Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jde herec do důchodu, nezbohatne. A tak je z něj prduch. Horká židle Otakara Brouska

01.10.2022
Když jde herec do důchodu, nezbohatne. A tak je z něj prduch. Horká židle Otakara Brouska

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Otakar Brousek v show 7 pádů Honzy Dědka

Otakar Brousek zůstává stále věrný divadlu. Dosáhl důchodového věku, to se ale momentálně týká jen natáčení. Dostat ho do televizní show 7 pádů Honzy Dědka tedy nebylo jednoduché. Hned na úvod vysvětlil, že přídomek mladší se teď už uvádí jen v životopisu, protože tatínek už nežije, a tak on už fakticky není Otakar Brousek mladší. Jenže mu stejně všichni říkají Ťulda.

„Přátelé, kamarádi mi říkají Ťulda,“ vysvětluje herec. „Manželka ne. Nemá to ráda. Říká mi Brousku, Brusinko, někdy Brůsi, to jako že vypadám jako Willis,“ pohladil si svou již dlouhá léta značně prořídlou hlavu. „Manželce Ťulda nejde z pusy. Někdy, když to má vyslovit, třeba když sedíme v kruhu rodinném a ona má o mně něco říct, tak se musí nadechnout, než pronese Ťulda říkal... Prostě to nemá ráda. Ale říkali mi různě i třeba spolužáci – Oťas, Oťouchu, Otakare...“ A jak vlastně vznikl Ťulda? „Byl jsem nemluvné dítě, moc jsem se nevyjadřoval. Tatínek už z toho byl nervózní. Byli jsme nakupovat i s babičkou v papírnictví. Stáli jsme dlouhou frontu a já byl blonďaté kučeravé dítě. Paní ve frontě se mě ptala, jestli jsem chlapeček nebo holčička. Zamyslel jsem se a řekl: Ťulda. Od té doby jsem Ťulda. Asi to pocházelo ze Spejbla a Hurvínka, kdy Hurvínek říkal tatínkovi taťulda,“ zavzpomínal, jak sám sobě vymyslel přezdívku.

Okupace jako dárek k důchodu

V 65 letech má za sebou herec dlouhé roky práce a Otakar Brousek se rozhodl, že je správný čas si odpočinout, alespoň od filmování. Loni se proto před kamery postavil naposledy a od té doby se věnuje už jen divadelní tvorbě. „Film Okupace jsem si dal k důchodu,“ řekl  Honzovi Dědkovi.

 

Brousek OkupaceŘeditel divadla v dramatu Michala Nohejla Okupace; foto se svolením Unit+Sofa

Prachy nepotřebuju, klid ano

„Šel jsem před rokem do důchodu a moje nevlastní maminka říkala, že budu konečně dobře placený herec, protože beru důchod i plat v divadle,“ zasmál se Brousek, který je od roku 2012 členem souboru Divadla na Vinohradech. Vzhledem k platům herců v divadlech a z nich vypočítaného důchodu by to asi nebyla žádná sláva, Otakar Brousek má za sebou ovšem mnoho práce i ve filmech, v televizi i rozhlase, takže si na své příjmy rozhodně nestěžuje. Dostat ho na natáčení nějaké show tak dá nyní hodně práce. „Takže byste měl dostat medaili, že jste mě sem dostal, protože ty prachy nepotřebuju. Měl bych mít volno a učit se Past na myši, kterou zkoušíme v Divadle Na Vinohradech,“ řekl moderátorovi.

 

Brousek Past na myšiBěhem zkoušky hry Agathy Christie Past na myši, nejslavnější divadelní detektivky všech dob, která bude mít slavnostní premiéru 15. října; foto se svolením Divadlo na Vinohradech

Syn se neměl jmenovat od O, to byla chyba

Otec a syn Brouskovi se spolu setkali na jevišti, ale často se střetávali také třeba v rozhlase, a tak docházelo k různým záměnám. Proto se Otakar mladší rozhodl, že jeho syn se bude jmenovat jinak. Jenže si neuvědomil, že když dá synovi jméno Ondřej, moc si vlastně nepomůže. „Z rozhlasu nám třeba chodily špatně peníze, takže tatínek občas za mnou přišel, jestli mi nějaké nepřišly. On si všechno psal, já ne. Jednou mi přišlo asi 2,5 tisíce, to byly tenkrát velké peníze. Ovšem utratil jsem je, tak jsem mu je pak dlužil. A pak zase opačně. A proto jsem to chtěl změnit, proto Ondřej,“ vysvětluje.

„Syn není Otakar, protože to už byli Vydrové starší, mladší, nejmladší. Já to nechtěl, tak je Ondra. Ale O jsem dodržel, protože máme od babičky vyšité kapesníčky a peřiny a tam je OB, tak to by byla škoda to vyhodit, takhle mu to pořád můžu předat,“ vtipkoval Otakar Brousek.

I tak se ale záměně občas nevyhnuli. „Jednou jsme všichni tři točili jeden projekt pro televizi. Do natáčecího plánu nám ale napsali jen O. Brousek, a tak jsme se tam sešli v 7:15 všichni. Ten den měl ale točit jenom Ondra.“

 

Brousek Otakar Ondřej Večer bez líčidel (v rouškách)Otec a syn v představení Večer bez líčidel (v rouškách), internetovém přímém přenosu z Divadla na Vinohradech během pandemie koronaviru; foto se svolením Divadlo na Vinohradech

Vzájemná důvěra všech Brousků

Na svého tatínka, který zemřel takřka na jevišti v devadesáti letech, vzpomíná Otakar Brousek s úctou a láskou. I jejich pracovní setkání byla pěkná. „Nikdy jsem neměl  problém s ním hrát. Naopak. Tatínek se nikdy nechoval jako tatínek, ale jako postava. Nikdy mě nekritizoval, maximálně poradil nějakou drobnost. Byl to jen kolega na jevišti. A nikdy nepadlo slovo o tom, jak to hraju,“ pochvaloval si vzájemnou spolupráci. Teď se role otočily a jeho syn Ondřej ho občas režíruje. Otakar ale zdůraznil, že ani to mu nečiní žádnou potíž. Svého talentovaného syna jako režiséra respektuje a věří mu.

 

 Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková