Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

My na Václaváku. Lůza, odpad společnosti? Dejte pokoj. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.09.2022
My na Václaváku. Lůza, odpad společnosti? Dejte pokoj. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Demonstrace 3. září na Václavském náměstí

Stalo se přesně to, čeho jsem se obával. Organizátoři sobotní demonstrace dostali nálepku lidí, kteří jsou skutečně na konci svých sil. Proruští trollové, putinovci, fašisti. Jakmile se to může nalepit byť i na jediného organizátora nebo účinkujícího, okamžitě se ta nálepka připíchne i na všechny protestující. A to je neskutečná, ale očekávatelná zkratka.

Napsala mi čtenářka, která byla na demonstraci. Napsala mi rozhořčeně. Protože vidí, že se celá demonstrace začíná mediálně obracet naruby, proti lidem, kteří na demonstraci chtěli vládě říct, že situace už je příliš těžká. „3. 9. jsem byla také na Václaváku. Ne proto, abych podpořila Putina, ale abych dala vládě najevo, že to takhle dál nejde. Do komplikací se dostal i můj syn, moji známí, kteří nemohou zaplatit účty už teď! Např. z 6000 za elektřinu začíná můj známý posílat 18 tisíc, přičemž od listopadu si má připravit 22,5 tisíce.“

To je ale putinovec a proruský troll, že? A vláda právě tohle musí slyšet křičet celou republikou, protože takové pálky jsou likvidační. Likvidační! Kdyby takové zálohy přišly mně, okamžitě se balím a odcházím do jeskyně, protože to nemám šanci uplatit. Kde je v tom ten Putin? Kde je ta podpora Ruska? Naprosto nikde. Strach a jen strach. Oprávněný, skutečný, který vláda musí řešit nikoliv signály a zadáváním analýz, ale tvrdou politickou prací.

A čtenářka pokračovala, nemlčela k pohrdlivému étosu, který začíná jakoukoliv zmínku o demonstraci doprovázet: „Já osobně jsem od března pomáhala Ukrajincům finančně a dobrovolnickou výukou češtiny. Mám mezi nimi přátele. Myslím, že takových nás bylo na Václaváku víc,“ napsala mi s očividnou lítostí, že její pomoc Ukrajincům, ale i její obavy z budoucnosti jak své, tak i svých blízkých, jsou interpretovány jako podpora Putina.

„S nedostatečnou činností vlády nesouhlasím a pana Fialu kritizuji i já, ač jsem stejného náboženského vyznání jako pan premiér a nikdo mě nemůže podezírat z podpory Putina! To bych si vyprosila!“ napsala mi rázně naše čtenářka a zároveň jedna z demonstrujících. I na její hlavu teď padá obvinění, že je bezzubá ne-elita, že utrácí za alkohol, laškuje s exekutory a za svůj zmršený život obviňuje kdekoho, jen ne sebe. A přitom je to zcela očividná lež, mediální i politická zkratka, která delegitimizuje strach, reálný a oprávněný strach, že lidé nebudou mít dostatek zdrojů na to, aby uplatili běžné výdaje za běžný život.

A není to problém jen lidí, kteří vyrazili na demonstraci. Je to problém nás všech. Protože vláda reaguje pod vlekem zaslepenosti a nenávisti k určité části společnosti. Je to nebezpečné i tím, že vládní potentáti zvolili jako řešení problému jeho popírání. A nálepka demonstraci je nálepkou na volání demonstrujících, aby s problémy vláda něco dělala, protože od toho tam je. Řvala tam přece lůza a proruská verbež, která by přísahala věrnost i Hitlerovi, kdyby díky tomu měla na pívo a cigára.

Dovolím si ještě jednou ocitovat naši čtenářku a zároveň jednu z demonstrujících: „Do komplikací se dostal i můj syn, moji známí, kteří nemohou zaplatit účty už teď! Např. z 6000 za elektřinu začíná můj známý posílat 18 tisíc, přičemž od listopadu si má připravit 22,5 tisíce. Ta demonstrace byla i za Ukrajince u nás. Z čeho oni budou platit drahé energie, když to vláda nezvládne!? A pokud budou muset propouštět firmy, bude se jich to týkat také.“ A má pravdu. Myslí na budoucnost. Na rozdíl od naší vlády, která si teprve 1. září zadala analýzu na zastropování cen energií. Jako kdyby se nezdražovalo už od minulého roku, jako kdyby krize nenastupovala od té doby. 

Opravdu budeme čekat, až se lidé pod náporem plateb za energie začnou dostávat do exekucí, až dovedeme lidi do stavu, kdy budou sousedovi závidět zapojenou elektřinu, protože jim samotným magnáti z ČEZu elektřinu dávno odpojí? Za přísných odsudků vlády, která nebude odsuzovat magnáty z ČEZu, ale tu proruskou verbež? To je naše budoucnost pod ostrými signály Petra Fialy? Tak to radši okamžitou výměnu ve vládě.

A, ostatně, už i ten šéf odborů Josef Středula mě s tou na 8. října avizovanou demonstrací krká. Proč? No protože vyhodnocení celé demonstrace bude totožné. Nálepka. Odborář si dělá zadarmo prezidentskou kampaň, to nemůžeme brát vážně. A brát vážně se to nebude. Ale to už začnou být první domácnosti bez proudu nebo bez plynu.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb