Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Něco na té Beátě je. Na festivalu v Benátkách ale naštěstí neprovokovala „nahatou“ róbou jako ve Varech. VIP skandály a aférky

13.09.2022
Něco na té Beátě je. Na festivalu v Benátkách ale naštěstí neprovokovala „nahatou“ róbou jako ve Varech. VIP skandály a aférky

Foto: BontonFilm (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Beáta Kaňoková při jednom z mnoha rozhovorů k filmu Běžná selhání

Beáta Kaňoková zažívá úspěch teprve po třicítce, a ten největší letos, ve svých „Kristových letech“. Nedá se o ní říci, že by byla prvoplánovou kráskou, ale „něco na té Beátě je“, abychom parafrázovali známou americkou komedii. Rodačka z Karviné prožívá krizi mateřství uprostřed chaosu ve filmu Běžná selhání, který zaujal i porotu na MFF v Benátkách, kam se vypravila od nás velká dámská delegace. Třiatřicetiletá herečka má za sebou ale pestrý výběr divadelních rolí, známou se stala loni díky seriálu Pan profesor a velkou filmovou roli jí přinesl až letošní film Běžná selhání.

Ocenění českého filmu na MFF v Benátkách přichází po letech. V současném všemi směry propojovaném světě je příznačné, že se jedná o film natočený jako široká koprodukce česko-slovensko-italsko-maďarská a režisérka sice žije v Praze, ale má maďarsko-rumunský původ. Možná díky tomu se scénář Kláry Vlasákové podařilo natočit bez konkrétního národního zasazení jako psychologický film o ženách tří generací, které prožívají emocionální životní krizi právě v okamžiku, kdy svět postihne záhadná katastrofa.

 

Film měl na festivalu v Benátkách svou světovou premiéru v pondělí 5. září a uvedla ho osobně nejen režisérka, ale i herečky Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková (vlevo) nebo Vica Kerekeš. Běžná selhání jsou příběhem tří různých žen, které čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy svět zasáhne tajemný přírodní úkaz doprovázený výbuchy. Do českých kin vstoupí film 13. října.

 

Ještě jednou MFF v Benátkách

Mateřství, kariéra, partnerství - co zvolit?

Beáta Kaňoková hraje v Běžných selháních matku malého syna, která žije ve vztahu se ženou. „Prochází velkou osobní krizí, nachází se v bodě života, kdy neví, co dál. Události, které se dějou, ji donutí jednat. Je tam ještě jedna věc, která ovlivňuje, jak se chová, trpí insomnií, nemůže spát,” popsala Kaňoková. „Trpí nepříjemnými stavy a do toho neví, jestli chce být víc matkou, nebo chce kariéru. Má pocit, že nic nedokázala a pak v sobě objeví takovou sílu. Jsem strašně ráda, že jsem mohla být součástí tohoto projektu, protože se na tom podílí spousta úžasných žen, to není úplně obvyklé u českého filmu. Crisitina Groșan mi ukázala, že režisérky ženy mají jiné myšlení, dokážou být empatické.” Právě režisérka filmu získala s filmem Běžná selhání na festivalu v Benátkách cenu za Nejlepší režii, určenou pro nejlepší tvůrkyně do 40 let. Beáta Kaňoková spolu s režisérkou a hereckými kolegyněmi Taťjanou Medveckou, Vicou Kerekes a Norou Klimešovou představily v Benátkách film u příležitosti jeho světové premiéry.

 

Snímek z filmu Běžná selhání, foto BontonFilm / Petr Salaba

 

Snímek z filmu Běžná selhání, foto BontonFilm / Petr Salaba

Seriál je jiná kategorie

Velká role v seriálu Pan profesor, kde hraje profesorku češtiny a literatury a partnerku hlavního hrdiny v podání Vojty Dyka, přinesla Beátě Kaňokové po třicítce nečekanou popularitu. Její pedagožka je sice konzervativnější než poněkud praštěný chemikář a fyzikář Vojty Dyka, protože ale celá seriálová škola je poněkud uvolněnější, než bývá v našich krajích zvykem, také profesorka Karolína je tak trochu vyšinutá. Právě to ale diváky na seriálu baví a konec konců to baví i herečku, která byla spokojená, když bylo rozhodnuto o natáčení druhé řady. Může totiž charakter Karolíny propracovat spolu s rozvíjejícím se vztahem i narůstajícími povinnostmi ve škole.

 

Pan profesor, foto TV Nova

 

Pan profesor, foto TV Nova

Učitelkou se nestala, vzorem je jí babička

Beáta Kaňoková pochází z Krnova. Její babička byla učitelkou češtiny a literatury a Beáta ji uznávala právě proto, že dokázala zaujmout studenty poněkud netradičním způsobem výkladu. Takže postava Karolíny má trochu základ v hereččině rodinné tradici. Sama vystudovala po gymnáziu obor kulturní dramaturgie v Opavě a herectví na DAMU. Učitelkou prý chtěla být v dětství právě po vzoru babičky. Pak ji ale cesta zavedla jinam. „Já nikdy neměla konkrétní představu, co bych chtěla dělat. Spíš jsem čekala, co si mě najde nebo mě zaujme. Bylo toho víc, co mě zajímalo. Třeba právě literatura, hodně jsem psala, nějakou dobu i blog o módě. Bavilo by mě věnovat se žurnalistice. Zároveň mě to hodně táhlo k umění, k filmům, takže jsem tušila, že to nejspíš půjde tímhle směrem,“ prozradila o sobě v rozhovoru pro Novinky.cz.

 

Aktuálně hraje Beáta Kaňoková v Městských divadlech pražských (v ABC je Ofélií v Hamletovi - na snímku, titulní role Honzlové v Rokoku), Jihočeském divadle Č. Budějovice a ve Švandově divadle. V minulosti to bylo Divadlo DISK, Divadlo Spektákl, Činoherní klub, Letní shakespearovské slavnosti, Venuše ve Švehlovce, Činoherní studio Bouře, Pomezí, Divadlo Letí, OLDstars, Tygr v tísni. Foto MDP

Filmové role nejsou z jejího života

V Karlových Varech se v odvážném modelu představila publiku před uvedením filmu o polyamorii Hranice lásky. V Běžných selháních se zase potýká s úlohou matky. Ve skutečnosti je Beáta Kaňoková spokojenou maminkou tříleté dcery, jejímž tatínkem je kolega z Jihočeského divadla, herec Tomáš Havlínek. Dceru vychovávají společně, pomáhají jim obě babičky i kamarádky. Ani proti tradičnímu manželství herečka rozhodně nic nemá, na otázku, jestli manželství považuje za přežitek, odpovídá: „Nepovažuji. Myslím si, že jde o krásný svazek dvou lidí, kteří se rozhodnou být spolu. Svatba znamená ve vztahu určitě krásnou a důležitou věc. Jestli se (s Tomášem) vezmeme? To je otázka.“ V tuto chvíli jsou oba pracovně hodně vytíženi, k tomu se starají o malou, takže na tu krásnou svatbu možná prostě nemají dost času.

 

V civilu

Odvážné modely i střízlivá elegance

Beáta Kaňoková je štíhlá, dlouhonohá, jako zrozená pro předvádění nejrůznějších modelů. Potrpí si na české návrháře a ráda jejich šaty nosí. V Karlových Varech vystoupila na pódium v šatech, ve kterých vypadala jako nahá. Pro Benátky si ovšem zvolila křehkou eleganci, zdůrazňující její mladistvý temperament. „Pro postavu nic nedělám, zatím to nechávám na přírodě a na genech. Když můžu, tak si zacvičím jógu. Ale spíš je to tím, že mám malou a běhám kolem ní. To je největší tělocvik,“ pochlubila se tím, jak k ní byla příroda štědrá, v Super.cz.

 

Na MFF ve Varech, foto KVIFF

Bar v ZOO představuje novou zpěvačku

Eva Burešová alias seriálová Lady X má nyní radostné mateřské povinnosti, ZOO se ovšem bez závěrečných songů neobejde. K mikrofonu se nově postaví Lady Y. Autor osmdesáti předělávek známých domácích i zahraničních hitů, Václav Noid Bárta, si pro tuto roli nakonec vybral Michaelu Pecháčkovou, která v seriálu hraje Sid Novotnou (oba na snímku).

 

Foto FTV Prima

„S Evou jsme byli sehrána dvojka a byla s ní radost pracovat. Musím říct, že po Evě to bude mít těžké každá zpěvačka, která po ní bude zpívat. Považuju ji za nejlepší u nás, ale tím nechci rozhodně říct, že ten, kdo nastoupil po ní, je špatný. To rozhodně ne!“ trvá si na svém Vašek. „Domluva zněla, že vše se musí nahrát, než Evě začne mateřská, a tak se i stalo. Posledních patnáct songů už ale obstará Míša Pecháčková. Musím říct, že do studia přišla naprosto připravená, všechno uměla a byla radost s ní pracovat,“ prozrazuje muzikant, který na jedné závěrečné písničce, aby byla kompletní, pracuje den. 

Nový rockový muzikál Doktor Faust

Vojtěch Adamčík a Jan Batysta jsou autory muzikálu na věčné faustovské téma, který bude mít premiéru 22. září 2022 v Divadle Na Maninách. „Faustovské téma je v divadelní a filmové tvorbě natolik probrané, že už se jedná svým způsobem o klišé. Jak toto věčné téma zpracovat neotřele je tedy netriviální otázka. Bylo nutné vzít si inspiraci v dílech Goetheho a Marlowa, i v analogickém příběhu o Jobovi. Snažil jsem se faustovské téma myšlenkově přiblížit spíše novodobému humanismu,“ vysvětluje autor textů písní a scénáře Jan Batysta a doplňuje: „Naše dílo není snahou o filozofii, naopak je psané pro divácký zážitek. Jde o přezkoumání myšlenek hříchu, spásy a odpuštění způsobem, který nejsnáze proniká do diváckých srdcí – písněmi.“

 

Foto Petr Mráček

V hlavní roli Fausta uvidíme Tomáš Trapla (na snímku). „Oslovil mně před dvěma roky Vojta Adamčík. Abych mu nazpíval jednu árii Fausta z muzikálu, který má v šuplíku na jeho profilové CD. Což jsem udělal. A do roka a do dne se ozval znova, že se dohodl s Divadlem Na Maninách, že se tam Faust bude dělat, s tím, jestli bych si nezahrál hlavní roli. Že prý, když to psal, tak vlastně myslel celou dobu na mně a tak. Tak jsem si nechal poslat celou hudbu, abych si to poslechl. Ta mně opravdu hodně oslovila a moc se mi líbila. A protože jsem zrovna nic nového nezkoušel, tak jsem tady“, řekl pro aplausin.cz. 

Leoš Mareš vysílal z Las Vegas

Evropa 2 to umí rozjet ve velkém stylu. Odměnou pro vítěze vědomostního kvízu Poraz Mareše 2 tak byl výlet snů do Las Vegas. Radek, Tomáš a Lukáš se dočkali vysněné výhry a s Leošem Marešem navštívili nejslavnější město zábavy.

 

V Las Vegas, foto Evropa 2 

Během pobytu navštívili hned třikrát představení v Cirque du Soleil i show Davida Copperfielda. Ubytováni byli ve slavném hotelu Bellagio, kde se natáčeli Dannyho Parťáci nebo Pařba ve Vegas. Svými zážitky se ještě za tepla pochlubili přímo v éteru. Zúčastnili se tak prvního vysílání 25. sezóny Ranní show Evropy 2, což pro ně bylo dalším obrovským zážitkem. Zatímco oni spolu s Leošem Marešem vysílali přímo z hotelu, z pražského studia se k nim připojili Patrik Hezucký a Katka Říhová. 

Zdroj: BontonFilm, Novinky.cz, Super.cz, FTV Prima, Kmagency, ActivGroup

 

 

Vložil: Ela Nováková