Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podivná příchuť nenávisti ve společnosti. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.08.2022
Podivná příchuť nenávisti ve společnosti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří X Doležal

Na 3. září je v Praze ohlášená demonstrace proti postupu, či spíše nepostupu vlády vůči nabalujícím se krizím. Chystají se demonstrace, v lidech to vře, přesto tu máme stále onu rozdělenou společnost, jež z jedné strany odmítá vidět, že krize není jen česká, tedy Fialova, ale celosvětová, na druhé straně jsou zase ti, kteří stále s klapkami na očích nenávidí „flasteneckou lůzu“ a mají pocit, že současnou krizi lze řešit prostým onálepkováním.

Jiří X Doležal na webu Forum 24 popsal chystanou demonstraci 3. září následovně: „Neočkovaní vlastenci, bojovníci za mír a proti ukrajinským homosexuálním nacistům přijdou do největší měst demonstrovat proti vládě, která je v jejich očích zodpovědná za vše.“ Přitom zcela opomněl, že vinou neřešené krize, nebo špatně řešené krize začínají krachovat firmy, že mnohé domácnosti přestávají mít na uhrazení svých plateb a že se krize propisuje do vzrůstající spirály chudoby a úpadku. A že tedy hněv a nespokojenost je oprávněná. Ale jde u Doležalova vyjádření cítit takový podivný nádech toho, že kdo kveruluje proti vládě, je dezinformátor. Jde to tam slyšet? Já tam slyším jenom to. A není to nebezpečné? Vždyť odpor proti vládě je ve svobodné společnosti legitimní a zákonem uznávaný. 

Z logiky Doležalova textu vyplývá, že pokud jste živnostník a rvete si vlasy hrůzou, protože nevíte, zda příští měsíc zvládnete uhradit vše potřebné k tomu, aby vaše živnost mohla pokračovat, jste „neočkovaní vlastenci, bojovníci za mír a proti ukrajinským homosexuálním nacistům“, tedy dezinformátoři. To je podivná logika, která by nás brána doslova dovedla až ke strachu myslet si něco jiného, než co Doležal považuje za hodnotné a důstojné obhajoby. Je to zkratka k tomu, aby se delegitimizovala veškerá opoziční (nikoliv nutně jenom politicky) názorová strana. Krachuješ? Tak jsi dezinformátor. Do šatlavy s tebou. A ne, tvůj názor není legitimní, protože tě reprezentují Doležalem na Facebooku vybraní a vyselectovaní nekřiklavější dezoláti", kteří za použití pravopisných chyb volají po násilí. No není to krásný nový svět podle JXD?

Do podobné logiky se pustil i šéfredaktor Fora 24 Pavel Šafr. Ten se pozastavil nad voláním po tom, aby se vláda postarala o své občany formou dávek a podpor. „Klíčovým problémem české společnosti je absolutní nedostatek hrdosti, okázalé plebejství a buranismus, který stojí za nepochopením základního faktu, že za svoji ekonomickou situaci nese každý práceschopný člověk vlastní zodpovědnost.“ Pavel Šafr v textu pohrdá nataženou rukou a volá po tom, aby se o sebe každý postaral sám.

Opět opomíjí jeden fakt. Rostoucí výdaje začínají ohrožovat nejen chod domácností, ale i chod živností, firem a společností. Člověk se o sebe má postarat sám. Jakmile na něj ale uhodí krize, kterou nejenže nezavinil, ale zároveň ji nemá možnost ovlivnit a která může vést k jeho finanční likvidaci, je na místě pomoc státu. Pokud firmě stoupnou násobně výdaje na chod, je na místě, aby stát stál na jeho straně, pokud takovou krizi má schopnost a možnost když ne odvrátit, tak alespoň zmírnit. A to za pomoci kroků, které povedou k tomu, že se o sebe člověk i v krizi dokáže postarat sám. Pokud stát nechá krizi volně plynout a lidé začnou padat ne do chudoby, ale do bídy, ztrácí stát jako takový svůj smysl. A to obzvlášť, když stát má páky na to, jak dopady na společnost zmírnit. Ale nepoužije je.

Podobně jako Šafr si nemyslím, že by to mělo být formou dávek. Ale rozcházíme se v dalším řešení. Šafr by vše nechal na volném trhu, který svou volnost ztratil dávno pod kanonádou tisíců nejen ekologických regulací. To by vedlo ke zkrachování citelné části trhu, k masivnímu zadlužování domácností, k razantnímu zvyšování nezaměstnanosti, exekucí, k nárůstu psychických nemocí, závislostí, sebevražd. Stát se má postavit za občany tím, že vliv krize a její negativní důsledky bude maximálně zmírňovat. To se nyní začíná dít. Vláda pomalu začíná jednat. A to díky silnému tlaku veřejnosti, kterou Jiří X Doležal onálepkoval jako „neočkovaní vlastenci, bojovníci za mír a proti ukrajinským homosexuálním nacistům.“

Odskočím si ještě do redakce týdeníku Reflex. Týdeník Reflex informoval před nedávnem o takzvaném vlasteneckém setkání v Příčovech. Mediálně kontroverzní setkání Reflex pojal velmi osobitě. Nevěnoval se řečníkům, nevěnoval se myšlenkám proneseným na setkání, ač na setkání hovořily i zajímavé osobnosti se zajímavými názory. Reflex reportáž nazval „Sraz bílých heterosexuálních strejců“ a v samotné reportáži se věnoval jednomu očividnému provokatérovi s Putinem na triku a prostor k vyjádření dal jen odpůrci samotného setkání. Celý duch reportáže byl vůči setkání dehonestační a výsměšný. A hlavně, nálepkující. To znamená – vaše názory neexistují, nejsou důležité, není potřeba vám naslouchat, jen se vám vysmívat a záměrně vypichovat extrémy, aby došlo k vaší naprosté dehonestaci. To přece není v pořádku.

Stále žijeme ve společnosti, která je až absurdně hluchá a slepá, protože si neumí naslouchat, neumí se domluvit. Což vede k jejímu fatálnímu rozdělení. V klidných dobách základ pro kuriózní hádky někde na sociálních sítích. V dobách neklidných potenciální rozbuška k nenávisti, která ve výsledku může dopadnout velmi špatně. Zatímco se tady navzájem nenávidíme, tak vlasteneckým neočkovancům i očkovaným oikofobum zkrachuje pekárna. A zkrachuje oběma. A pak si dáme hezky po švejkovsku přes hubu, že jo. No ani za ten roh skrze tu svou nenávist nevidíme.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb