Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okouzlující darebák tvrdil, že se chce stát vědcem, pak ale vyrazil za dobrodružstvím. Tajnosti slavných

19.09.2022
Okouzlující darebák tvrdil, že se chce stát vědcem, pak ale vyrazil za dobrodružstvím. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Národní filmový archiv - Lucernafilm

Popisek: Rolf Wanka v krimikomedii režiséra Martina Friče z roku 1938 Krok do tmy

VIDEO Český Valentino byl ve skutečnosti Vídeňák jako poleno. Elegantní aristokrat s perfektní češtinou, podbarvenou lehkým cizím přízvukem, se stal ideálem všech žen. Pak ale učinil rozhodnutí, které mu Češi už nikdy neodpustili.

Prostě to byl krásný chlap. Tmavovlasý krasavec s čistě řezanými rysy okouzloval přímým pohledem modrošedých očí, které budily důvěru. Jeho gesta napovídala vrozenou ušlechtilost, mužnou sportovní postavu nedokázala ukrýt ani volně střižená saka, tak typická pro třicátá léta minulého století. Jen hlasový témbr byl poněkud nasládlejší, než se k takovému chlapovi hodilo, ale koneckonců nikdo není úplně dokonalý. Herecké vzdělání a zkušenosti sice Rolf Wanka neměl na počátku vůbec žádné, rozhodně mu ale nechyběla odvaha.

 

Páter Vojtěch:

Utajený Plzeňák?

Narodil se 14. února 1901 a většina pramenů uvádí, že ve Vídni. Mimoto ale existují i informace tvrdící, že spatřil světlo světa v západočeské metropoli. Jde sice jen o dohady, jisté ale je, že v Plzni opravdu žili jeho předkové z otcovy strany, pradědeček byl dokonce purkmistrem a velkým propagátorem plzeňského piva. Otec byl lékařem generálního štábu rakouské armády, takže Josef Rudolf, který až mnohem později začal používat umělecké jméno Rolf, vyrůstal v luxusním rodinném sídle ve Vídni a spoustu volného času trávil na rodinném venkovském zámečku v Čechách. Díky tomu mluvil plynně česky, německy a samozřejmě se naučil dobře i anglicky a francouzsky. Studoval na vídeňském technickém lyceu, rodiče se ale věnovali mnohem více jeho sestře Alžbětě, která odstartovala velmi slibnou kariéru operní pěvkyně v Burgtheatru. A bráška mezitím prováděl jednu skopičinu za druhou.

 

Matka Kráčmerka:

Okouzlující darebák

Na střední škole studoval bez problémů, byl velmi bystrý, takže mu zbývala i spousta času na vymýšlení lotrovin. V ulicích rakouské metropole prováděl nejrůznější lumpárny a s oblibou pak prchal před strážníky na kolečkových bruslích. Dokázal si prý podmaňovat a ovlivňovat nejen spolužáky, ale i profesory, což velmi brzy pochopil a začal tuto schopnost využívat ve svůj prospěch. Po maturitě nastoupil na pražské ČVUT, rozhodně to ale neznamenalo, že by se hodlal uzavřít v knihovně. Rád sportoval, tančil, večery nejraději trávil ve společnosti krásných dívek a do svých dvaceti se stihl několikrát zasnoubit. Chtěl se stát námořním důstojníkem, tyto plány mu ale zhatil rozpad Rakousko-Uherska, a tak začal cestovat, aby se zdokonalil v cizích jazycích. Podle dostupných informací pak získal doktorát z hospodářských a sociálních věd na univerzitě v rakouském Innsbrucku a tvrdil, že se chce stát vědcem. Místo toho ale nakonec vyrazil na dobrodružné cesty po Evropě a Africe.

 

Sextánka:

Manželka neměla pochopení

Po návratu se pustil v Praze do podnikání, otevřel obchod s americkými technickými novinkami, brzy ale zkrachoval. Prý za to mohla především rozhazovačnost a nespolehlivost jeho společníka. Pak začal s první manželkou Ilse Vogl dokonce studovat lékařskou fakultu, ani tam ale dlouho nevydržel. Po návštěvě jednoho divadelního představení totiž zatoužil věnovat se dramatickému umění a s Ilse se dokonce údajně rozvedl kvůli tomu, že neměla pro tento jeho sen ani špetku pochopení. V osmadvaceti letech se zúčastnil jednoho konkurzu ve Vídni a s přehledem porazil zhruba deset tisíc konkurentů. Pak zapracoval šikovný agent a pár vlivných známých na správných místech měl i charismatický Rolf, takže mu rázem na startu nové filmové kariéry nestálo nic v cestě. „Dlouhá léta jsem žil život dobrodruha, ale teď ve svých třiceti bych možná zkusil něco jiného. Proč bych nemohl toho dobrodruha třeba jen zahrát? Hereckých zkušeností nemám, zato odvaha uplatnit se ve filmu mi nechybí,“ prohlásil tehdy v jednom populárním magazínu.

Irčin románek:

Nejušlechtilejší milovník

U filmu začínal statováním, příležitost dostal i v roce 1931 při natáčení prvního zvukového filmu režiséra Fritze Langa Vrah mezi námi, který je považován za jeden z nejlepších německých filmů všech dob. Vzápětí ale odešel do Čech, kde debutoval v roce 1931 v německé verzi slavné komedie režiséra Karla Lamače To neznáte Hadimršku coby svatý Petr na nebi. Rychle ale pochopil, že pro vysněnou kariéru bude přece jenom muset něco udělat, a tak absolvoval kurz herectví u Aurela Novotnyho ve Vídni. V červenci 1934 se zúčastnil filmové soutěže hereckých adeptů a získal první cenu a zlatou medaili města Vídně. Přesto úspěšnou kariéru rozjel raději v Čechách a stal se nejušlechtilejším filmovým milovníkem třicátých let. Byl vzorem noblesy a elegance, vyznačoval se téměř aristokratickým vystupováním, přitažlivý byl i cizí přízvuk, patrný v jeho až přepjatě správné češtině.

 

Lízin let do nebe:

Erotický idol

I když hrál většinou v projektech nevalné umělecké hodnoty, stal se skutečným erotickým idolem paní a dívek všech sociálních vrstev. Nebylo druhého milovníka, který by se tolik líbil tak jako on. K několika svým filmům natočil i německé verze a současně hrál v německých a rakouských filmech. Stal se partnerem nejvýznamnějších českých hereček, od Hany Vítové, s níž dokonce nějaký čas tvořil pár, přes Adinu Mandlovou, Zitu Kabátovou a Věru Ferbasovou až po Jiřinu Steimarovou či Jiřinu Štěpničkovou. Jeho nejvýznamnější českou postavou se stal páter Vojtěch Dvorecký v úspěšném V dramatu Martina Friče Páter Vojtěch z roku 1936. O rok později si vyzkoušel i režii v dramatu Výdělečné ženy, v němž si současně zahrál i hlavní roli. Houstnoucí atmosféra v Československu ale vzápětí jeho tuzemskou kariéru rázně ukončila. Veřejnost mu totiž vyčítala spolupráci s německou nacistickou kinematografií, a tak se v roce 1938 oficiálně přihlásil k německému filmu. Jeho poslední českou rolí byl Rony v krimikomedii Martina Friče Krok do tmy.

 

Der Besuch der alten Dame:

Tři svatby a dost

Vzápětí se natrvalo přestěhoval do Vídně, kde hrál a v letech 1940 až 1944 byl dokonce uměleckým šéfem vídeňského Burgtheatru. Podruhé se oženil s herečkou Friedl Czepa, s níž ve Vídni řídil úspěšnou velkou operetní scénu Wiener Stadttheater a natočili spolu dva filmy. V roce 1954 se mu ze vztahu s Helene Amon narodil nemanželský syn Rudolf Wanka, kterého pak coby čtyřletého adoptoval. V roce 1954 se sblížil se svou třetí ženou Lili, rozenou Brigittou Dahlem, která mu v roce 1961 porodila dceru Irinu. Po třetím rozvodu už se pak znovu neoženil. Od roku 1948 působil na řadě dalších vídeňských scén i před kamerou, kde se vypracoval na solidního charakterního herce. Zahrál si v téměř osmdesáti filmech, televizních inscenacích i seriálech, ve Španělsku se dokonce potkal několikrát před kamerou i s legendární Lídou Baarovou. Jeden z největších milovníků zlaté éry českého filmu třicátých let zemřel 30. listopadu 1982 v Mnichově.

(zdroje: Wikipedie, ČSFD, FDB, IMDB, Český film, Ladislav Tunys: Hodně si pamatuju..., Český rozhlas)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská