Nevím, jestli jsi tak blbý, nebo z Prahy, ptá se Pavel Zedníček. Z Prahy, přiznává herec, kterého potkalo štěstí až ve čtyřiceti. VIP skandály a aférky
30.08.2022
Foto: FTV Prima (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Partička kamarádů z vysoké školy v podání herecké sestavy Michal Isteník, Pavla Dostálová, Jiří Panzner, Patrik Děrgel a Denisa Nesvačilová (poslední tři na snímku) přijíždí na Pálavu.
Vousatý sympaťák Jiří Panzner se vrací na televizní obrazovky ve velké seriálové roli… Příští týden se seriálový kolotoč roztočí naplno. Už v pondělí začne na Primě ohlédnutí za létem, ve kterém se vydáme do vinařského kraje na jižní Moravu. Na Pálavu přijíždí pětice bývalých spolužáků zavzpomínat na staré časy.
Jedním z nich je i Filip v podání Jiřího Panznera. Prima si právě jeho konfrontaci s rázovitým místním vinařem, kterého představuje Pavel Zedníček, vybrala do upoutávky na seriál. „Nevím, jestli jsi tak blbý, nebo jsi z Prahy,“ ptá se Moravák. „Jsem z Prahy,“ odpovídá Filip. „Tož to ťa lituju,“ odchází vinař kamsi po svých. Filip této drobné urážky ale moc nedbá. Má svých starostí dost. „Je to kladná postava, trochu mimoň, prodává v knihkupectví a tady na Pálavě bude i se synem, kterého velice brzo zplodil,“ říká o postavě Jiří Panzner.
Pálava: S Bolkem Polívkou
Na mimoně je expert
Sympatického vousáče si diváci nejvíc pamatují ze seriálu Ulice. Pobyl v něm od roku 2010 do roku 2019 a jeho postava Eddieho Rambouska si získala srdce diváků. Eddie se zpočátku představil jako outsider, kterému se nechtělo do práce, život mu naplňovalo popíjení lahváčů a pěstování trávy. Pak ale do jeho života vstoupilo postupně několik žen a rozcuchaný mimoň v maskáčích se postupně měnil, až se z něj stal úspěšný realitní agent s dokonale upravenými vlasy a vousy v dobře padnoucím obleku. Od základu se ale nikdo úplně nezmění a Eddie zůstal v jádru oním rozpačitým klukem, který si především neví moc rady se vztahy se ženami. Žádný mu nevydržel, scenáristé mu vymysleli tolik variant partnerských krachů, že nakonec už nebylo co vymýšlet dál. A tak Eddie po deseti sezónách z Ulice zmizel.
Jako Eddie v Ulici, foto TV Nova
Jiří Panzner samozřejmě pokračoval v herecké dráze, ve filmu se ale objevoval málo a v televizních seriálech na ně zbývaly jen epizodní role. Až přišel Petr Kolečko s nabídkou do Pálavy, kde dnes již zralý čtyřicátník opět představuje muže hloubavého, inteligentního, nicméně také až příliš zasněného a ve vztazích vratkého. Jestli rádi vzpomínáte na Eddieho Rambouska, pak vám ho Filip v Pálavě v mnohém připomene, jen je starší, zralejší a pere se mimo jiné s rolí otce.
V civilu na promo fotce k seriálu Pálava
Hercem od dětství
Jiří Panzner je, stejně jako jeho seriálový Filip, rodilý Pražák. Divadlo ho přitáhlo v útlém věku, jako amatér hrál v divadle Radar. Po maturitě na gymnáziu uspěl hned napoprvé u zkoušek na DAMU, kde absolvoval v roce 2006. Po skončení studia herectví prošel angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Klicperově divadle v Hradci Králové. V té době se také poprvé objevil před kamerou ve třetí řadě seriálu Zdivočelá země, kde si zahrál příslušníka SNB. Desetiletý pobyt v Ulici, kde měl hodně natáčecích dnů, mu poněkud zkomplikoval život, protože při Ulici zakotvit v nějakém stálém angažmá moc nešlo. A tak putoval od divadla k divadlu, což mu na druhou stranu umožnilo přijímat role ve velmi pestrém repertoáru a na scénách nejrůznější velikosti. Hostoval v Činoherním studiu Ústí nad Labem, Divadle na Vinohradech a divadle Na zábradlí. Následně hostoval v Národním divadle, Městských divadlech pražských, Divadle pod Palmovkou, A studiu Rubín, v divadle D21 a ve spolku Masopust. V současnosti ho můžeme vidět v přestavení Stát jsem já v Národním divadle, ale také v Revizorovi v Městských divadlech pražských nebo v několika přestaveních Divadla Pod Palmovkou a A Studia Rubín. Uvidíme, jestli mu jedna z hlavních rolí v Pálavě vynese konečně další výraznější účinkování v televizi a ve filmu.
V inscenaci A Studia Rubín Osobní-Fudži, foto Patrik Borecký
Legenda československého krasobruslení ožije ve filmu
Příští rok začne natáčení filmu Nepela: Cesta za svobodou o jednom z nejúspěšnějších sportovců Československa, krasobruslaři Ondrejovi Nepelovi. Nepelův životní příběh připomíná hollywoodské trháky, stal se olympijským vítězem, mistrem světa i Evropy, byl miláčkem davů, komunistický režim ho ale držel ve zlaté kleci a jeho život směřoval k tragédii. Film zachytí kritických 24 hodin během světového šampionátu v Bratislavě v roce 1973. Přestože šlo o jeho sportovní triumf, z dobových záběrů se zdá, že sám Nepela se z něj příliš netěší.
Nepelu hraje Adam Kubala, jeho trenérku Jana Nagyová - na snímku vpravo, foto Bontonfilm
Nepelu ztvární mladý slovenský herec Adam Kubala, jeho trenérku Hildu Múdru pak Jana Nagyová. Na přípravách filmu se podílí i syn Hildy Múdré. „Když jsem byl malý kluk, vyprávěla mi babička s maminkou při sledování krasobruslení o nejlepším krasobruslaři všech dob, kterého platonicky milovaly. Ondrej je legenda, který z Československa vystoupal až ke hvězdám,“ říká producent a režisér filmu Jakub Červenka, jenž má za sebou režii snímku Hovory s TGM.
Martin Salajka ve Ville Pellé
Doposud nejrozsáhlejší výstavu jednoho z nejvýraznějších expresivních malířů současné české výtvarné scény Martina Salajky nabízí od 24. srpna galerie Ville Pellé. Výstava s názvem Mimikry představuje vesměs jeho nejnovější díla, které zaujme svou barevností, výrazností a znepokojivostí zároveň. „Výstava je pro mne jedním z dalších významných kroků na mé cestě. Většinu výstavy tvoří úplně nové práce, ale společně s kurátorem Radkem Wohlmuthem jsme se rozhodli zařadit i některé starší obrazy, na které jsem navazoval po předchozích výstavách,” dodává Martin Salajka. Význam slova Mimikry je spojován zejména se světem flóry a fauny a vyjadřuje schopnost splynout s okolím, přizpůsobit se, oklamat nepřítele a zvýšit šanci na přežití. Autor je ovšem chápe v širším smyslu, nachází je v neuchopitelnosti a matoucí proměnlivosti každodenního života, osobní zkušenosti i mýtu.
Martin Salajka: Dav, 2022, akryl na plátně. Foto s-m-atr
Autor jednoho z nejslavnějších ploužáků všech dob zavítá poprvé do Prahy
Jedna z nejslavnějších romantických skladeb všech dob Right Here Waiting zazní poprvé naživo v České republice. Autor megahitu z konce osmdesátých let, oceňovaný americký hudebník Richard Marx, ji připomene českému publiku v rámci světového turné The Songwriter Tour 30. srpna 2022 v pražském Divadle Hybernia.
Richarda Marxe objevil na začátku osmdesátých let jiný slavný autor mnoha nesmrtelných hitů, Lionel Richie. Ten byl přesvědčen o nesporném autorském i interpretačním talentu teprve sedmnáctiletého mladíka. Od té doby se Richard začal naplno věnovat svojí oblíbené disciplíně, psaní písní pro sebe i další slavné kolegy. Napsal nebo produkoval hity například boybandu N'Sync, Lutheru Vandrossovi nebo Keithu Urbanovi. S mnoha dalšími skvělými hudebníky spolupracoval, v roce 2006 třeba absolvoval turné s bubeníkem Beatles Ringo Starrem.
Richard Marx - Songwriter Tour image, foto Brainzone
Richard má na kontě více než 30 miliónů prodaných nosičů po celém světě, cenu Grammy za nejlepší píseň roku, několik nominací Grammy, čtyřplatinovou desku za hity Satisfied a Right Here Waiting, a mnoho dalších ocenění hudebního průmyslu. Přes 30 let se jeho hity pravidelně objevují na špičkách celosvětových hitparád. Drží rekord jediného mužského interpreta na světě, jehož 7 písní v řadě se umístilo v Top 5 v nejprestižnějším americkém žebříčku singlů Billboard. „Posledních pár let jsem se soustředil hlavně na koncertování po celém světě. Začínal jsem ale jako skladatel a tím se cítím být nejvíce. Chtěl jsem si proto připomenout, jak moc je pro mě skládání důležité. Psát písně jsem nikdy úplně nepřestal, v telefonu mám spoustu malých úryvků melodií, textů a hlasových poznámek,” vypráví Richard o své současné tvorbě.
Zdroje: FTV Prima, CSFD, i-divadlo, Bontonfilm, s-m-atr, Brainzone

Vložil: Ela Nováková