Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V létě prodává klobásy u stánku. Když odpočívá, nejraději jen tak čumí a tvrdí, že parchantovi hereckou cenu nedají. Horká židle Hynka Čermáka

24.09.2022
V létě prodává klobásy u stánku. Když odpočívá, nejraději jen tak čumí a tvrdí, že parchantovi hereckou cenu nedají. Horká židle Hynka Čermáka

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Hynek Čermák v talk show 7 pádů Honzy Dědka

Do podzimního premiérového dílu si Honza Dědek pozval herce Dejvického divadla, v poslední době hojně obsazovaného i do filmů a seriálů. Sympaťák Hynek Čermák se představil jako všeuměl, ale také domácký čumil.

Honza Dědek úvodem představil Hynka Čermáka jako českého Toma Cruise. „To jsem teda ještě neslyšel,“ ohradil se herec. „Táňa Vilhelmová, když byla ještě Vilhelmová, o mně říkala, že jsem český Bruce Willis, tomu jsem rozuměl, ale tohle...“ Jenže Honza Dědek neměl na mysli podobu tváře, ale to, že Tom Cruise nedávno odpovídal, jestli je pravda, že umí například létat s helikoptérou. Podle něj toho Hynek Čermák umí mnohem víc. 

S helikoptérou to ještě nezkusil

Hynek Čermák umí zpívat, kreslit, hrát na minimálně pět hudebních nástrojů, řídit letadlo, slaňovat, střílet, skákat s padákem, řídit náklaďák i autobus, bojovat zblízka, šermovat, jezdit na všech možných prknech, fotit, hrát, režírovat, tančit, rozpoznat doutníky od dýmky a jezdit na motorce. Jediné, co oproti Cruisovi neumí, je létat s helikoptérou. „Vlastně je to pravda,“ přitakává herec. „Samozřejmě, když mi dáš pět hudebních nástrojů, tak bych si je musel vybrat já, abys mě nepřekvapil nějakým, kterým opravdu neovládám. Je pravda, ano, řídím autobus, auto, letadlo, střílím... ano, je to všechno pravda.“ Takže trojka Top Gun je jasně obsazený, přihrává Honza Dědek. „Ano, a bude to o jednom kytaristovi, který občas jezdí na prkně. Takže taková spíš bondovka,“ přijímá všeuměl s humorem možnost své hollywoodské kariéry.  

Rychlost už není, co bývala a silná motorka je těžká

Říká o sobě, že má krizi středního věku. Ve skutečnosti ale jen proto, že když se ho někdo zeptá, jak se má a on odpoví, že dobře, že je zdravý a šťastný, dívají se na něj lidé s podezřením. Takže před časem konstatoval, že „hlava říká, ještě můžeš, ale tělo říká, dej si to, ale umřeš“. Vzniklo to při natáčení boxerského filmu s Peterem Bebjakem. „Zjistil jsem, že rychlost už není taková jako před dvaceti lety. Člověk cítí, jak by to mělo proběhnout, tak to udělá... A zjistí, že to bylo naposled a jestli to nemají natočené, tak musíme zase až zítra.“ S krizí středního věku souvisí i návrat k motorkám. „Jo, chlapi si kupují Ferrari nebo silnou mašinu. Na Ferrari nemám, tak jsem si koupil motorku, fakt silnou. Pak jsem shodil dvacet kilo a zjistil jsem, že je na mě těžká. A tak stojí v garáži a než bych se do toho všeho, co je potřeba na mašinu, oblékl, radši jezdím na skútru. Ono taky zkuste jezdit po Praze ve Ferrari. Vjedete na kočičí hlavy a je po něm,“ vysvětluje herec, že krizi středního věku vyřešil skútrem. Když byl mladý, nemohl na něm začínat, protože žádné nebyly. Tak si ho užívá teď. 

Díky přibrzdění je šťastnější

Natáčí jeden film za druhým, hraje v divadle, fotografuje. „Vytížený herecky určitě jsem. Ale snažím se to trochu brzdit. To mi umožňuje věnovat každé roli víc času a o to jsem v práci šťastnější. Můžu věnovat víc energie jedné práci, což je mnohem lepší, než kdybych ten čas a energii rozprášil mezi pět dalších.“ Řada filmů, ve kterých hraje, měla letos premiéru, na příští rok se chystají další, třeba Děti Nagana. „Ono to tak vypadá, že je toho hodně, ale je to tím, že ty filmy mají premiéru až letos, protože do toho vstoupil covid.“

 

Když se tak na něj člověk zadívá, na ten jeho milý úsměv, nechápe, proč tak často dostává záporné role...

Parchantovi se ceny nedávají

Hynek Čermák se v poslední době rozhodl, že už chce hrát klidnější role. Prý mu to poradil jeho bývalý učitel herectví František Němec. „Řekl mi, že takhle si ty role nemůžu vybírat. On si vezme scénář, vidí: Hrdina se prodírá pralesem... a odloží to. Hrdina jde po poušti... odloží. Hrdina běží... odloží. Hrdina sedí v kavárně a kouří... To je role pro mě! Tak já teď čekám na tu roli, kdy hrdina sedí v kavárně a kouří. Jenže to zatím hraje Bartoška,“ směje se, že se nemůže dočkat těch opravdu vytoužených rolí kavárenských povalečů. Přitom byl nominován na Českého lva za role úplně jiné. „Jo, to jo, za Roubala, za Vandama v Národní třídě, za gangstera v Gangster Ka. Ale všimni si, že to byly nominace a nikdy jsem to nedostal. Proč? No protože to byli parchanti a parchantovi se cena prostě nedává. Takže já teď musím hrát někoho hodného. Protože potřebuju cenu,“ doplňuje širokým gestem a úsměvem důvod, proč hledá roli kladného hrdiny. „Jenže já nikoho hodného nemám. Chtěl jsem v Dětech Nagana toho hokejového trenéra hrát hodného, ale řekli mi, že na ty kluky nemůžu být moc hodný, protože to by mohl být dneska průšvih,“ vysvětluje různá úskalí možných kladných hrdinů dneška. 

Baví mě bavit lidi

V poslední době se herec našel v komediích. „Mám rád komedie. Byl to vlastně jeden z důvodů, proč jsem začal dělat herectví. Mě baví bavit lidi. Dodneška obdivuju třeba komediální herectví Louise de Funese. Jean-Paul Belmondo, Peter Sellers, to jsou lidi, na které jsem chodil do kina, když mi bylo deset, patnáct let. A říkal jsem si, ježiš, tohle bych chtěl dělat. Ten typ francouzské komedie mě baví. To se trochu povedlo, když jsme dělali Vinaře, v tom scénáři to bylo a snad se nám to podařilo uskutečnit. Tak to mě baví, a to je obor, který bych mohl dělat furt,“ vyznává se Hynek Čermák k tomu, co ho na herectví stále nejvíc baví, i když hrál ty parchanty. Nejnověji hraje v divadle ve hře z francouzského prostředí Milion, což je právě komedie podle jeho gusta. 

Když odpočívá, jen tak čumí na židli

„Vážně to mám říct?“ váhá herec s přiznáním toho, co dělá, když nic nedělá. „Já odpočívám tak, že sednu ke stolu a čumím. Na televizi čumím, jen když je doma moje žena, protože já ji neumím pustit. Máme doma velkou krásnou televizi, ale když žena není doma, než bych z těch sedmi ovladačů zjistil, který patří k té televizi, to radši koukám z okna nebo na tu vypnutou televizi, protože proti ní mám židli,“ přiznává, že tvrdá židle mu dlouho nevadila. K sezení na měkkém povrchu musela donutit Hynka Čermáka až jeho manželka Veronika, kterou už nebavilo poslouchat o jeho bolístkách. „Sedím u stolu, protože nemám rád křesla. I když teď už křeslo mám, protože mi žena řekla, že mě bolí záda z toho, jak celé dny sedím na tvrdé židli,“ zasmál se. 

Léto u stánku s občerstvením, v zimě pekařem

Moc si toho koukání z okna ale asi neužije. V létě sice v divadle nehraje, zato fotografuje. A když nedělá ani to, stoupne si do svého stánku a opéká buřty. „Na Kratochvíli mám stánek s klobásami a tam je prodávám. Herci v létě nemají moc práce, tak já dělám klobásy nebo točím pivo, uklízím. Co se namane. Je potřeba se na tom zámku o lidi postarat,“ vysvětluje, jak přišel ke své další práci. 

Jeho specialitou je Čermákův macek. Žádný lechtivý jinotaj za tím názvem nehledejte, velká opečená klobása se tak jmenuje proto, že u stánku pomáhá i Hynkova manželka a ta se jmenuje Čermáková Macková. „Ale macek se moc neprodával, protože stál 66 korun. K těm cenám, které na Kratochvíli máme, to byla luxusní záležitost a málokdy se to prodalo. Párek v rohlíku je tam za patnáct,“ prozradil. 

To ale zdaleka není jediné, co Hynek Čermák umí v kuchyni.  „Peču chleba, každé ráno je hotovej. K tomu dělám snídani. Žena většinou dopoledne tančí a teprve potom jí. A k obědu normálně dělám nějakou vegetariánskou záležitost, protože žena nejí maso. Většinou zpracovávám cizrnu se salátem, občas rajče upečeme. A k večeři se spíš jdeme projít, to je zdravý,“ dodal. „Já takhle asketicky žiju už dlouhou dobu, abych měl čistou duši a mohl lidem rozdávat radost,“ završuje a to už se naplno směje tomu, co mu to vlastně slina na jazyk přinesla.

 

Vložil: Ela Nováková