidi spolu, tak mají být partnery a mají spolu trávit volný čas a užívat si ho společně. Když jsme se rozcházeli, měla jsem pocit, že většinu času věnoval práci. Tak jsem to vnímala já, ale je pravda, že se snažil a hodně změnil, jenže pro mě už to v té době bylo pozdě.“

Syna Viktora vychovali v střídavé péči a Světlana se znovu provdala za tehdejšího bankéře, později generálního ředitele Dopravních podniků města Prahy Petra Witowského. V té době byla již uznávanou moderátorkou zpravodajství na Primě. Poněkud nešťastně ale zapomněla informovat vedení, že se provdala, a pouze požádala technika o změnu jména v titulku. Považovala sňatek za svou čistě soukromou věc, jenže tento způsob oznámení nového příjmení vyvolal mediální poprask a zaměstnavatel z toho měl zamotanou hlavu. Pro známou moderátorku mělo nové manželství přednost před prací, chtěla se věnovat početné rodině (Witowský měl z prvního svazku tři syny a ona sama toužila po dalším mateřství), což jí mnohahodinová práce v zpravodajství neumožňovala. Odešla tedy z Primy úplně a vrátila se do České televize. Tam ovšem stoupala znovu po kariérním žebříčku, stala se uznávanou tváří Událostí a Událostí, komentářů a kolotoč se roztočil nanovo.

Když se jí narodil syn Filip, opět zvažovala, co dál, a rozhodla se, že práce v zpravodajství, která se táhne do nočních hodin, rodině neprospívá. Řešení se našlo a Witowská se stala součástí týmu pořadu Interview ČT24. Zazářila při prezidentské debatě Miloše Zemana a Jiřího Drahoše, se kterou se vypořádala s noblesou a profesionální zdvořilostí, také ale s oceněním za striktní přístup a schopnost přesně kladenými otázkami ukáznit oba kandidáty a přinutit je vypovídat o tom, co diváky zajímalo.

Dostala i druhou volební příležitost, když v loňském roce vedla Superdebatu lídrů osmi předsedů stran a koalic, její úloha v chaotickém uspořádání této konverzace, v níž tazatelský prostor dostala navíc i umělá inteligence, byla ale tentokrát dost nešťastná. Pracovní vytíženost Světlany Witowské ovšem opět nabírala obrátky a doplatilo na ni i její druhé manželství. Těch volných společných chvil, které si na začátku manželství tak pochvalovala, zjevně ubývalo, až vztah vyprchal docela. Po rozvodu ale opět vyvstala otázka, co má v jejím životě přednost. Pro tak úspěšnou ženu je takové rozhodování jistě nelehké. Nakonec ale padlo rozhodnutí, že Českou televizi opustí.

 

Světlana Witowská Linda BartošováS kolegyní Lindou Bartošovou. Své nové hvězdné moderátorské duo už server Aktuálně.cz oficiálně představil. Jestli ale právě tato práce přinese Světlaně Witowské kýžený prostor pro rodinný život, toť otázka; foto se svolením Aktuálně.cz

Nový partner, nová práce, nové horizonty

Odchod z České televize nejspíš uspíšila zajímavá nabídka z mediálního domu Economia, který se rozhodl obohatit obsah online deníku Aktuálně.cz. Ten bude vedle krátkých zpravodajských příspěvků denně přinášet rozhovory s osobnostmi veřejné scény i s uznávanými odborníky, zprostředkované dvojicí moderátorek Světlanou Witowskou a Lindou Bartošovou. Obě dámy tedy opustily zázemí České televize a vydávají se na novou cestu. Ta samozřejmě není neprobádaná, své místo si na ní již vybudovala internetová televize DVTV. Ta byla až dosud s Aktuálně.cz spojena smlouvou, která končí.

Nyní tedy Economia opouští zakázkové přebírání rozhovorů DVTV a hodlá posunout video publicistiku k novým diváckým skupinám. Pro obě zdatné profesionálky je to velká příležitost uplatnit své znalosti na nové platformě. Nakolik to prospěje rodinnému životu Světlany Witowské, těžko říct, rozjezd takového projektu bude jistě představovat velké nasazení, které rozhodně umí práci dát a těší se na něj: „Nový projekt, skvělí novináři z Aktuálně.cz a Linda. Tomu nešlo odolat,“ říká Světlana Witowská, která se své nové role ujme od února příštího roku. 

Jak se bude vyvíjet její vztah s Petrem Kolářem, bývalým velvyslancem v Rusku a USA a pozdějším poradcem šéfa Senátu? Witowská touží po rodinném klidu, sama je ovšem velice zaměstnanou ženou a rozhodně si nevybírá muže, kteří by ji v domácnosti zastoupili. Věčný rozpor inteligentních ctižádostivých žen. Diváci, kteří rádi sledují Interview ČT24, budou každopádně muset hledat svou oblíbenou moderátorku na internetu, nebo si zvyknout na nové tváře České televize. Uvidíme, čemu dají přednost.

(zdroje: Inteview ČT 24, Aktuálně.cz, Blesk, Wikipedie)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková