Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsem se prochechtal tiskovkou české vlády. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.09.2022
Jak jsem se prochechtal tiskovkou české vlády. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Vláda ČR

Popisek: Nejoblíbenější členové vlády a sněmovny na pondělní tiskovce, Petr Fiala a Markéta Pekarová Adamová

Tak vláda Petra Fialy se konečně rozhoupala a všimla si, že máme problém a že je třeba ho vyřešit. Přikročila k zastropování ceny plynu a elektřiny pro domácnosti a živnosti. Plyn se nám ustálí na ceně 3 koruny za kilowatthodinu, elektřina pak na 6 korunách za kilowatthodinu. A já si vzal k prochechtávání kalkulačku a začal do ní vyťukávat čísla. Ne jen tak nazdařbůh. Já do ní ta čísla dával se svým přebujelým smyslem pro dramatično. A došel k překvapujícím cifrám. Zase se pomohlo i nepomohlo.

Slováci jsou na tom totiž o poznání hůř. Jejich vláda se usnesla a dohodla s největšími akcionáři své energetiky, že i na Slovensku se bude stropovat. Dohodli se na tom už v únoru (stejně, jako Francie, také před půl rokem). A dohodli se na ceně 61,21 eura za megawatthodinu. Naše vláda, aby nás zmátla, rozumně a v naději, že inkluze už zlikvidovala veškeré matematické schopnosti obyvatel, zvolila koruny a místo megawatthodiny nám to přednesla v kilowatthodinách. To je převodů jednotek, nad kterým zapláče nejeden inkluzivista. Nebudeme to umět spočítat? Ale já se nebál.

Vynásobil jsem si 61,21 krát 25 a došel k ceně 1530 korun za megawatthodinu. Tolik budou Slováci platit do roku 2024, protože na takové sumě ji slovenská vláda společně s akcionáři zastropovala. Chudáci Slováci. My budeme platit jen 6 korun. Chudáci Slováci. Jenže pozor, abychom nezapomněli ještě násobit. Protože jedna kilowatthodina se do jedné megawatthodiny vejde, doufám, že mě má učitelka na inkluzi pochválí, přesně tisíckrát. Z čehož plyne, že za jednu megawatthodinu my si zaplatíme 6000 korun. Chudáci Slováci, že jo. A jak si Slováci zastropovali tak výhodnou cenu? No božínku, protože problém začali řešit v únoru, nikoliv jako ti naši inkluzivisti Fialovy vlády v září, kdy už se všechno hroutí.

A tak jsme z té vládní pomoci zase vyšli jako zmoklá slepice. Dovolím si upozornit, že před druhou polovinou roku 2021, tedy před začátkem energetické krize, na jejímž prvním vrcholu se poklonkovala Bohemia Energy, jsme platili konstantně kolem 1200 korun za megawatthodinu. Zdražování elektřiny bylo v předchozích letech velmi, velmi pozvolné. V krizových letech 2008-2009 jsme s hrůzou sledovali, že cena za elektřinu vyšplhala na závratných výšin téměř 2000 korun. V druhé polovině roku 2009 už jsme ovšem byli na tradičních 1200 korun. Následující roky byly téměř nudné. V roce 2016 jsme byli dokonce na ceně 600 korun. Na začátku tohoto roku jsme byli na 3000 korun. Nyní jsme na ceně 12 000 korun. A vláda se shodla na stropu 6000 korun. Sláva jim? Opěvujme Fialovu štědrost a dobrotu? No, jak se to vezme.

Stále je potřeba totiž hledět na příjmy. Zvýšily se nějak radikálně, aby platby za energie nemohly zruinovat domácnost? V roce 2016, kdy stála elektřina 600 korun, byla průměrná mzda 27 000. Dnes, kdy díky stropu bude stát elektřina 6000, průměrná mzda je na 37 000. Kdybychom měli mít stejnou výchozí pozici v příjmech i výdajích, musel by průměrný příjem v poměru k ceně elektřiny teď být 270 000 korun. Tedy desetkrát vyšší, než v roce 2016. Stejně jako cena elektřiny. Kdo, kromě vrcholových politiků, má takový příjem? Nehlaste se všichni. A kdo má alespoň průměrný plat? Nehlaste se všichni. 

Teď je tu ještě skutečnost, že vinou burzy nám fakticky řídí cenovou hladinu elektřiny spekulanti. A ti nejspíš jako jediní s nadšením vyslechli tiskovku české vlády. Protože teď začne to pravé eldorádo. Stát totiž bez vzpouzení zaplatí jakoukoliv cenu nad 6 korun za kilowatthodinu. A to se tržní soutěž už úplně vymkne z kloubů. 

Pokračujme dál. Nyní se soustředím na inkluzí poznamenanou Markétu Pekarovou Adamovou, očividně hostující členkou Vlády České republiky, protože vystupovala na tiskovce Vlády ČR, ač není její součástí, koza jedna všudepřítomná. Ta se na tiskovce pokusila vyvrátit mýty o vystoupení z energetické burzy v německém Lipsku. Její odůvodnění toho, proč námi za 50 haléřů vyrobenou kilowatthodinu proženeme burzou a vrátí se nám v hodnotě 12 korun, kterou my musíme zaplatit, bylo vyčerpávající. Pekarová naše setrvání na burze odůvodnila prostým faktem. Musíme být solidární s ostatními členskými zeměmi unie, tedy s Německem. My sice máme spoustu elektřiny, kterou i vyvážíme, ale nemáme plyn a ropu. Ty musíme dovážet. A co by se stalo, kdybychom začali vyvážet jen přebytky elektřiny? No hrůza. Ostatní státy, potažmo Německo, by nám třeba přestalo posílat plyn.

Takže plyn z Německa, povídala předsedkyně Poslanecké sněmovny. No tak se na něj podívejme. Před dvěma měsíci Německo nakupovalo plyn z Ruska z 6 korun za kubík. Nám ho prodávalo za 26 korun za kubík. Přičemž samotnému Německu kvůli této transakci plyn nepodražil. Jako nám elektřina. Německo nakoupilo za 6 korun, za 26 prodalo. Tomu se říká setsakra nemravný tržní princip, nikoliv solidarita. My zcela solidárně vyrobíme elektřinu za 50 haléřů, přepošleme vše na burzu a vrátí se nám to podražené o německou sebevražednou misi s názvem Green Deal ve výši 12 korun. Takže musíme sáhnout k zastropování ceny elektřiny, tedy k zadlužování státní kasy a protahování nuzoty na neurčito. To, o kolik teď stropem snížíme ceny, o tolik nám narostou do budoucna. Ty peníze, které do toho stát nacpe, budeme muset splatit. Je jedno jak, ale splatit. A tomu se říká solidarita. Solidarita v německém podání.

Zajímavé je, že se cena zastropuje kompletně všem. Jak pětičlenné rodině, která se bojí otevírat ledničku, aby ta nemusela příliš často chladit, tak i tomu, který by utáhl svou spotřebou jeden reaktor Temelínu. Daleko, daleko víc samozřejmě získá ten druhý, aniž by musel přemýšlet o úsporách.

A já se ptám, a nedá mi to nezeptat se – kdo a kdy bude sakra solidární s námi? Že nám posílají plyn? Kdyby ho posílali o korunu dražší, než za kolik nakoupili, prosím, nějaké výlohy ten transfer má, ale oni nám ho prodávají čtyř a pětinásobně dražší, přičemž jim se tím plyn, jako nám elektřina, mnohonásobně nezdraží. A tomu už se solidarita nedá říkat ani při opravdu těžkém záchvatu inkluze. A tak by mě zajímalo, kdy konečně se ozve protektorátní vláda Petra Fialy v Německu s dotazem, jak je to s tou slibovanou solidaritou. Nebo z kolonie se ptát bojíme? On by se páníček šikanátor zlobil a dělal bububu?

Uvědomuje si v té vládě alespoň někdo, že jsme hadr na holi, s kterým si Německo dělá, co ho napadne? A má v té vládě vůbec někdo koule na to říct – no, no, no, tak takhle už ne, milé Německo. My ti ty tvoje zelené šílenosti platit ožebračováním našich lidí prostě nebudeme. Odstupujeme od systému emisních povolenek, házíme vidle do Green Dealu, a když burza v Lipsku, tak chceme solidaritu za solidaritu, tedy levný plyn. Ale asi tam nikdo takový není. Jen samá inkluzivní vychytávka, která poslušně slouží pánečkovi. A tím škodí celé republice.

Když solidarita, tak nikoliv na bázi parazita a jeho hostitele. Rovný s rovným. Solidarita za solidaritu. Nejsme kolonie. Neměli bychom být kolonie… jsme kolonie. Fialová.

 

Vložil: Štěpán Cháb