Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Partnerky jsou mu do pasu, úsměv skrývá v šedém bíbru. 204 centimetrů sexappealu ale mate tělem. VIP skandály a aférky

20.10.2022
Partnerky jsou mu do pasu, úsměv skrývá v šedém bíbru. 204 centimetrů sexappealu ale mate tělem. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením TV Nova

Popisek: Roman Zach jako vyšetřovatel Kreiner v novém komediálním seriálu Případy mimořádné Marty

Herec Roman Zach vyrostl do výšky ideální pro basketbalistu, ale sportovcem se nestal. Ani stavební průmyslovka mu neučarovala. To je dobře, protože si jeho charisma mohou užívat diváci v divadle i v televizi. Nejnověji jako kriminalistu v novém komediálním seriálu Případy mimořádné Marty. V posledních letech vídáme 204 cm vysokého herce v tolika seriálech, že by se nám mohly jeho postavy pomíchat v hlavě. Jenže on uvážlivě přijímá role pokaždé jiné, takže k záměně určitě nedojde. V paměti ještě dlouho zůstane jeho doktor Vilkin, který prošel celým vývojem nemocnice v Rubavě, od Modrého kódu přes Sestřičky až po 1. misi.

Mezitím si ale zahrál také romantického architekta v Hvězdách pod hlavou nebo ostříleného advokáta v seriálu Dáma a Král. K tomu připočtěme další seriály, filmy a divadelní představení a je zřejmé, že Roman Zach je v jednom kole a divákům z obzoru rozhodně jen tak nezmizí.

 

Letos v talk show 7 pádů Honzy Dědka, foto se svolením FTV Prima

Bez plnovousu jen jednou

Televizní diváci zaznamenali Romana Zacha asi poprvé v seriálu Redakce, kde hrál sukničkářského fotografa Kamila. To měl ještě tmavé vlasy a tvář zarostlou jen mírně. Jak roky přibývaly, vlasy začaly šedivět a plnovous nabýval na délce. Rozhodně ale nepatří k typu zarostlých lesních mužů. Kvalitu vlnitých vlasů i dokonalou úpravu plnovousu na něm můžeme jen obdivovat, působí vždy elegantně a noblesně. Proč založil svou image na skrývání tváře ve vousech, nevíme. Zato víme, jak vypadá bez nich. V seriálu Modrý kód ho totiž jednou donutili se oholit. To když jako doktor Vilkin prohrál sázku s doktorkou Vlčkovou a plnovous musel dolů. Byl sice trochu k nepoznání, ale rozhodně mu to slušelo i tak. Ostatně se k tomu tehdy vyjádřila i Kristýna Frejová, která jako doktorka Vlčková měla tuhle proměnu na svědomí: „Kolega Vilkin si pěstil svůj vous, pak se se mnou vsadil, prohrál, a tak jsem ho oholila. Konečně vypadá báječně, vypadá jako můj mladší bratr, to je sen každé herečky,“ zažertovala si tehdy na účet svého hereckého partnera, který se ovšem oholený objevoval opravdu jen krátce.

 

Před lety v seriálu Redakce, foto se svolením TV Nova

Kapitán Kreiner je upjatý vyznavač čistých rukou

V nejnovějším seriálu televize Nova Případy mimořádné Marty uvidíme Romana Zacha jako partnera Tatiany Dykové. Oč je drobnější postavy, o to žhavější má Marta temperament. A právě to kapitána Kreinera přivádí k šílenství. On sám je totiž upjatý a akurátní policista, navíc posedlý čistotou. Když mu souhra okolností přivede na oddělení novou konzultantku, bystrou a inteligentní, ale také značně divokou svobodnou matku tří dětí, považuje to za hodně špatný vtip osudu. Seriál Marka Nabrta a Tomáše Pavlíčka je ovšem právě na tomto nesourodém partnerství založen, jde totiž o detektivní komedii.

 

Nejnovější role vyšetřovatele Kreinera, foto se svolením TV Nova

Romanu Zachovi se právě tahle tak trochu jiná poloha kriminálního seriálu zalíbila: „Jak mi někdy u kriminálních seriálů vadí, že některé věci nejsou možné a jako divák si říkám, že už je to vycucané z prstu, tak u Marty právě díky komediálnímu žánru neřeším, co je možné a co ne. V seriálu budeme sledovat spoustu vyšetřování, ale ten scénář je zejména o kontrastu dvou hlavních postav.“ Muž a žena jako nesourodá dvojice vyšetřovatelů, to jistě není nic objevného, vždycky záleží na tom, jak jsou napsané dialogy a jak se herci vypořádají se situačním humorem. Na Voyo uvidíme Případy mimořádné Marty již v říjnu, na Nově pak začátkem příštího roku, takže zatím můžeme žít v naději, že Roman Zach se svým stoickým výrazem a rozčepýřená Tatiana Dyková nás dobře pobaví.

 

S hereckou partnerkou Tatianou Dykovou, foto se svolením TV Nova

Dlouhá divadelní kariéra bez stálého angažmá

Roman Zach po absolvování stavební průmyslovky zamířil na DAMU. Studia si poněkud protáhl, prý proto, že se mu nechtělo na vojnu. Nakonec školu ani nedokončil, zato zamířil do prestižního angažmá v Činoherním klubu, kde pobyl devět let. Následovalo nakrátko Národní divadlo, pak Dejvické divadlo a Činoherní studio v jeho rodném Ústí nad Labem, kde si zahrál například i Hamleta. Jak začalo přibývat natáčení filmů a seriálů, bylo stálé angažmá už příliš časově vyčerpávající, a tak zůstal Roman Zach na volné noze. To ovšem neznamená, že divadlo opustil.

 

Skečmen, foto se svolením Studio Dva

Nejčastěji ho nyní můžeme vidět ve Studiu Dva, kde exceluje zejména v představení Skečmen, komedii o chlapíkovi, kterému jednoho dne řekli, že ztratil humor. Což je katastrofa, protože tenhle člověk se humorem živil. Co se stalo? Bez humoru se mu zasekla nejen kariéra, ale čím dál víc se ukazuje, že to drhne i v normálním životě. Bere se příliš vážně jako všichni ti lidé bez nadhledu, ironie a vtipu, a stejně tak se rozleptává a rozkližuje. A čím víc nemůže humor a smích najít, tím je vtipnější... Oceňované představení má herec také v Divadle v Celetné, tentokrát ve francouzské konverzační komedii Jméno.

 

Skečmen, foto se svolením Studio Dva

Nejen herec, také skladatel

Málokdo asi ví, že Roman Zach se pilně věnuje také svému velkému koníčku, kterým je hudba. Skládá scénickou hudbu k divadelním inscenacím i k filmům. Na kontě má takových prací celou řadu. „Ke skládání hudby jsem se dostal náhodou před lety v jednom divadle, kde jim vypadl hudebník. Odpočinu si tak od herectví. Dostanu se do hlediště, kde mohu sledovat, co se děje na jevišti, a to mě baví a velice uklidňuje. Skládání hudby beru jako meditaci. Stalo se mi, že když jsem hrál divadlo popáté nebo posedmé, přistihl jsem se, že už se mi ta hra nechce hrát poosmé, protože mě přestala bavit. A odskok k muzice mi na dlouhou dobu velice pomůže,“ svěřil se v rozhovoru pro Deník, že herectví je pro něj někdy poněkud stereotypní řehole.

 

Provázel i pořadem o bydlení, foto Petr Čepela

Lamač srdcí je spokojený otec rodiny

Na plátně a v televizi hraje často muže, který má potíže s rozhodováním mezi několika krásnými ženami. S obdivem divaček si ale moc neví rady. „Přiznám se, že mi popularita přijde jako divné slovo. Navíc s ní moc neumím pracovat a vlastně ani nechci. Nehraji ve filmech a seriálech proto, abych byl populární. Ono je to všechno o štěstí,“ krčí rameny herec, který připouští, že konkrétně po seriálu Ordinace v růžové zahradě se o něj začaly ve větší míře zajímat ženy. „Nebyly to mladé holky, ale ženy středního a staršího věku. Jezdily do divadel, v nichž jsem hrál, aby mě viděly živého. Tu a tam přivezla některá dcera svoji maminku nebo vnučka babičku o berlích, která mě chtěla vidět nebo si nechat podepsat fotografii či památníček. Možná chtěly vidět, jak vypadá chlap, který měří na výšku dvě stě čtyři centimetry,“ prozrazuje s úsměvem Roman Zach. Filmový a televizní záletník je ve skutečnosti spokojeně ženatý s kostýmní výtvarnicí Andreou Královou. Mají spolu syna Prokopa a dceru Agátu. Nedávno se ukázal na veřejnosti se šestnáctiletým synem, který jde v otcových stopách, studuje konzervatoř a už si zahrál třeba ve filmu 3Bobule nebo v televizní minisérii Božena.

 

Se synem na Sněžce, foto se svolením Roman Zach

Marek Ztracený přidává druhý koncert v Edenu

Ohlášený koncert Marka Ztraceného na jednom z největších českých fotbalových stadionů v pražském Edenu se vyprodal do posledního místa za necelou hodinu. Prodejní systém chvílemi kolaboval pod náporem fanoušků, ale přes 30 000 šťastlivců mělo své vstupenky nakonec do
hodiny doma. Takovou situaci český hudební průmysl ještě nezažil.

 

Zpěvák tomu nemůže uvěřit... Foto se svolením Marek Ztracený

„Nemohl jsem tomu uvěřit. Nikdy nezapomenu na ten moment, kdy se ke mně ta zpráva o rekordním vyprodání Edenu dostala. Stál jsem a bál se, že se probudím. Chci všem fanouškům poděkovat za to, že to chtějí prožít s námi, a říct, že si toho moc vážím, že se mají na co těšit a taky že nebudou litovat. Omlouvám se všem, na které se nedostalo, a vnímám ty stovky a tisíce zpráv, jestli nepřidáme druhý termín. Neumím si představit, že bych vám řekl ne! Oznamuji tedy, že přidáváme druhý termín hned den poté, tedy v neděli 18. 6. 2023. Doufám, že máte radost jako my a že tentokrát už se snad dostane na všechny,“ potěšil fanoušky dojatý zpěvák. 

Kolik toho vědí Češi o pivu?

To, že český národ je národem pivařů a tuzemská piva patří k těm nejlepším na světě, ví každý. Ne náhodou se chmelovému nápoji přezdívá „tekuté zlato“. A protože je v Česku spoustu jeho milovníků a znalců, bylo na čase je vyzvat na souboj, který prověří jejich pivní a gastronomické znalosti a ukáže divákům, jak atraktivní může pivo být.

 

Partnerem BeerMaster Česko je Budvar. Na snímku je Aleš Dvořák, létající sládek Budějovického Budvaru. Foto se svolením Mall.tv

Třináctidílná reality show s názvem BeerMaster Česko odstartuje už za pár dní. O tom, který z amatérských milovníků piva se dočká titulu pivního mistra pro rok 2022, rozhodne odborná porota. Soutěž probíhá ve dvou fázích. Castingovou cestu do finálové osmičky můžete sledovat na Mall.tv již od 12. října a samotnou soutěž o prvního českého BeerMastera také na Nova Action od 2. listopadu. 

Theodor a Jan Pištěkovi vystavují ve Ville Pellé

Unikátní rodinnou výstavu Theodora a Jana Pištěkových s názvem „Pištěk & Pištěk, dva světy“ nabízí od 19. října dejvická Galerie Villa Pellé. Výstava představuje dva malíře spjaté tou nejužší rodinnou vazbou, kteří však přes nespočet výstav a úspěšných projektů budou vystavovat společně poprvé.

 

Theodor Pištěk: Ten Commandments, verso, 1964. Foto se svolením Kunsthalle Praha

Letošní devadesátník Theodor Pištěk, který vstoupil na scénu počátkem 60. let minulého století, je skutečnou legendou, klíčovou postavou hyperrealistického malířství a světově uznávaným kostýmním výtvarníkem. Získal Oscara za kostýmy k Formanovu filmu Amadeus, je autorem uniforem Hradní stráže, ale také malířem, okouzleným automobilovým světem a technologiemi moderní doby. Jeho syn Jan patří ke generaci 80. a 90. let, která spoluurčovala postmoderní směr českého malířství po pádu komunismu.

 

Jan Pištěk: KENYA, foto se svolením Jan Pištěk

Zdroj: CSFD, Deník, Super, TV Nova, Supraphon, Presscode, SMART Communication

 

 

Vložil: Ela Nováková