Vinohrady byly zaprášené stříbro, vysvětluje odchod z divadla seriálový herec. Nakonec sedl na lep Ivanu Trojanovi a spol. VIP skandály a aférky
25.10.2022
Foto: Se svolením Dejvické divadlo
Popisek: Lukáš Příkazký v Dejvickém divadle
Vypadá jako naivní roztržitý kluk, ale proslavil se rolí odvážného policisty. Lukáš Příkazký hraje nyní nově v seriálech O mě se neboj a Agrometal… Když po brněnské konzervatoři nastoupil na DAMU, byl přesvědčen, že chce patřit mezi herce, pro které je na prvním místě divadlo. Pak přišlo období, kdy byl z divadla unavený a přestávalo ho bavit. Zdálo se, že už chce jen natáčet, protože to je intenzivnější a lepší práce. Dnes je Lukáš Příkazký členem divadelního souboru Dejvického divadla a nedá na něj dopustit. Filmy a seriály ale neopustil, zajímavých rolí je pro něj stále dost.
Jihomoravská Strážnice je centrum folklorního života nejen v době velkých slavností. Lukáše Příkazkého a jeho o dva roky mladšího bratra Marka maminka zavedla hned do několika kroužků. Lukáš hrál na klarinet, maloval, chodil do folklorního souboru. V devíti letech ho maminka vzala na konkurz do ochotnického souboru Kalasancio, kde si na první dobrou vysoutěžil hlavní roli v pohádce o Honzovi. Když pak v deváté třídě zjistil, že na konzervatoři existuje hudebně dramatický obor, šel zkusit přijímačky. Uspěl, i když to nikdo z rodiny nečekal. Stejné to pak bylo u přijímaček na DAMU. Přirozený talent a zajímavý typ mu zkrátka otevřely cestu k herectví a píle a soustředění z něj stále dělají žádaného herce v divadle i ve filmu a televizi.
V seriálu O mě se neboj, který TV Nova vypustila na VOD VOYO. Foto se svolením TV Nova
Proslavil ho Rapl
Hlavní roli v oceňovaném seriálu měl sice Hynek Čermák, po jeho boku měl ale Lukáš Příkazký jako nadporučík Lupínek velký prostor. Kontrast mezi nabušeným divokým Raplem a křehkým přemýšlivým Lupínkem byl natolik divácky atraktivní, že si touto rolí Lukáš Příkazký vysloužil velkou popularitu. Nejspíš věděl tak trochu předem, do čeho jde, scénář se mu natolik zalíbil, že se rozhodl kvůli ročnímu natáčení opustit jistotu stálého angažmá v Divadle Na Vinohradech. Vlastně mu Lupínek přinesl vysvobození, protože se v tomto divadle už necítil dobře. „Bylo to také tím, že mě osobně již delší dobu zkoušení a hraní v tomto divadle nebavilo a nevyhovovalo mi. Říkal jsem si: „Co to děláme, proč to děláme…“ Ale stále jsem k tomu přistupoval s pokorou, že jsem na začátku, bylo mi teprve třicet, ale Vinohrady byly už tou dobou takové zaprášené stříbro. Díky tomuto rozhodnutí jsem měl najednou volné ruce a mohl jsem si dělat, co jsem chtěl. Za dva roky na volné noze jsme natočili dvě divácky úspěšné série Rapla a také jsem dostal nabídku stát se členem Dejvického divadla,“ vzpomíná v rozhovoru pro e-news.
V třetí sérii Rapla s Hynkem Čermákem, nyní kolegou z Dejvic. Foto se svolením Česká televize
Rapl přitom nebylo zdaleka první natáčení, zahrál si už před ním v řadě seriálů i filmů, ale tentokrát mu vše dávalo mnohem větší smysl a jistě i díky tomu se nadporučík Lupínek vyloupl jako nezapomenutelná postava. Režisér Jan Pachl sice napoprvé herci roli nedal (v seriálu Cirkus Bukowski hrál nakonec Štěpán Benoni), ale nezapomněl. „Skvělý je, když si na vás režisér vzpomene a znovu vám zavolá. Což se stalo a společně jsme později natočili povídku Škoda lásky, kde jsem měl za parťáka Honzu Dolanského, se kterým jsme se znali, ale nikdy jsme spolu nehráli. Od prvního dne na place, kdy Honza Pachl přišel a řekl nám, jak to bude, všechno frčelo a šlo samo. Tady jsem prvně zažil natáčení, které bylo bez problémů, a že nám o to šlo. Ne že je nám to vlastně jedno, protože je to stejně sračka a nejsou na to prachy. Na dotočné se mě ptal, jestli bych s ním šel do seriálu, že píše detektivku s Hynkem Čermákem v hlavní roli. Říkal jsem, že nemám zkušenosti, ale že moc rád. No a za rok jsme začali točit. Když s někým strávíte deset měsíců na place, tak se vlastně velmi dobře znáte. Musím říct, že celý štáb byl neuvěřitelný. Byla to práce, na kterou člověk nezapomene a myslím, že se podařilo natočit trošku jinou kriminálku, než bylo do té doby zvykem.“
V dejvické inscenaci Absolutno, foto se svolením Dejvické divadlo
O mě se neboj
Televize Nova nyní chystá pro Voyo osmidílný vztahový seriál O mě se neboj, který natáčí Biser Arichtev v hlavní roli se svou manželkou Veronikou. V příběhu rozvádějící se matky dvou dětí jde sice hlavně o hrdinku Evu, která se ocitla v situaci, kdy její život naprosto ovládl chaos a zmatky, Lukáš Příkazký má ale vedle ní roli zavrženého manžela, která vůbec není nepodstatná. Manžel je totiž sympatický, ale naprosto nespolehlivý, a navíc až komicky žárlivý. Eva s ním stále sdílí malý byt, takže na sebe pořád narážejí a je otázka, zda Eva nakonec podlehne kouzlu nového muže ve svém životě, nebo sice přece jen nechá od manžela vymluvit díru do hlavy a zůstane u něj. Lukáš Příkazký v tomhle seriálu tak trochu opakuje roli, kterou už zahrál v jiných příbězích – nešťastníka, který si se životem moc neví rady, ale rád by ho žil poctivě a spolehlivě. „Úplně poprvé jsem na tomto projektu spolupracoval s Bisim Arichtevem a Vaškem Matějovským, který bude podle mne velkým překvapením pro televizní diváky, teda hlavně divačky,“ říká Lukáš Příkazký.
S Veronikou Arichtevou v seriálu O mě se neboj, foto se svolením TV Nova
Průšvihář v Agrometalu
Nový seriál chystá také Prima a v něm má Lukáš Příkazký trochu jinou roli, každopádně je to ale role hlavní. „Postava, kterou hraju, má průšvih, protože prošvihne výročí svatby. Na čerpací stanici následně vidí plakát, který informuje o soutěži amatérských kapel. Hlavním lákadlem je ovšem to, že vítěz soutěže získá motorku. Lukynovi se to zdá jako geniální nápad a myslí si, že případná výhra by vyžehlila problémy s jeho manželkou,“ popisuje herec svou roli v seriálu Agrometal. Plán Lukyna by byl perfektní. Jedinou vadou je fakt, že nejenže nemá žádnou kapelu, ale dokonce ani neumí na nic hrát. Neohrožený mládenec se ale jen tak něčeho nezalekne a svého cíle se vzdát nehodlá. Je rozhodnutý soutěž vyhrát za každou cenu… Je jasné, že Lukynova snaha stát se výborným muzikantem přinese mnoho komických momentů. Agrometal natáčí Karel Janák, který divácky vděčné komedie umí.
V seriálu Agrometal, foto se svolením FTV Prima
Dejvické divadlo je herecký sen
Lukáš Příkazký toužil po náročné divadelní scéně a té se mu v roce 2018 dostalo. „Když jsem se potkal s Martinem Myšičkou, který byl nově uměleckým šéfem divadla, říkal mi, že se na mě ze všech možných kandidátů shodli všichni. Nikdo neměl problém. Myslím, že to bylo tím, že jsem se se všemi znal z různých natáčení jako byla Čtvrtá hvězda, Okresní přebor nebo Neviditelní či Krkavci. Nešel jsem do úplně nového prostředí, v tomto smyslu to pro mě bylo jednodušší,“ vzpomíná herec, jak byl přijat do Dejvického divadla, jehož největší hvězdou je bezesporu Ivan Trojan... Tato scéna mu splnila vše, co si od divadla přál. „Před mým odchodem z Vinohradského divadla to pro mě byla už velká dřina. Ne fyzická, ale psychická. Hrát ve věcech, které mě nebaví a jsou nedodělané, to mi vadilo. Naštěstí jsem také hrál v Divadle Rubín, kde jsem se udržoval herecky v kondici, protože se tam dělají autorské věci na malé scéně, takže nevyhoříte. Přesto jsem byl v jednu chvíli přesvědčen o tom, že bych chtěl už jen natáčet, že je to lepší a intenzivnější práce. Divadlo dva měsíce zkoušíte a potom ho hrajete jednou dvakrát za měsíc, ale natáčení se nachystá, natočí a můžete na to všechno zapomenout. Přišlo mi to efektivnější. Dejvice jsou, a myslím nejen pro mě, průsečík, jak se dá divadlo dělat opravdu dobře, na vyšší úrovni. Způsob, jakým se rozhodli pracovat, určitá autenticita a blízkost, kdy vám diváci musí věřit. Je zde zvykem, že režisér či autor textu, který přijde se souborem pracovat, je ctěn a všichni se mu snaží vyjít vstříc.“
Otec dvou dětí podporuje medvědy
Lukášovi Příkazkému je sedmatřicet a jeho herecká hvězda má ustálený jas, podobně jako rodinné štěstí. S manželkou Veronikou má syna Adama a dceru Malvínu. Své blízké před pozorností médií chrání, se synem ale natočil videa, ve kterých spolu vaří podle Velké medvědí kuchařky. Vše vzniklo na podporu vydání této kuchařské knihy pro děti ve spolupráci s tvůrci večerníčků Mlsné medvědí příběhy, v nichž Lukáš Příkazký propůjčil hlas medvědu Miškovi.
Zlínský Film Festival chystá listopadový filmový víkend
Jedinečnou atmosféru zlínských Filmových ateliérů a setkání s úspěšnými tvůrci, kteří zde začínali, budou mít možnost zažít návštěvníci 1. Zlínského filmového víkendu. Organizátoři navazují na projekt Filmového Tesáku a zakládají novou tradici tematických setkání ve Zlíně. Poprvé se uskuteční od 11. do 13. listopadu a nabídne projekce zajímavých snímků, setkání s filmovými osobnostmi i exkurze po areálu ateliérů. Součástí bude i promítání pásma krátkých filmů, jejichž vznik byl podpořen Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN a které získaly významná ocenění doma i v zahraničí.
Ve Zlíně se točily i Úsměvy smutných mužů Dana Svátka, foto se svolením Zlín Film Festival
„Své filmy i své zlínské stopy na 1. Zlínském filmovém víkendu postupně představí režiséři Michal Nohejl, Tomáš Hodan a Dan Svátek,“ uvedla za organizátory Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a dodala, že si tvůrci v doprovodu svých hostů také zavzpomínají na léta strávená ve Zlíně a společně se pak s účastníky besedy vydají na noční prohlídku míst spojených s jejich studii.
Slovanští bohové v nové filmové pohádce
Nová filmová pohádka Největší dar bude mít v českých kinech premiéru letos 1. prosince, v předvánoční době mezi první a druhou adventní nedělí. V pohádce se snoubí svět starých slovanských bohů a bohyní s životem svérázných obyvatel malé valašské vísky. Bohyně zimy Morena najde způsob, jak se vyhnout tomu, aby na zem přišlo jaro. Bohyně jara Vesna musí proto spojit své síly s obyčejnými lidmi, se svými sestrami i dalšími bohy, aby země přeci jen rozkvetla, jak má a jak potřebuje.
Valašský král Bolek Polívka jako bůh, foto se svolením Bontonfilm
V hlavních rolích se představí Sabina Rojková, Zuzana Slavíková, Boleslav Polívka, Jiří Dvořák, Petr Vančura nebo Radek Melša. Film vznikl pod taktovkou režisérského dua Daria Hrubá a Marta Gerlíková Santovjáková. „Je to doslova a do písmene božská pohádka a my doufáme, že děti ji ohodnotí jako fakt boží,“ doufá jedna z režisérek Marta Gerlíková Santovjáková. Film se natáčel na Moravě a na Valašsku, v dalších rolích se představí Anna Polívková, Chantal Poullain, Pavel Nový, Petr Čtvrtníček, Martin Stránský nebo Radim Fiala.
Krásná řemeslná práce v Galerii 1
Projekt Krásná práce chystá výstavu věnovanou živým lidovým řemeslům a jejich tvůrcům. Cílem letošní přehlídky je předat starou řemeslnou znalost mladé generaci. Studenti ateliéru produktového designu čtyř vysokých uměleckých škol představí unikátní soubor více než 40 předmětů, které vytvořili společně s mistry tradičních řemesel. Návštěvníci budou také moci obdivovat kolekci, která vznikla v kooperaci špičkových českých řemeslníků s renomovanými českými designéry, jako jsou Liběna Rochová, Jiří Pelcl, Hana Zárubová a studio Vrtiška & Žák.
Krásná práce: design Tereza Bláhová, horňácká výšivka Klára Halíčková, foto se svolením Piaristi
Živá výstava Krásná práce se uskuteční od 5. do 26. listopadu v pražské Galerii 1, a poté bude díky Českým centrům prezentovat tradici českého řemesla v galeriích po celém světě. Součástí přehlídky jsou workshopy, komentované prohlídky a obchod.
Zdroj: TV Nova, TV Prima, CSFD, e-news, i-divadlo, YouTube, Zlín Film Festival, Bontonfilm, Piaristi

Vložil: Ela Nováková