Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Navštivte nejslavnějšího seniora. Kde vyfasoval svůj vejminek, a proč mu nechali jen dva kluky? O kom se mluví

16.10.2022
Navštivte nejslavnějšího seniora. Kde vyfasoval svůj vejminek, a proč mu nechali jen dva kluky? O kom se mluví

Foto: Se svolením Zoo Praha (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Nejslavnější gorilí celebrita, samec Richard, oslaví 9. listopadu 31. narozeniny. Je sice v nejlepších letech, protože se gorily dožívají až padesátky, přesto už musel do důchodu. Skvěle se totiž osvědčil a je příliš plodný, takže další jeho potomci už nejsou pro zdravý vývoj populace goril nížinných v zoologických zahradách žádoucí. No řekněte, není to paradox?

Tentokrát nebudeme probírat, kdo s kým a za kolik to má v stejnojmenném seriálu TV Prima. Výjimečně se podíváme do skutečné Zoo. O gorilách z Prahy se totiž právě teď mluví víc, než o kdejaké herecké hvězdě.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek patří bezesporu k nejschopnějších pražským manažerům. Málokdo se v Praze může pochlubit kariérou tak dlouhou a úspěšnou. Ostatně navazuje na mnohaleté éry svých předchůdců. V tomhle směru měla pražská Zoo vždy štěstí. Jenže kdo jde Zoo navštívit, toho místní lidé moc nezajímají. Přichází podívat se na zvířata. Návštěvnická přízeň je proměnlivá, jak se někde objeví zajímavé mládě, táhnou k výběhu či pavilonu davy.

Na rozdíl od lidských celebrit v Zoo neobdivujeme jenom krasavce. Třeba takový hrabáč má do pohledného zvířáka daleko, přesto když se narodí mládě, chodí ho lidé obdivovat a rozněžňují se u něj jak u malého princátka z pohádky. A to ještě nejsme u každoročních výstav chlupatých pavouků sklípkanů. Kdo by věřil, kolik mají obdivovatelů. A že se na ně chodí dívat i ti, kteří se doma osypou hrůzou, když se jim do bytu vloudí osminohý host ze zahrady. V Zoo jsou ovšem i zvířata doslova vznešená. Tygři, lvi, vlci... A hlavně gorily.

 

Rezervace DjaNový domov gorilí tlupy, Rezervace Dja, byla slavnostně otevřena v den 91. výročí Zoo Praha, 28. září 2022. Gorilám nabízí stejné prostředí, v jakém žijí jejich příbuzní v Africe.

Kolik stojí bydlení pro gorily

Před pár dny zažila pražská Zoo velkou událost. Do nového areálu se stěhovala skupina goril. V takovou chvíli jsou všechny potíže zapomenuty a všichni se radují. Přitom nad výstavbou areálu visel dlouho otazník, své připomínky měli krajináři, ochránci místní fauny a flóry i městská část. Kolik vleklých jednání, kolik hledání kompromisů je skryto ve finální podobě areálu, už nikdo nespočítá.

Co je vyčísleno, jsou náklady. Nové bydlení pro gorily a další živočichy z Afriky přišlo na asi 300 milionů korun. Pokud se vám celá gorilí anabáze zdá vleklá a náklady vysoké, zkuste to porovnat třeba s rekonstrukcí Libeňského mostu, jejíž realizace je stále v nedohlednu. Zoo prožila těžké období covidu, kdy se uzavřela pro návštěvníky a zůstala bez příjmů ze vstupného, přesto výstavbu areálu dokázala dokončit. A má se čím chlubit, protože architektura budov spojuje dva obtížně propojitelné prvky.

 

Pavilon gorilKlíčovou úlohu při vytváření věrohodné atmosféry tropického deštného pralesa sehrála živá zeleň.

Na jedné straně simuluje přírodu exotického Kamerunu, na druhé zapadá do reliéfu vltavského údolí a nabízí pohledy na okolní utěšenou krajinu. Takže klobou dolů, i když tu zbývá dořešit stále diskutovaný problém s dopravní obslužností a parkováním, areál sám se povedl. Zoo Praha je stále se rozvíjející nádherný park. Pro svůj rozvoj má velkou výhodu v pozemcích, které se jí podařilo získat mimo jiné díky odkazům jejich původních vlastníků, jež svými dary vyjádřili úctu k práci všech lidí, kteří se o Zoo starají, a lásku ke zvířatům a přírodě.

Rozrůstající se areál má snad jen jednu nevýhodu. Za jeden den ho už skoro nestihnete obejít, zvlášť pokud nejdete jen na procházku, ale chcete se zastavit u nejrůznějších zvířat a trochu se s nimi seznámit. A pozorováním goril můžete strávit i hodiny.

 

Rezervace DjaHlediště pro návštěvníky ve venkovních prostorách

Nové přírůstky zastiňují Richardovu slávu

Nádherný gorilí samec Richard se svými dvěma syny zůstal v starém pavilonu v dolní části Zoo. Upozadit tak celebritu bylo těžké rozhodnutí, ale nevyhnutelné. Richard má totiž už tolik potomků, že dále rozmožovat jeho genofond není z hlediska chovu goril v zoologických zahradách žádoucí. Z toho důvodu s ním také zůstávají dva jeho synové. Chov ohrožených druhů má zkrátka svá úskalí a jako návštěvníci Zoo o nich možná raději ani nechcete vědět. Jako lidé žijící ve světě, který stojí na pokraji ekologické katastrofy, se ale musíme jen sklonit před lidmi, kteří zasvěcují svůj život přežití živočišných druhů, tvořících součást biodiverzity.

Zdaleka ne všechny druhy jsou tak viditelné jako velcí savci. Právě díky tomu, že je tolik lidí obdivuje, zbývá prostor i pro ochranu těch méně známých. Ochrana goril nížinných je jedním z pilotních programů Zoo Praha a nutno ocenit, že se netýká jen vlastního chovu, ale také podpory ochránců těchto zvířat v jejich přirozeném africkém prostředí. Skupiny, žijící v zoologických zahradách, se už do něj nikdy nepodívají, ale také nebudou rozšiřovány o zvířata, odchycená v přírodě.

 

Nový chovný samec Kisumu a samice Duni, dcera legendární MojiNový chovný samec Kisumu a samice Duni, dcera legendární Moji

V rámci mezinárodního programu je tedy nutné dbát o čistotu krve a nedopustit příbuzenské křížení. Zoo Praha nyní rozvíjí chovný program díky nově příchozímu samci a jeho družce, která je dcerou slavné pražské Moji. A tak Richard přišel o svůj harém a návštěvníci se hrnou do nového pavilonu obdivovat jeho nástupce. Až příště půjdete do Zoo, zastavte se také za tímhle gorilím důchodcem. Tolik let zajišťoval svou plodností a schopností udržet dobré vztahy ve své velké skupině, že si nezaslouží, abyste na něj zapomněli. 

Zdroj: Zoo Praha

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková