Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sprint mezi životem a smrtí, první stopka a rozvod přímo mistrovský. Tajnosti slavných

05.09.2022
Sprint mezi životem a smrtí, první stopka a rozvod přímo mistrovský. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Hana Zagorová

Popisek: Zpívající legenda a miláček národa Hana Zagorová

VIDEO Polovina Čechů ji zbožňovala, ta druhá ji měla zaškatulkovanou jako rozvernou skotačící hvězdu, mluvící v zdrobnělinách. Sotva ale někoho napadlo, že je v podstatě mimořádně plachá. (Pokračování z pátku 2. září)

Historicky druhá nejúspěšnější zpěvačka naší pop music patří k ,trvalkám‘, které si dokázaly udržet pevnou pozici na scéně déle než půl století. Nejen zpěvem, okouzlujícím úsměvem a vstřícností, ale především pracovitostí, důsledností, pokorou a úctou k publiku i kolegům si Hana Zagorová vybojovala pevné místo na slunci. Nazpívala více než devět stovek písní, dokázala vystoupit i na 360 koncertech během jediného roku. Ve své podstatě byla ale velmi plachá, což je zřejmě největší paradox, který s její úspěšností ani trochu nekoresponduje.

 

Duhová víla:

Marný boj s úředním šimlem

Kvůli vážné poruše krvetvorby musela déle než třicet let pravidelně podstupovat výměnu krve. Nakonec nemoc přece jen ustoupila, mohla se ale kdykoli vrátit. V určitém období Hanka nemohla opustit republiku na déle než tři týdny a celou dobu věděla, že se pohybuje na hraně mezi životem a smrtí. Odmítala ale o tom veřejně mluvit, nechtěla, aby ji lidé litovali. Navíc právě zdravotní problémy zavinily, že si nemohla splnit největší přání. „Lékaři mi řekli, že by mi těhotenství vůbec nedoporučili. Je pravda, že jsem byla těhotná. To bylo v době, kdy jsem kvůli nemoci podstupovala léčebnou kúru a mé tělo bylo plné kortikoidů. To by s mateřstvím vůbec nešlo dohromady. Narodilo by se postižené dítě,“ prozradila až před pár lety. Usilovala tedy o adopci, jenže se jí snesla na hlavu záplava tvrdých argumentů. Nemoc, jejíž vývoj nedokázal nikdo odhadnout, skutečnost, že byla svobodná, časově náročné povolání… Úředních námitek se našlo víc než dost, leckdy se možná za nimi skrývala i závist. Po nekonečném běhu na dlouhou trať, během nějž se vysněný cíl neustále jen vzdaloval, nakonec boj s větrnými mlýny vzdala.

 

Setkání:

Trháky všech trháků

Od roku 1976 zářila na pódiích a před kamerami po boku Petra Rezka, od roku 1980 pravidelně natáčela vlastní hudební pořad Dluhy Hany Zagorové, nemohla chybět v žádném zábavném pořadu. Koncertovala ze všech sil, během jediného roku dokázala zvládnout až 360 vystoupení. Nahrávala desky doma i v zahraničí, kde i natáčela zábavné pořady a spolupracovala s řadou zahraničních kolegů. V roce 1979 natočil režisér Ján Roháč pro televizi hudební film Zájezd, v němž přivedl na scénu po Hančině boku tehdejší hvězdu světového formátu a idol milionů žen, italského zpěváka Giampiera Anelliho, vystupujícího pod pseudonymem Drupi. Měl sice tenkrát exkluzivní smlouvu, přesto Roháč nakonec dokázal malý zázrak. A hned o rok později si fanoušci vychutnali další bonbónek, svoji Haničku po boku se slovenským králem gentlemanů Jurajem Kukurou v hudební komedii Zdeňka Podskalského staršího Trhák.

 

Lásko amore:

Kde se vzali…

Psal se rok 1981 a v hlavě neustále akčního muzikanta a kapelníka Karla Vágnera, který se stal na čas i jejím partnerem, se zrodil nápad. Rozhodl se dodat své hvězdě módní doplněk. A co jiného mohlo přitáhnout davy holek, než dva kluci, kteří by stáli za hřích? Standa Hložek a Petr Kotvald nejprve vystupovali jako Hančino zpívající ‘křoví‘, jejich popularita ale rychle stoupala a brzy se osamostatnili jako klučičí duo. A vzápětí odešel Petr Rezek, což podle Hanky zavinil její špatný odhad. „Najednou řekl, že končí, protože měl pocit, že tam je už přechlapováno,“ přiznala kdysi v jednom rozhovoru. V roce 1983 převzala na Pražském hradě titul Zasloužilá umělkyně, v roce 1986 vyvrcholily především Kotvaldovy ambice jeho odchodem a Hanka začala spolupracovat s Lindou Finkovou a Pavlem Nohou. V roce 1989 natočila ve spolupráci s německou televizí muzikálovou pohádku Peter Pan a 28. června vystoupila naživo v Divadle Spejbla a Hurvínka. Netušila, že se hned druhý den obrátí její život naruby.

 

Můj čas:

Pod dohledem StB

Dne 27. června 1989 totiž Rádio Svobodná Evropa zveřejnilo seznam signatářů petice Několik vět, v níž hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. A mezi nimi bylo i jméno Hana Zagorová. Na oplátku bylo už 3. července oficiálně zakázáno vysílání jejích písniček v televizi i rozhlase, až do pádu režimu nesměla veřejně vystupovat. Doma přestal zvonit telefon, na vchod namířili kameru. Byla předvolána na StB i ústřední výbor KSČ. Tlačili na ni, ať podpis odvolá. Odmítla, svůj podpis naopak utvrdila slovy: „Nebylo tam nic, s čím by slušný člověk nesouhlasil.“ Znovu zpívala na veřejnosti až v listopadu 1989, s Jaroslavem Hutkou hymnu na pražském Václavském náměstí, a následně na Letné s Martou Kubišovou a Jiřím Suchým.

Jen pár dnů:

Právnický majstrštyk

Kromě těch několika měsíců kariéru nikdy nepřerušila a stále patřila k nejoblíbenějším. Svědčí o tom prodeje alb, role v muzikálech, vyprodané koncertní sály i stálé umístění na předních příčkách v anketě Český slavík. Stala se jedinou zpěvačkou své generace, která se po celou dobu držela v první desítce žebříčku oblíbenosti, a nejprodávanější tuzemskou zpěvačkou. V soukromí však za to zaplatila neúměrně vysokou daň. Jejím prvním manželem se stal v roce 1986 tanečník a baletní mistr Vlastimil Harapes. Šuškalo se, že jejich manželství bylo účelové, gentlemanská dohoda kvůli žádosti o adopci. Hanka však trvala na tom, že byl její velkou láskou. Přesto se s ním v roce 1992 rozvedla a rozsudek nabyl platnosti pouhý den před dalším svatebním obřadem. „Ten rozvod byl mistrovský kousek Oldy Lichtenberga, který byl mým právníkem. Že jsme to vůbec stihli,“ konstatovala.

 

Jack rozparovač:

Zamilovaný zajda

Do jejího života totiž náhle vstoupil slovenský operní pěvec, o deset let mladší Štefan Margita, který se do ní bláznivě zamiloval. Dokonce jí oznámil datum svatby a ani trochu ho nezajímalo, že je vdaná. Během čtyřletého omezení vlastních aktivit v devadesátých letech ho Hanka doprovázela na koncertních turné a divadelních angažmá po celém světě a byli považováni za nejšťastnější pár českého showbyznysu. Vzájemně se podporovali, domů si prý ale práci nebrali. Oba totiž potřebovali před koncerty klid a dokázali být i po tolika letech na hudební špičce stále ještě nervózní. „Ve chvíli, kdy je jeden nervózní, tak si jdeme z cesty,“ přiznala Hanka a Štefan dodal: „Doma nezpíváme nikdy. Sousedi si na nás stěžovat nemohou.“

 

Ave Maria:

Zákeřný covid

Přes úspěchy a zlepšení zdravotního stavu Hanka nečekala, že vše musí být neustále zalito sluncem. „Pár nepříjemných věcí se událo. Proto se snažím neotravovat si život prkotinami, neztrácet čas,“ prohlásila před časem. Léta jí pomáhaly udržovat ve formě bylinné čaje od léčitele, po jeho smrti se ale musela se vrátit k transfuzím krve. V září 2020 se její zdravotní stav zhoršil kvůli koronaviru, k němuž se připojil oboustranný zápal plic. Následky ji pak trápily dlouhé měsíce, takže od loňského srpna musela na několik měsíců zrušit vystoupení. Navíc si v září způsobila při kolapsu úraz páteře, kvůli němuž pak nosila korzet. Letos koncem května opět zkolabovala, z nemocnice se vrátila po dvou týdnech. Přestože se o ni milující Štefan láskyplně staral, koronavirus jí nejen nalomil zdraví, ale vzal jí na dlouhou dobu její smysl života – práci. V červnu oslavila se Štefanem třicáté výročí svatby a počátkem léta se už cítila dobře. Těšila se na natáčení nových písniček a plánovala dovolenou ve Španělsku. Pak ale nastal nečekaný zlom. V pátek 26. srpna nás jedinečná a nenahraditelná Hanička Písnička opustila navždy.

(zdroje: Wikipedie, ČSFD, Česká televize, Český rozhlas, hanazagorova.cz., Hana Zagorová, Michaela Zindelová: Dřív, než to zapomenu, Jiří Janoušek, Rudolf Křesťan: Hvězdy z masa a kostí)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská