Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už zase na hraně zákona? Komentář Štěpána Chába

komentář 30.08.2022
Už zase na hraně zákona? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek při svém burcujícím projevu ve sněmovně

Hvězda pátečního jednání Poslanecké sněmovny Pavel Blažek, tohoto času ministr spravedlnosti, přišel se sebezpytujícím projevem. V něm vlastně zkonstatoval, že vláda nedělá nic a to nic pomalu směruje až k pouličním nepokojům nebo k revoluci. Rozhodně zkonstatoval, že vláda bude při řešení ochotná přikročit až na hranu zákona, aby ji zvládla. Následovalo velmi dramatické prohlášení vládních představitelů, že se svolá mimořádný sjezd ministrů energetiky v rámci EU a bude se jednat o zastropování. Přičemž budeme, jak už je naším nejapným zvykem, jednat z pozice nejslabšího.

„To znamená ano, možná bude nutné použít i mimořádné prostředky, které budou třeba i na hraně práva. … Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, tak tady stejně dlouho nebude a já vám chci říct, že jsem si toho naprosto vědom a budeme se snažit, včetně mě, udělat maximum pro to, aby k této situaci nedošlo. Protože by nemuselo dojít pouze k pádu jedné vlády, ale mohlo by dojít k něčemu, čeho se obávám nejvíc, a to tady schválně dramaticky nazvu něco jako revoluce. A zdaleka ne jen u nás,“ pravil Blažek na jednání. Poté následovala mnohahodinová obstrukce ze strany opozičních stran. Ta trvala od devíti ráno až do pěti hodin druhého rána.

Shrňme si celý stav. Vláda oznámila, že chce problém zastropování energií řešit na bázi Evropské unie. Výborný nápad, který měl, když už, přijít někdy v březnu, protože od té doby nám ceny energií natolik nabobtnaly, že je budeme stropovat na násobných částkách oproti březnu. Chtělo to ze strany naší vlády trochu předvídavosti. Ta se ovšem nedostavila. Přišly jen signály.

A co chce vláda stropovat? Cenu plynu? Tam je trochu problém v tom, že plynu je nedostatek, nebo lépe, předpokládaný nedostatek, kdy Vladimir Putin bude nejspíš cvičit s obtloustlou politickou bandou i populací Evropy podle toho, jak jemu se zachce. Jednou oznámí zásah vyšší moci, jindy se odvolá na naše vlastní sankce proti Rusku. A bude utahovat a zase pouštět plyn podle vlastních záměrů. A politici v infarktovém stavu budou cvičit podle toho, jak se Putinovi zalíbí. Je to jeho svaté právo. Zahájil válku na Ukrajině, tím jsme mu vyhlásili ekonomickou válku, tudíž jsme na nepřátelské straně. Proč by nám měl dělat politickou stabilitu? Nestabilita je mnohem, mnohem lepší. Z jeho pohledu určitě.

A teď ta otázka stropování ceny plynu. Ta mi přijde přinejmenším absurdní. Jak chceme stropovat něco, čeho bude nedostatek a na co nemáme vliv? Podobné je to s elektrickou energií. Její cena je na plyn úzce navázaná. Pokud hapruje plyn, bude haprovat i elektřina. Cena plynu je nyní neodhadnutelná. Vědmy a jasnovidci zatím ve vládním angažmá nejsou, ač ministryně pro nic Langšádlová k vědmě daleko nemá. Ovšem k vědmě pohříchu falešné.

Ministr Jurečka oznámil, že vláda je připravená zavést kurzarbeit, tedy hrazení velké části platů zaměstnanců firem a společností. V tom případě by zaměstnanci u kolabujících firem mohli být až 4 dny v týdnu doma a přesto pobírat plat. Proč mají být doma a nepracovat? Protože firmy neutáhnou platby za energie, které z části budou docházet. To dávalo smysl za covidu, kdy k podobným krokům sáhly všechny okolní státy. Znevýhodněni byli všichni podobně. Teď si vystřihneme neproduktivní kurzarbeit jen my. Což je odstřel našeho průmyslu. A s ním i odstřel české ekonomiky. Strašně krátkozraké chování vlády. Strašně.

A když budou docházet energie, zjistíme velmi citelně, že jsme na konci trubky. A že budeme muset začít ustupovat zájmům těch silnějších. Německa? Polska? A tak náš průmysl bude muset omezit svou produkci ve prospěch větší solidarity s Německem a jeho průmyslem? Ono to tak vypadá, proto se v jiných státech připravují na přežití podniků tím, že už mají ceny zastropované dávno. My? My začneme vyplácet kurzarbeit, který naši republiku zlikviduje už úplně. Proč? No protože to bude naše jedinečnost, naše specialitka. Okolní státy ochranné valy před krizí budují už půl roku. My začínáme teď. A to ještě pochybně. Okolní státy ke kurzarbeitu nebudou muset přikročit. My ano.

Což povede k jedinému. Ke krachu. Naše firmy budou v zahraničním obchodu vystřídány těmi, které svůj byznys nebudou muset zavírat. Naše firmy se stanou naprosto nekonkurenceschopnými… což už jsou vlastně teď. Viz úlevy a ochranné valy v okolních zemích. V Polsku, pro příklad, citelně snížené ceny jak pohonných hmot, tak i energií. To samé v Maďarsku. Jen Německo se k větším akcím nemělo. Teď už ano, jenže Německo není na konci trubky a jeho ekonomika podobné zásahy zvládne. Ta naše ne.

Většina států unie už k vlastním krokům přistoupila. A my, kteří jsme nepřipravili žádné, teď chceme jít na unii žádat o celoplošné zastropování. Ale tam ta ochota bude malá. Protože celoevropská akce bude podmíněná i solidaritou. A všechny vlády evropských států (kromě té naší) chtějí ochránit hlavně svůj průmysl. A tam ta solidarita s nějakou Českou republikou bude jen na přítěž. Dojde k selhání jednání? Ne nutně, ale budou to opatření pouze kosmetická, která odhalí, že i přes proklamace nejsme jednotný trh, jelikož my jsme chudí a blbí, což nutně neplatí pro všechny státy unie. Tam nejsou ani blbí, a ani chudí.

Nevidím na straně vlády ani kapku odvahy, ráznosti, předvídavosti. Vidím jen podivné přešlapování na místě, které čeká na posvěcení od pána. Jenže naše vláda nebere jako pána obyvatele České republiky, ale pány z Německa nebo Bruselu. Vždy v souladu s jejich přáním. Což mi připadá jako takové eurofederalistické stáhnutí ocasu a čekaní na povel aport nebo k noze.

Výsledkem půlročního váhání a nicnedělání naší vlády nás může stát strašlivou cenu. Lidé se začínají bát. Kolují návody, jak neumrznout v paneláku, jak se zahřát, jaké zásoby je třeba na nastávající krizi mít. A už to nesdílí jen preppeři, ale právě i lidé z paneláků, kteří se podobným návodům dosud mohli jen smát. Ale třeba je to jen bohapusté vyvolávání strachu. Co já vím, návody mám ale prostudované a zásoby už si syslím. Co kdyby, že jo. Pavel Blažek měl nejspíš pravu. Vypadá to na sociální nepokoje. Na revoluci snad ne. Jejího spuštění bychom litovali deset minut po první hlavě kutálející se pod gilotinou.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb