Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trpký osud české Perly Karibiku. O lásku děti nestály, o majetek se ale rvaly jako o život. Tajnosti slavných

24.10.2022
Trpký osud české Perly Karibiku. O lásku děti nestály, o majetek se ale rvaly jako o život. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Bontonfilm

Popisek: Valentina Thielová jako profesorka Boženka v komedii Karla Smyczka z roku 1982 Sněženky a machři

FOTO / VIDEO Byla živoucím důkazem, že i s osmi křížky na krku může být žena krásná a noblesní. Měla stále stejný hlas i charisma, svůj půvab kořenila úžasným smyslem pro humor a životními zkušenostmi. A především nadhledem, který jí mnohdy pomohl udržet se psychicky nad vodou. (Pokračování z pátku 21. října.)

Určitě ji všichni známe jako zatrpklou profesorku Boženku z komedie Sněženky a machři. Režisér Karel Smyczek ji tenkrát šoupnul na lyže, přestože měla na krku pomalu pět křížků a nikdy na nich nestála. S dopomocí rekvizitářů ale krásná Valentina Thielová zvládla i tuhle zlomyslnost s přehledem. Koneckonců na všelijaká úskalí byla zvyklá, osud se s ní nikdy nemazlil.

 

Sněženky a machři:

Osudový osmašedesátý

Když zářila v kriminálce Transit Carlsbad, byla už podruhé provdána za Arpáda Vilčeka, vysoce postaveného zaměstnance ČKD. Pro oba se stal osudovým rok 1968, kdy veřejně vyjádřili odmítavý postoj k sovětské okupaci. Vzápětí je nastupující normalizace smetla, oba byli najednou bez práce i bez prostředků. Svět televize a filmu se před Valentinou uzavřel, stala se nežádoucí a hereckou činnost musela omezit na špatně placená zájezdová představení s estrádními soubory. Navíc jí osud odepřel další životní sen, stát se matkou. Otěhotněla dvakrát, v obou případech ale mimoděložní těhotenství málem zaplatila životem. „Bylo to v době, kdy nebyly ultrazvuky, takže mě kuchali jak slepici,“ posteskla si po letech v rozhovoru pro magazín dotyk.cz. Manžel sice měl děti z předchozího vztahu, žily ale na Slovensku, takže se vídali jen sporadicky.

 

Thielová Na kolejích čeká vrahSekretářka v bance v kriminálce Josefa Macha z roku 1970 Na kolejích čeká vrah; foto se svolením Filmové studio Barrandov

Smrt číhala marně

V sedmdesátých letech se před kamerou mihla jen několikrát, tu a tam ji režiséři propašovali do některé z vedlejších rolí. Zato ale sklidila další úspěch v zahraničí, když získala ocenění Perla Karibiku. „Tehdy jsem poprvé přežila svou smrt, když jsme s kolegyní unikly letecké katastrofě. Prostě jsme nastoupily omylem do jiného letadla. To, které bylo pro nás, totiž spadlo,“ prozradila serveru plzen.cz. „Pak se mi to stalo ještě dvakrát. Jednou dokonce s Alenou Vránovou. Sice, když to někde vyprávím, lidi se smějí, až se za břicho popadají, ale v podstatě to byly tragédie.“ V době, kterou prožívala na indexu, měla velkou výhodu, že umí zahrát všechno. Nebylo to sice snadné, ale potlesk po představení, které bylo jedinou kulturní vymožeností na malém městě, jí pomáhal zapomenout na všechny soukromé problémy.

 

V reklamě na fixační krém:

Lyže? Nikdy!

V osmdesátých letech konečně začalo svítat na lepší časy. Přispěl k tomu i režisér Karel Smyczek, který ji obsadil jako upjatou a zatrpklou profesorku Boženku v nestárnoucí komedii Sněženky a machři. Vůbec nevadilo, že neumí lyžovat a zasněžená stráň jí nahání hrůzu. Do lyžování ji nenutil, scény naaranžoval tak, aby Boženka na lyžích vždycky jen bez hnutí stála. A rekvizitáři jí museli přibít k lyžím klínky, díky nimž snadněji udržela na sněhu stabilitu. Pak už se k ní začaly filmové nabídky vracet, častěji se objevovala i na obrazovce a zahrála si i v řadě seriálů. A ztvárnila další postavy, které si snadno vybavíme, přestože byly vedlejší, od Pinďovy matky v televizní komedii Pánská jízda přes Tomášovu matku v Kamarádovi do deště či Agnes v minisérii Přísahám a slibuji až po paní profesorovou v komedii Trhala fialky dynamitem. „Byla to neskutečná volovina, ale nasmáli jsme se u toho s Helenou Růžičkovou. Pravdou je, že producent toho filmu všechny podvedl, a vím, že Helena se synem Jirkou se s ním pak roky soudili. Ale natáčení s Mirkem Lipským, Lubkem Kostelkou, Jitkou Asterovou a dalšími bylo moc hezké,“ zavzpomínala.

 

Thielová Kačer Rodinná poutaS Janem Kačerem v seriálu Rodinná pouta; foto se svolením FTV Prima

Přežila díky reklamě

S Arpádem prožila čtyřicet sedm let a jeho smrt pro ni znamenala obrovskou ztrátu. Peklo, které následovalo, ale bylo ještě mnohem horší. Jeho dcera z prvního manželství, žijící na Slovensku, si totiž vzpomněla, že by měla dědit, a s manželem Valentinu připravila téměř o všechno. „Musela jsem do našeho bytu pozvat odhadce a vyplatit je. Dala jsem jim všechno, co jsem s manželem za celý život naspořila, bylo to přes milion a půl,“ prozradila. Trn z paty jí vytrhlo účinkování v reklamě na fixační krém pro zubní protézy. „Já se za to nestydím. A už mám věk na protézu. Dodnes mi to lidi, ovšem velmi mile, připomínají. Tehdy jsem díky honoráři za reklamu opravdu přežila.“ V době největšího trápení na ni ale čekala ještě jedna radost, s šedesátiletým zpožděním našla díky internetu nevlastního bratra Gregoryho. „Žije v USA. Nikdy jsme se neviděli, ale skoro denně si po Skypu voláme. Mám pocit, jako bychom se znali odjakživa. Jeden o druhém jsme nevěděli. A plánujeme, že až se uvidíme face to face, bude to obrovské shledání.“

 

Fragile:

Dáme kávu, sklenku vína…

Často také spolupracovala s dabingem a v roce 2003 jí Nadace Život umělce udělila cenu Senior Prix. O rok později se po několikaleté pauze znovu připomněla divákům jako babička v seriálu Rodinná pouta a přiznala, že natáčení ve vysokém pracovním tempu pro ni bylo po letech sladké nečinnosti v penzi sice značným vytížením, ale současně i příjemnou změnou. Před filmovou kameru ji v roce 2010 vrátil režisér Tomáš Magnusek jako učitelku Měchovou v sérii Bastardi, a pak si ještě zahrála i v jeho seriálu Stopy života. Naposledy jsme ji mohli vidět ve filmu Víta Olmera z roku 2013 Lehká jako dech. Po oslavě osmdesátin se stáhla do ústraní, užívala si klidného důchodu, a když zatoužila po společnosti, ozvala se přátelům svou oblíbenou hláškou: „Dáme kávu, sklenku vína, zve Vás Vaše Valentýna.“ V posledních letech ji začaly trápit problémy s klouby, se srdcem a přidaly se i závratě, přesto dál zůstávala krásnou a noblesní dámou. Valentina Thielová zemřela ve spánku 15. října 2022.

Zdroje: Wikipedia, FDB, ČSFD, Česká televize, Český rozhlas, Český film, Dotyk.cz

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská