Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A pane předsedo, nepřipadáte si jako páté kolo u vozu? Komentář Štěpána Chába

komentář 15.09.2022
A pane předsedo, nepřipadáte si jako páté kolo u vozu? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolení Petra Fialy

Popisek: Opuštěnost předsedy, ochránce barmských žen a Člověka roku Petra Fialy v jedné nepřekonatelné momentce

Od začátku prázdnin je Česká republika předsednickou zemí Rady Evropské unie. Půl roku tedy stojíme v čele, svoláváme summity, jsme nejen součástí problému, ale na půl roku i součástí řešení. Zkrátka držíme prst na tepu doby. Jsme přece předsednická země. A jelikož jsme ti nejvýše postavení, překvapilo mě slavnostní provolání cenového stropu na elektřinu a plyn z pondělí.

Celá vláda ČR s tvářemi naladěnými na vážnou notu pohřebního requiem se ono osudné pondělí usnesla na stropu 6 korun za kilowatthodinu elektřiny. Proč mě to překvapilo? Protože hned druhý den vystoupila před kamery předsedkyně Evropské komise Uršula Leyenová a s výrazem zlovolného pokerového hráče licitovala zastropovanou cenu na 4 koruny a 40 haléřů. Tedy o celou korunu šedesát méně.

Jak to, že si nesladila s Petrem Fialou, hlavou Rady Evropské unie, noty? Vždyť svým krokem zcela bezohledně ponížila hlavu Rady Evropské unie, která teď vypadá u svých obyvatel tak nepřejícně. Šest korun? Uršula dá čtyři čtyřicet. Uršula je lepší. Ale ano, marně se budeme rozhlížet a hledat někoho, kdo by trumfnul i hodnou Uršulu. Na loňskou předkrizovou korunu dvacet to nevypadá. A dlouho vypadat nebude. Takhle hodný tady nikdo být nechce. A nebude.

Otázka stojí nahá a opuštěná ve frontě na dávky u úřadu práce – věděl vůbec Petr Fiala, že hned druhý den ho Uršula takhle potopí? Je to hlava Rady Evropské unie. Předseda. Ten, co v unii všechny zná, se všemi si tyká a všichni mu také patřičně visí na rtech. Vždyť do předsednictví vstupoval téměř jako vtělení Václava Havla. On musel vědět, co na něj hodná Uršula se svými čtyřmi čtyřiceti chystá.

Ale tak proč to melodrama v pondělí, když už v úterý se ukázalo, že vše by mohlo být úplně jinak? Státní kasy členských států se dle Uršuly mohou zadlužit a protáhnout tak krizi daleko, daleko víc, než navrhoval náš slovutný předseda, premiér, ochránce barmských žen a Člověk roku v jedné osobě, Petr Fiala.

Udělala mu to Uršula naschvál, protože se bála narůstající Fialovy popularity? Lekala se jeho gestikulace a signalizační politiky? Však E.T. mimozemšťan také vysílal samé signály a co z toho bylo za polízanici s použitím těžké vojenské techniky.

Nebo, a želbohu je to ta pravděpodobnější varianta, Petr Fiala prostě neměl tušení a Uršule bylo jednání předsedy Rady Evropské unie úplně ukradené? Z toho by ovšem vyplýval jistý nedostatek v řízení Evropské unie, kdy předsednictví jednotlivých zemí je prostě jen formální. Takové podivné maňáskové divadýlko pro novináře, kteří z předsedy udělají PŘEDSEDU, kdy handicapy demokracie v unii nahrazujeme tučně zvýrazněnými výkřiky v novinách. Předseda, to je zodpovědnost, to je funkce, to je úctyhodný post, na kterém závisí bezpečí a pohodlí našich životů. A pak přijde Uršula a ukáže, kde nechal legislativec díru.

Kdyby se ráno při čištění zubů Uršuly někdo zeptal, kdo je Petr Fiala, decentně si zuby dočistí, aby měla čas na to vylovit z paměti tu služnou nevýraznou tvář, která jí kdesi na východě podávala deštníček a pokusila se jí vlepit hubana při přebírání formálního předsednictví. Pak se jen zatřese odporem, vypláchne si šalebná ústa a řekne, že strop bude na čtyřech čtyřiceti. Nakašlat na Člověka roku, nakašlat na ochránce barmských žen, nakašlat na nějakého Fialu. Je to jen figurka, sice slouží pěkně, poslušně, ale stejně je to jen bezvýrazná figurka. Škoda, mohl být slyšet náš hlas. Není, vzal si ho jakýsi Fiala a v chorálu průměrnosti a lokajství dokonale zapadá. A my s ním.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb