Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vezmi si tanga a nálepky přes bradavky, a nemedituj o smrti, řekl jí partner. Horká židle Jany Strykové

29.10.2022
Vezmi si tanga a nálepky přes bradavky, a nemedituj o smrti, řekl jí partner. Horká židle Jany Strykové

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Jana Stryková v talkshow 7 pádů Honzy Dědka

V Slunečné hrála jednu z vesnických drben, v Ordinaci sestřičku se smutným osudem. U Honzy Dědka prokázala Jana Stryková, že si ráda zažertuje, a to i na vlastní účet.

V kolika letech vlastně začíná ten pravý život? Na úvod rozhovoru s Honzou Dědkem se zamyslela nad tím, že je vlastně malé batole, protože se dočetla, že život začíná po čtyřicítce. Ale také četla, že je to až po padesátce, v tom případě je ona ještě na houbách a Honza Dědek začíná nosit první botičky. V každém případě je stálá členka souboru Národního divadla stále velmi skeptická k tomu, co znamená práce herečky.

 

Stryková SlunečnáDrbna Petra Slaninová v seriálu Slunečná; foto se svolením FTV Prima

Vážné nevážné myšlenky na smrt

Herečka, která podle svých slov vstoupila po čtyřicítce do nejlepšího období svého života, v talk show 7 pádů Honzy Dědka zároveň prozradila, že často přemýšlí nad smrtí. „Milé dámy, čtyřicítka vůbec nebolí, je to fantastický. Fakt. Život začne ve čtyřiceti. Je to pravda, jsem toho důkazem,“ rozjela se Jana Stryková na úvod, aby dokázala, že si připadá neuvěřitelně žádoucí, ale také zmoudřelá. „Úplně cítím, jak duchovním,“ vtipkovala. „Dneska, když jsem se sem chystala a oblékala se, jsem svému partnerovi říkala, že by mě zajímalo, na co jednou umřu. Myslím na smrt, na smysl života, přemítám. Dělám to u zdánlivě banální věci, jako u oblékání. To je přece fantastický,“ dodala se smíchem, který dokazoval, že zas tak moc vážné ty temné myšlenky nejsou. Ostatně partner Matěj na její řeči prý reagoval slovy, že jestli chce ve svém věku zaujmout,

 

Stryková Dokonalý světPotrhlá produkční Vanda v seriálu Dokonalý svět; foto se svolením TV Nova

Herectví prý není seriózní způsob obživy

Na rozdíl od většiny svých kolegů a kolegyň, kteří líčí, jak toužili po herectví pomalu už od dětských střevíců a jsou na tuto mimořádnou práci hrdí, Jana Stryková vlastně herečkou být nechtěla a dodnes nebere profesi jako solidní způsob obživy. „Nikdy jsem po herectví netoužila, ani jsem si nedovedla představit, co to obnáší. Ale zdálo se mi to pak jako báječný způsob, jak si prodloužit mládí. Studovala jsem anglické gymnázium a docela dlouho jsem měla samé jedničky. Táta byl rád, že jsem studijní typ. Ale já si říkala, co potom, když se vlastně nechci moc učit. Takže zkusím to herectví, to mě bavilo. Z legrace jsem šla na DAMU a oni mě vzali. A pak jsem čekala, že přijde chvíle, kdy se začnu něčím živit. A to ještě nepřišlo,“ tvrdí herečka, která je nejen v angažmá v Zlaté kapličce, ale také pobírá slušné honoráře za filmy a seriály.

O své práci se nejspíš nevyjadřuje s obvyklým nadšením ani doma, protože osmiletý syn Jáchym má stejně jako maminka na herectví svérázný názor: „Mami, co si myslíš, že je užitečnější, herečka, nebo uklízečka?“ zaskočil ji zvídavou otázkou. „Zeptala jsem se ho, co si myslí on. Odpověděl: Já myslím, že rozhodně uklízečka,“ popisuje Jana Stryková, jaký je vztah k její práci u nich doma.

 

Stryková Tři sestryVe Stavovském divadle, jako Máša v dramatu A. P. Čechova Tři sestry; se svolením Národní divadlo

Čtyři roky studentkou jaderné fyziky

V době, kdy neměla stálé angažmá ani dost práce před kamerou, přivydělávala si prací v baru. „Čtyři roky jsem pracovala v baru a kolegům jsem řekla, že studuju jadernou fyziku. Byli na mě pyšní. Všichni tam studovali nějakou vysokou školu. Medicínu, práva… Tak já, abych zapadla, jsem řekla, že studuju jadernou fyziku v Řeži, a byla jsem za hvězdu,“ vzpomíná na lež, kterou se jí podařilo udržovat při životě celé ty čtyři roky.

Prasklo to ale v době, kdy se kolegyně seznámila se studentem jaderné fyziky. Hned mu s nadšením sdělila, že u nich v baru pracuje Jana od nich. On ale nechápal, protože na jaderce sice studovaly asi čtyři dívky, ani jedna ale nebyla Jana.  „Tak zjistili, že jsem herečka. Styděla jsem se, a v baru jsem pak za pár měsíců skončila,“ přiznala se, že ani studium herectví ani pozdější práce v divadle jí nikdy moc reprezentativní nepřipadaly. Dodala ale, že v baru skončila hlavně proto, že dostala angažmá, jinak z jejího zatajování nikdo žádný problém nedělal. Asi si všichni mysleli, že nechtěla, aby lidé věděli, že barmanka je známá tvář.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková