Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K narozeninám, drahá republiko, ti přeju méně zla. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.10.2022
K narozeninám, drahá republiko, ti přeju méně zla. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Něco je ve vzduchu

Tak nám odsoudili Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. O jejich existenci se většina populace dozvěděla z velké PR akce – odsuzujeme dezinfo scénu do kriminálu – která proběhla všemi velkými médii. A hned se urodilo komentářů těch správně smýšlejících politiků/politruků.

Jako první jsem zaznamenal pirátskou šavličku, která se rozlila na sociální sítě. S jakou láskou se Piráti mazlili s rozsudkem nad těmi grázly. A po mazlení přišlo, jak to tak bývá, vyvrcholení. Piráti spojili dva burany plné nenávisti, tedy Čermáka a Tušla, s Andrejem Babišem. Dva prý půjdou bručet, třetí už je u soudu (a nejspíš už mu doma Monička skládá tepláčky do příruční tašky). Och, jaká to vytříbená politika. Milý oslí můstek, který voličům Pirátské socialistické strany Čech a Moravy vzkazuje – my máme rádi opozici, jsme všema deseti pro demokracii, jen to má své mantinely, v opozici vůči nám mohou být jen ti, kterým jejich roli přiznáme.

Je totiž opozice a „opozice“. Ta první nalezla své určení v nynější vládní koalici, protože spojit ODS a Piráty, bože, to chce hodně odvahy, fantazie a ústupků. Což vede k jedinému, k vytvoření opozice uvnitř vládní koalice. Ale pak je tu ona „opozice“, kde v jedné větě Piráti spojí dva echt burany s legitimní opozicí. A to s jediným důvodem. Spojit burany s faktickou opozicí a dát tak opozici nenápadně nálepku dezinformátorů a buranů. Sesypat to do jednoho pytle. Jako za bolševika, který ukázal bandu zhulákaných asociálů a na ní definoval veškerý odpor proti režimu. To jsou oni, ti dezoláti, vyvraceči systému, imperialismem placení američtí ruští švábi (dle potřeby škrtněte).

Podobně se k rozsudku postavil prorežimní vlajkař Tomáš Zdechovský. Ten k výroku soudu uvedl lakonické 2/3 down a připojil fotku, na které se Tušl a Čermákem v rámci proticovidového trolení vyfotili s Babišem. A zase, vložená zpráva – opozici jen v naší režii a s naším souhlasem. Ne, ne, klidně odhlasujeme i potraty a svatby homosexuálů, jsme přece lidovci, ti zradí i vlastní matku (církev), ale opozice musí být řízená. Za bolševika byli lidovci také řízená opozice, takže mají své bohaté zkušenosti.

Podobných výroků, které spojily dva echt burany s hlavou opozice, bylo neúrekom. K definici stačí dva výše uvedené. Protože na scénu se šine premiér Petr Fiala. Krásný to člověk na svém místě, který nám předvedl veletoč hodný akrobata v obludáriu.

V rozhovoru pro Deník.cz Petr Fiala řekl tuto kouzelnou větu: „My musíme chránit za každou cenu, a na tom záleží osobně i mně, svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří, na druhé straně lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány.“

Musíme zachovat svobodu slova, zároveň ji musíme korigovat, protože lidé na to mají právo. Jak na tu svobodu slova, tak i na to, že jim bude vládou korigována, tedy usměrňována. Dává to smysl? Ale ano, pokud si uvědomíme, že „demokratické“ vládní partaje už otevřeně volají po tom, aby jejich opozice skončila v teplácích. Svobodu slova pouze po prokázání třídního původu? Kádrový posudek hezky digitalizovaný na CzechPointech?

Lidé mají právo na to, aby jim byly zkorigovány informace. Mohl bych pana premiéra poprosit o konkrétní paragraf? Poradím mu.

Listina základních práv a svobod:

Článek 17

(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.

(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.

(3) Cenzura je nepřípustná.

(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Čtvrtý bod je problematický (a velmi ohebný), protože zcela očividně vede Petra Fialu k přesvědčení i k výroku, že každý má právo na to, aby mu chodily informace zkorigované vládou. No, je to v Listině, takže záměry vlády zkorigovat proud informací a svobodu projevu budou mít základ v zákoně. Bohužel. Petře Fialo, rozjeďte to, zaveďte nám tu rozjásanou společnost plnou rozjívených jednorožců, kteří budou krmeni jen tím správným myšlením. Na to, že tím stanete po boku Klementa Gottwalda i Gustáva Husáka, nehleďte. Musíte přece umlčet opozici asociální živel.

Ale bude to fičák, Petr Fiala v tomtéž rozhovoru za dezinformátory označil celou parlamentní opoziční stranu SPD i jejího předsedu. Na vládě už očividně není vůle tolerovat nějakou přihlouplou opozici. Snad bychom Petru Fialovi mohli zavést milou přezdívku - Brněnský Kléma. Fascinující je, že čtvrtý gumavý bod v Listině nezneužila k protlačování ticha žádná z předchozích vlád. Ani ta Babišova, o které nynější „demokratická" pětikoaliční rudá garda v té době křičela, že nám sebere svobodu a že nás kormidluje do totality. 

Možná by si republika zasloužila něco daleko lepšího. Nějakou vyspělou demokratickou a svobodnou společnost, která nebude spojovat dva echt burany vyzývající k násilí a nenávisti s opozicí. Která nebude svobodu slova i projevu spojovat s tím, že se musí na vládní úrovni korigovat a usměrňovat tím správným eurounijně rozjásaným směrem. Protože pak na republiku budeme moci být patřičně hrdí a budeme moci nerušeně pracovat na její prosperitě (tedy až se Fialova vláda uráčí odkráčet na smetiště dějin, do té doby to bude jedno ouvej vedle druhého). Máme přece právo na to, aby nám vláda korigovala informace. Orwell puká závistí, pane premiére. Pravda je totiž už zase lež, válka mír a svoboda projevu je ta pravá ořechová teprve potom, až ji lidem fialový soudruh politruk poopraví.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb