Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žádná novinka mu neunikla aneb Od obrazu bez zvuku k zvuku bez obrazu a od světáka po vraha. Tajnosti slavných

07.10.2022
Žádná novinka mu neunikla aneb Od obrazu bez zvuku k zvuku bez obrazu a od světáka po vraha. Tajnosti slavných

Foto: Se svolenímSe svolením Národní filmový archiv (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Průkopník českého filmu Přemysl Pražský

FOTO Začínal u ochotníků, končil v rozhlasovém studiu. Jeden z průkopníků českého filmu zkrátka musel být tam, kde se objevilo něco nového.

Svou neúnavností probudil naši kinematografii k životu a od prvních krůčků ji dovedl až k profesionalitě. Většina jeho projektů se zrodila ještě v němé éře, takže se bohužel ani nedochovaly, velmi rozporuplná byla leckdy i jejich umělecká hodnota. Přesto je Přemysl Pražský plným právem považován za jednoho z průkopníků českého filmu a režie.

 

Přemysl Pražský Kříž u potoka

Mikeš Potocký (vlevo) se svým filmovým bratrem Franíkem (Rudolf Myzet) v dramatu Kříž u potoka, natočeném v roce 1921 podle stejnojmenného románu Karolíny Světlé

Poprvé režisérem

Narodil se 24. července 1893 v Nýřanech a zpočátku se i poctivě snažil splnit přání rodičů, aby vystudoval, láska k herectví ale nakonec u něj zvítězila. Už v roce 1910 studium přerušil a postupně působil v několika kočovných divadelních společnostech, mimo jiné například v Činoherní družině Jana Blažka, která působila především ve středních a východních Čechách. V roce 1914 získal konečně angažmá v souboru Švandova divadla na Smíchově a natrvalo se usadil v Praze. Díky tomu nejen zdokonaloval svůj herecký projev, ale také získal první režisérské zkušenosti. Současně vystupoval pohostinsky i na dalších pražských scénách, například v Deklaraci či Městském divadle Královských Vinohrad.

Kouzlo pohyblivých obrázků

Od prvopočátku mu učaroval film, takže na svém prvním začal pracovat už v roce 1919, a hned naplno. Drama Láska je utrpením nejen režíroval s Vladimírem Slavínským, ale také pro ně společně napsali scénář a Přemysl byl rovněž autorem scény a zahrál si v něm jednu z hlavních postav. Navíc přivedl před kameru i tehdy teprve pětiletého Béďu Pražského, o kterého se staral po smrti jeho otce a udělal z něj jednu z nejobsazovanějších dětských filmových hvězd dvacátých let. V éře němého filmu natočil sedmnáct projektů, jeho doménou ale zůstaly především naivní a podbízivé příběhy, které těžily z popularity laciných románků a povídek. Vynikly mezi nimi jen adaptace divadelních her českých klasiků Pražský flamendr a Podskalák. Hrál ale také v řadě filmů jiných režisérů, například v slavném historickém dramatu z roku 1929 Svatý Václav ztvárnil postavu Tuny, vraha na Tetíně.

 

Hašler Karel Batalion

Karel Hašler (vlevo) v nejúspěšnějším němém filmu Přemysla Pražského Batalion. Na snímku s Jindrou Hermanovou a Emanem Fialou.

Úspěch za všechny prachy

Tak lze nazvat jeho divácky nejúspěšnější film, přepis románu a hry Josefa Haise-Týneckého z roku 1927 Batalion. Tragický osud advokáta a politika Františka Uhra, který klesne mezi velkoměstskou spodinu a upíjí se k smrti. Hlavního hrdinu v něm ztvárnil populární Karel Hašler a film byl oceněn jako „jedno z mála českých filmových děl, za nimiž cítíte osobnost jejich tvůrce“. Obzvlášť bylo vyzdviženo vedení herců a skladba záběrů, film se dostal do první desítky českých i na špičku žebříčku světových projektů a je jedním z nejvýznamnějších děl němé éry. Navzdory velkému úspěchu ale přidělal Přemyslovi i spoustu starostí, protože mu po něm zbyly obrovské dluhy, s nimiž se pak vypořádával několik let.

První a poslední

Po nástupu zvuku už režíroval jen jediný projekt, špionážní drama Sedmá velmoc, který se ale v roce 1933 proměnil v propadák navzdory tomu, že v něm zářila v hlavní ženské roli tehdy začínající Lída Baarová. Pak na filmovou režii definitivně rezignoval a až do roku 1939 se objevoval na stříbrném plátně jako představitel epizodních postav různého postavení i charakterů, od bohatých světáků přes úředníky a policisty až po číšníky či soukromé detektivy. Můžeme ho vidět mimo jiné například jako ministra v komedii s Vlastou Burianem Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa, policejního komisaře v hudební komedii legendárního dua Voskovec – Werich Hej-rup! nebo jako číšníka v Orient baru v slavné romantické komedii režiséra Otakara Vávry Dívka v modrém, v němž zářili Oldřich Nový a Lída Baarová.

 

Přemysl Pražský Dívka v modrém

Jako jeden z dražitelů (uprostřed) v komedii Otakara Vávry Dívka v modrém

Éra zvuku bez obrazu

Současně už v roce 1933 objevil svoji novou parketu, která byla jakousi paralelou jeho dřívějšího působení. Zatímco v němém filmu pracoval s obrazem bez zvuku, Československý rozhlas mu nabídl práci se zvukem bez obrazu. Začínal jako externista, mimořádnou péči věnoval i těm nejmenším úkolům a díky němu dostávaly nebývalou úroveň i reportážní pásma a odborné pořady. V roce 1942 se oženil s hlasatelkou Marií M. Tomanovou a současně získal stálou pracovní smlouvu. Po osvobození se konečně dostal k režii literárních pořadů a činoher a říkalo se, že se vrhal do práce se zarputilostí a nekonformností. Rád točil s mnoha herci, velkým komparsem i celým orchestrem, někdy se pro něj pracovalo i ve třech studiích současně. Pozvedl českou rozhlasovou tvorbu a režii a právem dostal v roce 1957 titul Zasloužilý umělec za zásluhy o českou rozhlasovou hru. Do penze oficiálně odešel v roce 1958, dalších pět let ale s rozhlasem dál spolupracoval. Režisér, scenárista, herec a průkopník českého filmu Přemysl Pražský zemřel 1. srpna 1964 v Praze.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český film, Město Nýřany, Národní filmový archiv)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská