Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trouba Hložánek, arogant Korejs, psychopatický vrah ve Stínech v mlze. Jak to chudák snáší, takový sympaťák? VIP skandály a aférky

27.09.2022
Trouba Hložánek, arogant Korejs, psychopatický vrah ve Stínech v mlze. Jak to chudák snáší, takový sympaťák? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Miroslav Hanuš v třetí sérii Případů 1. oddělení, jeho nejvýraznější současné televizní roli

Tonda Hložánek z Ulice slaví narozeniny. A jako v seriálu už několikrát, zas velmi silně prožívá předvolební období. Ani v Případech 1. oddělení nemá Miroslav Hanuš zrovna sympatickou roli. Vynahrazuje si to ale v divadle. A v talk show, kde bývá častým hostem, je rozený vypravěč, velmi vtipný.

V 7 pádech Honzy Dědka, foto FTV Prima

Miroslav Hanuš jako poněkud přitroublý, o to však ctižádostivější komunální politik Antonín Hložánek už prožil v seriálu Ulice kus života. Dotáhl to na starostu a moc by si přál svůj post obhájit. Po mrtvici se mu sice pořád sem tam popletou nějaká slova, to mu ale nijak nebrání v pocitu, že je pro svůj volební obvod nenahraditelný. Osud mu ale zasadí další nečekanou ránu pod pás – jeho protivníkem ve volbách se stává jeho vlastní syn. Ten nejspíš nejlépe ví, že tátu, který to na radnici vede od desíti k pěti, je už potřeba nahradit mladou krví. Teď Tonda Hložánek slaví narozeniny a Jirka mu přichází bezelstně gratulovat. Pro Miroslava Hanuše to je příležitost oživit vše, proč jeho postavu i se všemi jejími negativními rysy diváci léta milují – výbušnou povahu, komickou popletenost i sklon k plačtivé sebelítosti.

 

Tonda Hložánek v Ulici, foto se svolením TV Nova

Proč herce obsazují jako záporáka?

Role záporáka Antonína Hložánka z Ulice proslavila herce Miroslava Hanuše v negativním světle. Naštěstí je to však pouze jeho role. V reálném životě je totiž herec Hložánkův pravý opak. Proč ale hraje v televizi hlavně bezpáteřní šmejdy? V tom má zcela jasno. „To je tím mým obličejem,“ uvedl Hanuš v rozhovoru pro Magazín MF Dnes. „U filmu rozhoduje, jaký jste typ a jak vás čte kamera. Možná hraje roli i to, že jsem plachý. A jak jsem plachý, tak asi navenek vysílám nějaké silácké vlny,“ zapřemýšlel. „Přitom tím nic nezamýšlím. Třeba stejně působím, když někam přijdu na casting? Jestli tam taky nevědomě vysílám nějaký signál typu ‚chcete do držky?‘, pak by to vysvětlovalo, proč si úspěšně vykoledovávám ty role kreténů,“ dodal.

 

Vrah v povedených Stínech v mlze

Zvrat v 1. oddělení?

V těchto dnes ho na obrazovce sledujeme také jako majora Korejse v Případech 1. oddělení. A zase je to postava ambiciózního křiváka. Minimalistická gesta, loupání jablíček a nevelká chuť do práce Korejse charakterizují jako protivného páprdu, posmutnělý psí výraz ve tváři jeho představitele ovšem diváky opět s postavou jaksi smiřuje. Miroslav Hanuš zkrátka umí zahrát postavu nanejvýš přirozenou. Přesněji, to bývalo v prvních dvou sériích. V té současné, třetí, jako by se chystal zvrat – bývalý šéf, který postoupil na policejní prezidium, se vrací jako řadový kriminalista do 1. oddělení, vedeného majorem Kozákem alias Ondřejem Vetchým, jenž není tímto návratem nadšený. Ale již v třetím díle se ukáže, že staří bardi (kromě Korejse ještě sympaťák Plíšek / Bolek Polívka) zdaleka nepatří do šrotu.

 

Korejs se vrací na místo činu...

Po Ivetě měl tři měsíce modrou hlavu

V letošním roce jsme Miroslava Hanuše viděli také jako otce popové princezny Ivety Bartošové v minisérii Iveta. Kvůli této roli mu obarvili vlasy načerno a když mu maskéři barvu smyli, jeho původní vlasy mu úplně zmodraly. „Ty jsem měl tři měsíce,“ postěžoval si ve Všechnopárty Karla Šípa. Přitom vlasy jsou to, co podle herce samotného výrazně přispívá k tomu, jak je prezentována jeho role. Má totiž i na prahu šedesátky bohatou vlnitou kštici, se kterou v maskérně umí kadeřník udělat divy. V kriminálce Stíny v mlze hrál psychopatického vraha. Tam měl vlasy pečlivě sčesané dozadu a vypadal jako Anthony Hopkins v Mlčení jehňátek.

 

V minisérii Iveta, foto se svolením TV Nova

Role, které mají vlasy

Naštěstí si ale zahraje i role kladné. „Hraju často sympaťáky. A u nás v Divadle v Dlouhé jsem specialista na role, které mají vlasy. Když se podíváte na fotky kolegů v mém věku, pochopíte proč. A já mám krásné vlasy,“ s nadsázkou upozornil na svou fyzickou přednost v rozhovoru pro Magazín MF Dnes. „Problém je to u filmu a televize, kde hraju ty blbce. Abych vypadal ještě blbější, tak mi češou pěšinky, jenomže ty mé krásné vlasy jsou neposedné, takže ráno před natáčením bývám na nástup do maskérny napsaný úplně první...,“ posteskl si, že musí před natáčením brzy vstávat.

 

PR snímek pro Divadlo v Dlouhé, foto se svolením DvD

Žije pro divadlo

Přestože je Miroslav Hanuš často obsazován do filmů i do televizních seriálů, hlavním těžištěm jeho práce vždy bylo divadlo. Po absolvování DAMU v roce 1987 byl postupně v angažmá v několika divadlech, naposledy v Divadle v Dlouhé, kde stálou práci opustil v roce 2019. Souběžně s hereckou prací se od počátku profesionální kariéry prosazuje i jako režisér. Pokud je předlohou prozaické dílo či filmový scénář, sám si připravuje dramatizaci. Je také autorem písňových textů pro inscenace své i jiných režisérů. S radostí pracuje na velkém muzikálu, aby se pak opět s chutí zakousl do práce v malém studiovém prostoru. Patří k typu autorského dramatizátora, který si již textem a výběrem hudby a písní chystá půdu pro svou konkrétní inscenaci. Některých jeho dramatizací využívají i jiní režiséři.

 

Coby režisér v Dlouhé, foto se svolením DvD

Humor především

Je divadelníkem spíše tradičním, doufá, že osobitým. Možná i lehce moderním, nikoli však ukrutně avantgardním. Humor patří k jeho hlavnímu arzenálu, ale rád ho používá citlivě, až něžně a s oblibou v kontrapunktu s tragikou či lehkým sentimentem. Je mu velmi blízké také divadlo poezie. Na jeho práci v hudebním divadle je znát, že vzešel z činohry, důraz klade na herecký výkon, ostatní prostředky jsou k tomu, aby herci otevřely cestu k divákovi. Na svém režisérském kontě má Miroslav Hanuš více než třicet inscenací v různých divadlech v Praze i po Čechách. Ve výrazných hereckých rolích ho nejnověji můžeme vídat ve Studiu Dva v představení Beckham a v Divadle Na Fidlovačce v inscenací Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách.

 

Na zkoušce v Městských divadlech pražských, foto se svolením MDP

Svatba po osmnácti letech

Choreografka Jana Hanušová je hercovou partnerkou sice už třicet let, na svatbu si ale musela počkat hodně dlouho. Ne snad, že by herec svou velkou lásku a matku jejich tří dcer nechtěl, ale nějak ho to ani nenapadlo. Nakonec si o svatbu musela Jana Hanušová říct sama. Žádná romantika to ale nebyla: „Takhle v neděli asi po osmnácti letech a třech dětech jsme si řekli, co kdybychom se vzali? Teda žena říkala. Asi vyčíhla, že jsem po moučníku v oslabení. Já jsem se ptal, kdy – a ona řekla, že v úterý,“ rozpovídal se herec v talk show Honzy Dědka.

 

Dvě z dcer Miroslava Hanuše se vydaly také na hereckou dráhu, Eliška Bašusová Hanušová dokonce následovala otce do Ulice, kde hraje od roku 2020 Báru Klímovou. Také Jindřiška Hanušová se už objevila v televizních seriálech (např. Anatomie života), v současné době ale teprve studuje na DAMU. Jejich sestra Alžběta jako jediná divadlu nepropadla a stala se učitelkou češtiny a občanské nauky na gymnáziu. 

Kotvald zve své fanoušky na Recitál

V červenci Petr Kotvald oslavil 63. narozeniny. Tento věk by mu málokdo hádal. V posledních letech se zpěvák obklopil partou mladých muzikantů, se kterou vydal již album LX, v roce, kdy slavil kulaté jubileum. S touto mladou partou chystá Petr další album, z kterého je i singl, Tak pojď... už můžem, ke kterému nedávno vznikl i videoklip.

 

K novému klipu Petr prozradil: Léto a prázdniny ve mně odjakživa evokují volnost a svobodu…a letní lásky. A taky nějakou tu lumpárnu k tomu. Prostě, chuť se bavit.  Já osobně mám dlouhé letní dny spojené s pohybem a setkáváním se s novými lidmi a přáteli.  Bezbřehou volnost vidím jako takovou spanilou jízdu krajinou, a to nejlépe v kabrioletu se staženou střechou. A tak se nabízelo, takovou roadmovie v TAXI pro všechny, které jsem potkal a nasbíral u cesty, natočit. Šťastnou cestu všem! Tak pojď…už můžem!“ Foto se svolením KMAgency 

Nejen pro své příznivce připravil Petr nový program s názvem Recitál. Diváci se mohou těšit na stále oblíbené Petrovy hity, ale také na již zmíněné pop šansony. Recitál bude prostě plný překvapení. „Na tento Recitál se moc těším. A taky se těším na všechny, kdo se přijdou podívat. Co budu zpívat? Nechte se překvapit. Pro některé to bude určitě překvapení“, dodal s úsměvem Petr Kotvald. Premiéra bude 6. října 2022 od 19 hodin v Divadle Na Maninách. 

Kabaret Winton ve Švanďáku

Silný příběh dvou sester inspirovaný skutečnými osudy a událostmi slibuje divákům Švandova divadla inscenace Kabaret Winton. Premiéra se uskuteční v sobotu 22. října ve Velkém sále.
Na scénáři se podílela spisovatelka Kateřina Tučková a jeho spoluautorem je i Martin Františák, umělecký šéf smíchovské scény. Ten inscenaci zároveň režíruje. Téma záchrany židovských dětí Nicholasem Wintonem představí Františák publiku v přitažlivém kabaretním žánru – se zpěvem, tancem, stepem i podmanivou živou hudbou přímo na scéně.

 

Herečtí kolegové Miroslav Hanuš s Bohdanou Pavlíkovou na zkoučce Kabaretu Winton, foto se svolením Alena Hrbková

Přeživší Ester, hledající po padesáti letech ve staré vlasti ztracená rodinná pouta, hrají hostující Jaroslava Pokorná v alternaci s Danou Syslovou. Mladší sestru Ludmilu, jejíž život se odvíjel zcela jinak, a zároveň Matku obou dívek, ztělesní Bohdana Pavlíková. „Ve Švandově divadle jsou mé role především matky, vychovávající nebo třeba tesknící,“ uvádí herečka. „Tato matka je však jiná… O osudech Wintonových dětí jsem samozřejmě věděla, zrovna tak o jeho odvaze konat a pomoct. Ale až text hry a slova Matky, kde o své dcerce Ester s Nicholasem jedná, mě přinutilo chtít vědět víc,“ uvádí herečka. Kabaretiéra Kašpara, postavu obdařenou ďábelskou ironií a charismatem, bude představovat Miroslav Hanuš, publiku Švandova divadla známý vynikajícím ztvárněním Jana Wericha v inscenaci Hadry, kosti, kůže.

Fotograf Sudek má park na Invalidovně

Josef Sudek patří mezi nejvýznamnější české fotografy 20. století. Jeho mimořádný talent se probudil v době, kdy jako válečný invalida bydlel v karlínské Invalidovně. Jeho jméno nově nese park před touto krásnou barokní budovou. Jmenuje se Sudkovy sady. Iniciátorem pojmenování byl historik fotografie a zastupitel Prahy 8 Petr Vilgus. Cesta od nápadu k jeho uskutečnění trvala dlouhých 16 let. Vilgus k tomu říká: „Kdo mě zná, ten ví, že jsem vystudoval dějiny fotografie, učil jsem fotografii na Slezské univerzitě v Opavě a zasazoval jsem se o oživení karlínské Invalidovny. Od roku 2006 jsem se snažil přesvědčit magistrát, aby Park před Invalidovnou nazval Sudkovy sady. To se nyní díky místopisné komisi a radě hl. m. Prahy po 16 letech povedlo.“

Zdroj: MF Dnes, Super.cz, CSFD, iDnes, KinoTip2.cz, KMAgency, Švandovo divadlo, Petr Vilgus

 

 

Vložil: Ela Nováková