Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přimhouříme oko. Síkela nabádá k obcházení zákona. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.10.2022
Přimhouříme oko. Síkela nabádá k obcházení zákona. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr Jozef Síkela

Giovanni Papini: „Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.“ Demokratické strany, jak samy sebe nazývají a Česká televize jim to ráda potvrdí svým opakováním řečené manipulace, ústy ministra pro krachování České republiky nabádá velkopodnikatele, aby podváděli.

„Já si umím představit, a tohle jsem nikdy neřekl, že při té definici malé a střední firmy budeme asi umět v rámci některých sporných limitů přimhouřit oko. Já všem velkým doporučuji, tvařte se jako malé a střední, aspoň na přechodnou dobu,“ řekl na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na brněnském výstavišti ministr pro totální rozvrat České republiky Síkela. Ministr radí, aby podniky fixlovaly, že ministerstvo bude jejich fixlování krýt. Následně byla Síkelova slova bagatelizována s tím, že se jednalo jen o nešťastnou nadsázku. Komické vysvětlení, které svědčí o tom, že vláda je bezradná, ale ví, že něco udělat musí. A tak přijde malá piškuntálie, taková lotrovinka, která má český průmysl ochránit před krhavým okem Bruselu, vinou něhož velkoprůmysl nemůže být zahrnutý do programů na ochranu svědků té naší a námi vyvolané a rozjeté energetické krize? Důkaz toho, že česká vláda se i v předsednickém křesílku Rady EU kroutí jako žížala na háčku a čeká, zda ji bruselský sumec jen ožužlá, nebo rovnou polkne? Protože výsledek je, že velké podniky začnou propouštět, balit svých pět švestek a odtáhnou za hranice nejen České republiky, ale ve výsledku i za hranice EU.

Mohl by ministr Síkela tedy s nadsázkou předefinovat i více, než jen velké, malé a střední podniky? Co takhle vyloupení banky? Mnozí lidé přestávají mít na zálohy na energie. Chodí jim vražedné složenky, které nemají šanci uplatit. Vyloupení banky by tak od pátečního přimhuřování očí mohl být jen zanedbatelný přečin? Vždyť je to jen nadsázka, takový nevinný žert, to absurdní zdražování. Trest týden veřejně prospěšných prací? No tak, ministerskej, všichni se tady i vaší vinou dostávají do situace, kdy budou pálit odpad, aby se ohřáli. A svítit svíčkami, aby viděli na výpisy z účtů, které půjdou o tolik dřív do mínusu.

Ale že je ta absurdita moci bezmocných k popukání. Sedí si tak ministerskej na křesílku, má pocit, že je mistr světa, na vlastních sociálních sítích se vychvaluje do nebes a přitom jen přejímá notičky… a vidí, že se všechno hrne na dno, tak přimhouří oko. Vedoucí v Bruselu nám to nedovolí, promiňte. A tak my jim navzdory, takoví jsme kabrňáci, hezky česky občůráme rybníček obcházením pravidel. Dáme, ale jako že nedáme, protože dát nesmíme, ale dáme, protože se bojíme nedat, ovšem bojíme se i dát. A to vše s nadsázkou, v žertu. Jsme prostě taková nesmělá telátka, která neumí, neznají, hýkají a fotí se a netuší, že jsou focena při tom, jak s nimi ti na západě vytírají podlahu. Hadr na koštěti. A vymetat jím všechny ty páchnoucí loužičky, které po sobě nechal inkontinentní německý psík, plný zničujících ideálů, likvidujících ekonomiku i energetiku okolních států.

Ale to je tak, když nám ve Strakovce sedí individua, která krizi řeší heslem – počkáme, až co řekne Brusel. A co řekne? Není žádný Brusel, je Německo, je Francie, je Polsko,... A ti jsou zajedno. Nynější krizi překonají, svůj stát, svou zemi (nikoliv EU a v ní nesebevědomě dřepící Českou republiku) zachrání stůj co stůj. Klidně na úkor nějaké pitomé loutkové vlády nějakého Petra Fialy a jeho mopslíků, kteří si tu svou Českou republiku můžou klidně vycpat a vystavit. Co taky jiného se zdechlinou.

Co se řešilo na údajně kriticky důležitém pražském summitu, kdy nám korzovali Prahou státníci všech dvaasedmdesáti pohlaví a kde jsme svou diplomatickou neschopností uráželi despotické emíry, na kterých se chystáme být v energiích závislí? Všimněme si, že nic. Jen blýskavé nic. Jsme země s nejvyššími cenami elektřiny, plynu, pohonných hmot, výpadky ve státním rozpočtu jsou daleko větší než za covidu, kdy Babiš rozhazoval skutečně plnými hrstmi a kdy průmysl a firmy reálně stály, neprodukovaly, vláda si navýšila počet ministrů i ministerských náměstků, zavedla cenzuru a pracuje na jejím zpřísnění, rozšíření a zavedení do legislativy, zřizuje pro ni i nové úřednické posty, místo řešení energetické krize vláda Petra Fialy dotuje obchodníky s energiemi. Schopnost jednat a něco dojednat s bezprostředními sousedy je prakticky nulová. Jen přihlouplá gesta aktivistické ne-politiky (Maďarsko je zlo, Polsko je na scestí, Německu se nevzpouzí, Německo se poslouchá). Je to průšvih. Jeden za druhým. Ano, primárně za krizí stojí válka na Ukrajině (to podtrhuju), ale chování vlády Petra Fialy jako kdyby proti České republice rozjelo druhou frontu. Bombardovat Českou republiku politikou pětikoaliční saně, zničit ji, zlikvidovat. Nepracuje Fiala pro Putina? Měli by ho vždy zásadově tendenční facktcheckeři proklepnout.

Odstupte, proboha, už odstupte. Jste pro republiku jako mor a AIDS dohromady. Smrtící, a navíc bez schopnosti bránit zemi a získat jí trochu jistoty, že tu krizi přežijeme bez ztráty věnečku. Chápu, že je lákavé a příjemné stát v záři reflektorů a nechat se poplácávat po zádech od západních potentátů. Jako dostávat keksíček, když dobře aportujete, že ano? Je to příjemné. Och, jak je to příjemné. Fiala za pár let odtáhne na křesílko v Evropské komisi a bude námi hezky po bruselsku na dálku pohrdat. Jako se to stalo drtivé většině těch, kteří minuli značku Brusel. Českou republiku okamžitě nechali za zády. Odstupte už, mlžné opary ze Strakovky.

 

Vložil: Štěpán Cháb