Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Flinkům a flákačům vyhoření nehrozí. Aleš Cibulka se svěřil, jak mu praskly pojistky na duši. O kom se mluví

09.10.2022
Flinkům a flákačům vyhoření nehrozí. Aleš Cibulka se svěřil, jak mu praskly pojistky na duši. O kom se mluví

Foto: Foto se svolením Aleš Cibulka, snímky v článku se svolením Česká televize

Popisek: Aleš Cibulka při křtu svého filmového kalendáře pro pamětníky pro rok 2023

Filmový kalendář Aleše Cibulky je v mnoha domácnostech milovníků českého filmu už tradiční užitečnou dekorací do bytu či kanceláře. Letos vychází už po jednadvacáté. Oblíbený moderátor a autor knížek se na jeho křtu svěřil veřejnosti, že prožil syndrom vyhoření.

Na křest kalendáře přišel v dobré náladě, a jak je u něj zvykem, ležérně, ale dobře oblečený a s vyžehlenou pletí. Jak to ten chlap dělá, že v pětačtyřiceti nemá skoro žádné vrásky? Možná je to tím, že má pevnou oporu v partnerovi, se kterým žije už dvacet let. Nebo proto, že se díky smyslu pro humor dokázal vypořádat i s obtížnými životními situacemi?

Otevírání 13. komnat

Na cyklu České televize, v němž slavné osobnosti odhalují klíčové okamžiky ze svých životů, které jim nelítostný osud položil do cesty, se Aleš Cibulka podílí už řadu let. Tentokrát ale nebyl tím, kdo zpovídá, ale tím, kdo se sám z problémů vyznává. V rozhovoru pro Expres TV přiznal, že to pro něj bylo hodně těžké. Právě proto, že se naučil s respektem a vkusem otvírat třinácté komnaty cizí, obával se, jestli dokáže svůj příběh sdělit tak, aby působil nejen uvěřitelně, ale také jako poučení o tom, co se člověku může přihodit.

 

Aleš Cibulka 13. komnataModerátor a publicista Aleš Cibulka v dokumentu České televize 13. komnata

Jak vzniká syndrom vyhoření

„Jel jsem na plný plyn, téměř bez jediného dne volna. A právě to si nakonec vyžádalo svou daň, syndrom totálního vyhoření, tedy celkové vyčerpání organismu z přepracování. Jednoho dne po návratu z rodného Chodova, kde jsem před tím moderoval akci, jsem přišel domů a oznámil svému partnerovi Michalovi, že se vším končím, všude dávám výpověď a všechno ruším,“ svěřil se v 13. komnatě. Přirovnává ten stav k tomu, že měl pocit, jako když prasknou pojistky. Pořád se svítí a najednou je tma. Energie je pryč a najednou člověk nemůže dělat vůbec nic, nemá motivaci, nemá sílu. Naštěstí velmi rozumně usoudil, že potřebuje odbornou pomoc.

Komu hrozí vyhoření

S psychiatrem Radkinem Honzákem a publicistkou Agátou Pilátovou napsal Aleš o syndromu vyhoření knížku Vyhořet může každý. Navzdory názvu knihy ale před uvedením své 13. komnaty popsal pro Expres, komu tenhle problém hrozí a komu ne. „To si člověk cíleně buduje už od dětství. Pokud je to dítě, které má pět kroužků, vyhrává medaile v atletice, chodí na keramiku a učí se tři světové jazyky, do toho maminky a babičky chodí a říkají, jak je úžasné, tak zadělávají právě na to vyhoření,“ varuje Aleš Cibulka ctižádostivé rodiče, jak tím, že vychovávají dítě k motivaci pro stoprocentní úspěch, mohou mu založit na pozdější problémy s psychikou.

„My jsme všichni tak nastartovaní a naučení, že chceme být ti jedničkáři a pracovat na výkon, jenže tělo není stroj,“ posteskl si tak trochu nevědomky na to, jak byl sám vychován. A jak ho to po letech semlelo. Zároveň jasně vyjádřil, kdo si se syndromem vyhoření hlavu dělat nemusí: „Flinkové a flákači, co všechno tak nějak obejdou, ti se vyhoření určitě nedopracují,“ konstatoval s humorem, že přílišná píle může být v životě někdy i na škodu. Prostě nic se nemá přehánět, jinak vás bude stát hodně sil a času dát se zase dohromady.

 

Aleš Cibulka 13. komnataAleš v nemocnici. Tak dlouho jel zběsilým tempem, až mu organismus vystavil stopku.

Za pár dnů se problém nevyřeší

„Jsme zvyklí, že dostaneme na nemoc prášek a očekáváme, že za pár minut, možná za den, bude všechno v pořádku. Jenže tohle tak rychle nejde,“ vysvětluje Cibulka, že psychická regenerace trvá dlouho. On sám se z vyhoření dostával skoro rok. Koncem té doby už ho lékař začal pomalu pošťuchovat k nějaké činnosti. „Tak nějak do toho totiž vklouznete a zvyknete si na nečinnost, tak se pak musíte začít postupně vracet k normálu, když se začne energie vracet. S tou energií je to jako se studnou, do které chodíte každý den s okovem pro vodu. Pořád tam voda je, sice ubývá, ale toho si nevšimnete. A pak jednoho dne vytáhnete okov prázdný. Naštěstí se zásoby energie časem doplní, ale ze dne na den to není.“ Aleš doporučuje, aby se člověk, když zaznamená, že se s ním něco děje, co nejdřív svěřil odborným lékařům, protože návštěva psychiatra není žádná ostuda.

Když selže mysl, následuje tělo

Moderátorovy potíže syndromem vyhoření neskončily. Sotva se vzpamatovala jeho psychika, selhalo tělo a musel podstoupit náročnou akutní operaci střev. Někdy to bývá obráceně, tělo signalizuje, že už nemůže, a přijde náhlá nemoc. Naštěstí i tento problém Aleš Cibulka překonal a zbyla mu po něm jen dlouhá jizva na břiše. A protože schopnost o potížích mluvit a psát mu zůstala, všechno zhodnotil několika knihami o křehkosti lidské psychiky, které napsal s Radkinem Honzákem.

 

Cibulka JagelkaS partnerem, hercem Michalem Jagelkou

Konec bohémského života

Po této zkušenosti Aleš Cibulka i jeho partner Michal Jagelka změnili životní styl. Pořídili si chalupu se zahradou, kde jsou teď nejraději. Předtím totiž žili hodně bohémským životem. „Byli jsme pařmeni, kteří se vraceli z mejdanu v pět ráno, a také jsme hodně cestovali do zahraničí. Teď už bychom se snad ani neuměli na letišti odbavit,“ směje se Aleš. Nejvíc volného času teď Michal s Alešem tráví právě na chalupě, kterou opravují a udržují. Aleš se také stal vášnivým zahrádkářem a v některých činnostech, kterou je třeba sekání trávy, se přímo vyžívá. „Jsem takový malý sedlák,“ dodává o sobě s úsměvem.

(zdroje: Expres, Česká televize, Super, Český rozhlas)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková