Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svlékl naposled soudcovský talár a na ZOO vzpomíná s medvědem v posteli. Občas mu pláče do kožichu. VIP skandály a aférky

11.10.2022
Svlékl naposled soudcovský talár a na ZOO vzpomíná s medvědem v posteli. Občas mu pláče do kožichu. VIP skandály a aférky

Foto: FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Robert Urban v roli soudce v seriálu Primy ZOO

Fešácký soudce Petr Kříž se už v seriálu ZOO objevovat nebude. Postavy, kterou si zejména divačky velmi oblíbily, by se scenáristé jen tak nezbavovali, jenže někdy se seriálový příběh prostě musí přizpůsobit reálnému životu herců. V tomto případě Roberta Urbana, který „dojel“ na mateřství Evy Burešové.

Hvězda ZOO Eva Burešová je šťastnou maminkou a věnuje se mateřským povinnostem. Peripetie lásky Viki k soudci Křížovi bylo tedy nutno nějak uzavřít. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá, tedy aby se Eva Burešová mohla případně do seriálu vrátit, nepřipadalo v úvahu Viki definitivně pohřbít, musela prostě jen někam odjet. Postava soudce by dál nikoho nezajímala, a tak si nakonec ti dva konečně padnou do náruče a odjíždějí, aby začali nový společný život v Bruselu.

 

S medvědy pro útěchu, že větší role ve sledovaném seriálu končí

Konec v ZOO, začínají Dobré zprávy

Tak přišel Robert Urban o svou velkou seriálovou roli. „Neměl jsem radost, protože za ten rok, co jsem ZOO točil, jsem si ty lidi kolem oblíbil. Na druhou stranu jsem to Evě přál. Je to krásná životní událost, kvůli které nemá být člověk smutný, naopak. Je to velká radost. Přineslo to ale fakt, že jsem skončil v seriálu, i když se rozhodně na to nedívám tragicky. To je herecký život. Nikdy se nic nemůže brát za definitivní,“ připustil Robert Urban, který záhy dostal nabídku do jiného primáckého seriálu. „Naskakuji tam jako moderátor,“ prozrazuje herec, který jako poslední obraz v ZOO natáčel s dětmi a je rád, že to tak nakonec dopadlo, protože se seriálem rozloučili jako rodina Křížových společně. „Točili jsme s dětmi a ony jako dárek na rozloučenou dostaly medvědy, docela jsem jim to záviděl. V úplném závěru jsem ho nakonec dostal taky. Teď se mnou spí v posteli obrovský medvěd, takže tu ZOO mám každý den,“ usmívá se herec, který se už těší na novou práci a kolektiv. Do konce října ho ale ještě budeme vídat v ZOO a konečně se dovíme, jak se soudce vypořádá s tím, že Viki není Alex, ale zato je s ním těhotná...

 

Na PR snímku k ZOO FTV Prima, která si očividně vzala za své najít všechny pěkné chlapy v branži a uplacírovat je do svých seriálů.

Smutné dětství zaplněné tancem

Robert Urban pochází z Ostravy. Dětství neměl jednoduché, protože po rozvodu rodičů jeho i bratra vychovával tatínek, maminka z jejich života prostě zmizela. Otec ale udělal vše, aby chlapcům nahradil mateřskou péči. Robertovi byl oporou a nasměroval ho k umění. „Za všechno, co umím, vděčím svému tátovi. Byl to on, kdo mě vedl uměleckým směrem, bratra nasměroval k lyžování. Bohužel před lety zemřel, ale není dne, kdy bych na něj nemyslel,“ uvedl Robert Blesku s tím, že se ani po devíti letech bolest ze ztráty muže, k němuž vzhlížel, nezmírnila.

 

Ve stepařských botách... Foto se svolením Robert Urban

Robert se od dětství věnoval latinskoamerickým tancům a stepu. To ho po základní škole přivedlo na ostravskou konzervatoř. Od roku 2007 byl v angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde hraje dodnes, i když kromě této scény dostává nyní i role v jiných divadlech.

První film byl fiasko

V roce 2013 se Robert Urban nechal zlákat kolegy kamarády k herecké účasti na poloamatérsky natáčeném temném thrilleru Isabel. Účast na snímku vzešla z Robertova nadšení z prvotního nápadu, z touhy po dobrodružství a po spolupráci s kamarády i s váženými lidmi nejen z divadelních kruhů. Samotné natáčení mu přineslo spoustu nových zážitků a zkušeností, které obohatily jak jeho osobní, tak profesní život a rád na něj vzpomíná, i když film vyvolal víc posměchu než obdivu. V každém případě to byla hercova první zkušenost před filmovou kamerou a další, tentokrát velká role na sebe nedala dlouho čekat.

 

V civilu se svou zelenookou kočkou. Foto se svolením Robert Urban

První republika

V seriálu První republika se tehdy šestadvacetiletý herec objevil v roli nejmladšího ze tří bratrů Valentových. Freddy je benjamínek, tak trochu rebel, tak trochu naivní floutek. Bonviván, který touží si v životě užívat, nevázat se a pokud možno nepracovat. I přesto, že není schopen citově nikde zakotvit, má velmi dobré srdce a na svou rodinu nedá dopustit. Navíc je vynikajícím společníkem a duší všech večírků, kterých se zúčastní. Ve druhé řadě seriálu už ovšem i Freddy dospívá a jeho představitel se za osm let získal mnohem víc hereckých zkušeností. Začátky v seriálu pro něj ale byly nelehké, protože na rozdíl od svých seriálových bratrů byl před kamerou začátečníkem.

 

V seriálu První republika, foto se svolením Česká televize

Pomohl mu režisér Biser Arichtev, ale také herečtí kolegové: „Oba, Jirka Vyorálek i Ján Koleník, jsou skuteční profíci a fajn lidi. Vůbec na natáčení jsem potkával jedny z nejlepších herců, a to je štěstí. Čím větší jsou, tím i skromnější. Vybavila se mi scéna z první série, během níž jsem byl trošku nervózní. Točili jsme zrovna scénu s Jaroslavem, tedy s Jirkou Vyorálkem, a on mě vzal kolem ramen a povídá: To bude dobrý. Bylo to velmi lidské a milé,“ vzpomíná na své seriálové začátky.

 

První republika podruhé, foto se svolením Česká televize

Hrát v Ordinaci byl hercův sen

Robert Urban si poté zahrál v celé řadě seriálů. Stal se mimo jiné součástí mikrokosmu kamenické nemocnice v Ordinaci v Růžové zahradě 2 kde ztvárňuje doktora Daniela Zacha. I když se zpočátku zdálo, že bude jeho postava kladná, postupně přešel na temnou stranu. S nejlepším kamarádem Patrikem Márou bojoval o srdce krásné Bibi, kterou hraje Marika Šoposká. Jejich vztah se dost vyostřil a došlo i na různé podrazy, hádky a rvačky. „V Ordinaci jsem vždycky chtěl hrát. Jsem rád, že jsem se mohl potkat s takovými legendami jako Zlata Adamovská nebo Petr Štěpánek,“ pochvaloval si v rozhovoru pro Blesk. I když se v současnosti v seriálu objevuje méně, jeho postava je stále důležitou součástí kamenické nemocnice.

 

Splněný sen, kamenická Ordinace 2. Foto se svolením Robert Urban

Krásná Marylin Monroe a muzikály

V roce 2019 se Robert Urban objevil v show Tvoje tvář má známý hlas, kde zazářil hlavně když imitoval Marilyn Monroe. V blond paruce, s rudými rty a v dámských šatech vypadal opravdu božsky a svou proměnou nadchnul nejen diváky, ale i porotu soutěže. Ti se do herce a muzikálového zpěváka okamžitě zamilovali. „Nebyl tam jediný falešný tón. Bylo to celý něžnoučký, bylo to nádherný, mělo to ženskou eleganci, když se podívám na tvoje kotníky, tak to nejsou nohy, to jsou šavle, to je taková nádhera,“ svěřil po vystoupení Robertovi Aleš Háma, který ho stejně jako ostatní ocenil potleskem ve stoje. Mnoho let taneční průpravy herec zúročil ve vystoupení levou zadní, málokdo si ale uměl představit, že umí také zpívat. Přitom se už blýskl i v několika muzikálech, v Tarzanovi zpíval české verze krásných songů Phila Collinse, v Trháku zase skvělé parodické písničky Vítězslava Hádla.

 

Příprava na Marilyn. Foto se svolením Robert Urban

Z Ostravy do Prahy

V době, kdy natáčel První republiku, žil herec stále v Ostravě a dojíždění vlakem na natáčení mu nijak nevadilo. Před čtyřmi lety ale potkal krásnou tanečnici Andreu a rozhodl se za ní přestěhovat do Prahy. V ZOO hraje otce dvou dětí a třetí má na cestě. To samozřejmě často vede k dotazům, jestli si i Robert Urban už nechystá doma dětskou postýlku: „Co teď vlastně říct, abych si na sebe neupletl bič a zároveň aby to nevypadalo, že se něčeho bojím,“ smál se tomu nedávno v Show Jana Krause. „Nechávám to plynout. Bůh nebo ten, kdo je nad námi, ví, jak to všechno dopadne. Ale nebráním se ničemu, přece jenom už je mi 35 a možná cítím, že je na čase udělat nějaký další krok.“

 

U Jana Krause

Marta Kloučková vydává jazzové album s českými texty

Marta Kloučková je nepřehlédnutelnou součástí mladé české jazzové scény. Tato výrazná zpěvačka a skladatelka je známá například z vokální skupiny Skety nebo ze spoluprací s Vojtou Dykem, Ondřejem Pivcem a mnoha dalšími. Její chystané album Stopa snu se pohybuje na pomezí jazzu a písničkářství, kterému nechybí improvizace, hravost i dravost. V pořadí druhé sólové album chystá se svou kapelou, která je složená z předních českých jazzových hudebníků. Kytarista David Dorůžka, kontrabasista Jaromír Honzák, pianista Vít Křišťan a bubeník Marek Urbánek tvoří Marta Kloučková Quintet a právě s nimi se představí i na vsetínském jazzovém festivalu nebo na pražském křtu v klubu Jazz Dock 4. listopadu.

 

Marta Kloučková na snímku Zuzky Bonish

Instalace Maxima Velčovského na Signal Festivalu

Český designér Maxim Velčovský připraví dramatickou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí v Praze. Dílo s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta zasažená válkou na Ukrajině. Civilní automobily jsou krutým svědectvím o děsivé tragédii, která se stále odehrává jen několik stovek kilometrů od nás.

 

Maxim Velčovský na snímku Radka Vondry

Signal Festival na projektu spolupracuje s místními organizacemi, českou neziskovou organizací Post Bellum i s Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice. Auta jsou dovezena přímo z Ukrajiny. Doplní je autentické příběhy Ukrajinců utíkajících před válkou. Signal Festival se uskuteční od 13. do 16. října. 

Stopy Járy Cimrmana v ČT

Těsně před pětapadesátým výročím první premiéry Divadla Járy Cimrmana dokončil štáb režiséra Patrika Ulricha natáčení nového cestopisu. Průvodcem šestidílné série „Stopy Járy Cimrmana“ je herec Miroslav Táborský. Ten se s kamerou a slavnými cimrmanology podívá nejen do památníku filmového Liptákova, ale i na nejnižší rozhlednu na světě či k nedokončené autosoše nikdy nežijícího českého velikána. „Dokumentárních filmů o objevitelích Cimrmana i o Járovi samotném bylo v České televizi natočeno několik. Vždy se ovšem jednalo víceméně o herecké portréty. Žádný dokumentarista ale doteď nevěnoval pozornost místům, která jsou s Járou Cimrmanem přímo spojena. Jako například Vestec u Sobotky, Tanvald, Nouzov u Semil, Pohoří u Dobrušky. Všude tam průvodce minisérie v každém díle potká jednoho, či dvojici cimrmanologů. Ti si k dané lokaci připraví referát v duchu seminářů, které diváci znají z jejich divadelního repertoáru,“ přibližuje nový cyklus Stopy Járy Cimrmana jeho kreativní producentka Lenka Poláková.

 

Na snímku z natáčení Miroslav Táborský a Zdeněk Svěrák. Stopy Járy Cimrmana uvede ČT v příštím roce. Foto se svolením Česká televize 

Zdroj: CSFD, Super, Expres, i-divadlo.cz, zeny.iprima.cz, Tranzistor Label, Piaristi, Česká televize

 

Vložil: Ela Nováková