Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Havel říznutý Okamurou Bašta prostě není. Kde je prezidentský kandidát hospody? Kavárna už jich má jako malých psů. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.10.2022
Havel říznutý Okamurou Bašta prostě není. Kde je prezidentský kandidát hospody? Kavárna už jich má jako malých psů. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Kdo z kandidátů usedne na nejvyšší trůn České republiky?

Tak kavárna už vydula do prostoru několik kandidátů na hlavu státu. Nově se o post přihlásil i senátor Pavel Fischer, který to projel minulé volby a očekává, že pro zvýšení svého bodového ohodnocení to demonstrativně projede i v nadcházejících. Hrozí, že se o hradní krmelec v druhém kole seperou generál Pavel a pirátská Čaputová, kterou v Brně znají pod jménem Nerudová. Jenže je tu i hospoda. Ta sice nenabídla žádná nosná jména, ale zato má potenciál volebního buldozeru. Viz dvě hradní období Miloše Zemana.

Jenže Miloš končí, mává trenýrkami a odchází na Vysočinu vyhánět z knihovny jezevce. Sláva mu, úřadoval hezky po zemanovsku, trochu vytuneloval spravedlnost udělením milosti svému nadlesnímu, dopustil se několika pobouření, pronesl několik výborných proslovů, zurážel několik jedinců, kteří si o to říkali a dopustil se toho, že vědma Džamila Stehlíková začala rozhazovat diagnózy po zahlédnutí pacienta v televizi. Prostě Miloš Zeman.

Jenže budou se voliči Zemana rozhodovat mezi generálem a českou Čaputovou? To si nedokážu představit. A tak budou volit Okamurova Šemíka Jaroslava Baštu? Je to bývalý disident. Jenže, no, asi ne. Není disident jako disident. A Bašta prostě Havel říznutý Okamurou není. Budou volit soudy ztrhanou Alenu Vitáskovou? Není o ní slyšet, nemá ani dostatečnou průraznost, není podbízivá, nemá prachy a za sebou sponzory. A není dost prezidentská, abych tak řekl. Nemá to v sobě.

A tak nakonec zbude Josef Středula. Ten se v diskusích a při rozhovorech snaží držet nestrannost. Nekope ani do hospody, ani do kavárny a ani za jednu z nich. Diplomat. Zároveň se jako hlava odborářů vymezuje proti současné vládě, chystá na 8. října první odborářskou demonstraci proti vládní nečinnosti (kde, jsem si jist, nebude ke slyšení, že jediným řešením krize je omluva Rusku), má za sebou léta práce na očích jako dlouholetá hlava odborářů a tím pádem hluboké politické zkušenosti. Jeho rétorika je vypracovaná.

A co je nejspíš pro naši dobu plnou nenávisti a pohrdání důležité. Neštěpí tolik. Hospoda by jej s výhradami vzala za svého. S výhradami by jej vzala za svého i kavárna. Je to prostě Středula, někde uprostřed. Předběžně, a pokud najdu občanku, která se mi někam zakutálela (cože, vy nemáte kulatou občanku? Co jste to za lidi?!), nejspíš to hodím Středulovi. Výhrady mám, co bych neměl. Ale to mám prakticky ke všemu, co se hýbe. Jenže než se dočkat toho, že na Hradě usedne bezmyšlenkovitý generál nebo česká varianta Čaputové, to ty výhrady zcela v klidu akceptuji a vyřádím se, až Středula usedne na trůn.

Ovšem to pouze v případě, pokud nekandiduje Babiš. Pokud Babiš kandiduje, odstřelí Středulu a utká se s někým z dua generál/Čaputová a hrozí, že prohraje, protože jeho schopnost štěpit společnost je obrovská. To se pak oba tábory semknou a půjdou k urnám řvát na ty druhé. Což by se Středulou, předpokládám, nebylo. Prostě by oba tábory pokrčily rameny a našly si jiné téma vhodné k plivání na druhou stranu barikády. Pokud Babiš kandiduje, volba prezidenta se tak přetaví na volbu proti Babišovi a výsledkem bude generál nebo Čaputová na Hradě. A u Babiše volební potenciál buldozeru nebude platit jako u Zemana. Babiš štěpí daleko víc než Zeman. 

Ale možná přijde i kouzelník. Esoterický kandidát Karel Janeček to má totiž spočítané. Po počátečním odmítnutí musí zákonitě přijít přijetí. Po zářijových 2,5 % v předvolebním výzkumu nejspíš očekává probuzení lidu a říjnových nejméně 30 % zájmu o jeho bytí v hradní nirváně. Janeček se ochomýtal i kolem demonstrace 3. září na Václaváku. Tam je jeho elektorát? Aby se, holoubek, nepřepočítal. Senátní volby totiž přejely přes píseček nejen Babišovi, ale i Janečkovi. Mimo jiné snad Janeček počítá s mediálními hnojomety, které jej už při náznaku vyšších procent zájmu voličů provedou ukázkou očerňující kampaně, kde to bude hýřit pojmy jako antivaxer, patron kouzelníka Žita, demonstrant z Václaváku... Janeček má jistě ledničky oblepené hesly – Janeček je prezident – hezky podle návodu new age fušeřiny přání, kdy si stačí svůj sen napsat na papírek a magnetkem chytit na ledničku, a vesmír už se postará, aby se přání vyplnilo. Ale troufám si mu navrhnout, aby si pro čtení v Akáše vzal silnější brýle. Jméno Janeček ve spojení s hlavou České republiky tam na sichr není.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb