Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Jak odstranit záhadu emisních povolenek. Vaše dopisy

29.08.2022
Vilém Famm: Jak odstranit záhadu emisních povolenek. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Oficiální důvod, proč jsme zavedli emisní povolenky. Aby páni továrníci omezili kouř ze svých továren.

Emisní povolenky zbytečně zvyšují ceny energií, ale nikde z politických vládních kruhů nezaznívá, že by se měly zrušit. Nebo alespoň umravnit. Jak? Nad tím by měly hloubat ti u vlády. Ti ve vedení Evropské unie. Ale ono to vypadá, že jim zavedený systém vyhovuje. Ne tak peněženkám obyvatel zemí, kterým se pak vinou povolenek neúměrně zvyšují ceny za elektřinu. S svým návrhem přišel Vilém Famm. Nebo rovnou se dvěma.

„Ze všech stran se na nás hrnou zaručené informace, že emisní povolenky nám prodražují energie. Spekulanti prý mají žně. Cožpak je možné prodávat něco takového za vyšší cenu jen proto, že vám nějaká ta emisní povolenka zůstane? Ostatně emisní povolenku bychom neměli ponechat trhu, neboť ten pravý trh zemřel s úmrtím zlatého standartu,“ konstatuje na úvod Vilém Famm.

„Loni jsem na chvíli zavítal do rodných Kudlovic, abych postál u našeho bývalého domu. Když jsem se tak rozhlížel, viděl jsem, že ,za naším' je několik nových staveb s volnými místy. Dnes již platí, že ten, kdo nepostaví v termínu, musí obci stavební pozemek vrátit. Tak u stavebních pozemků to jde, a u emisních povolenek ne?

Emisní povolenka se vrátí a peníze nakonec zaplatí opravdový zájemce. Nadšeně jsem vyprávěl tenhle návrh své ženě. Ta měla však názor jiný a daleko jednodušší. Prostě emise zdanit a zaplatit přímo skutečný stav věcí. Zkrátka emisní povolenku přeměnit na emisní daň. Peníze přece mohou končit na k tomu určeném účtu, aby byly prostředky pro obnovitelné zdroje či jiná klimatická opatření. Opakuji - všechny peníze, a veřejnost by měla být informována, co bylo z těchto vybraných financí zbudováno. Na jedné straně vybraná částka konkrétního státu a na straně druhé konkrétní počin stejné země. Máme přece právo vědět, co z nás vyždímaných peněz bylo zbudováno. Ostatně tyhle peníze nám energie z pohledů mnohých občanů nesmyslně prodražují. Je tedy jen správné, když chceme znát jejich přesný smysl a užití. Veřejnost tak bude mít možnost kontroly. Vynaložené peníze tak budou pod drobnohledem a bráněny před předražováním. Vše pak zveřejnit přehledně na internetu.

Pravicové vlády se rády předvádějí, že nezvyšují či nezavádějí daně, ale co vlastně emisní povolenka je? Daň, která má jen jiné jméno.

Ať se rozhodneme pro jednu, nebo pro druhou verzi, zamezíme tím spekulativnímu prodražování emisních povolenek. Proč má republika stát za vyšší cenou něčí spekulace? Nemělo by spíš dojít k většímu výběru peněz do fondu? Cenu stanoví stát, a pokud je nízká nyní, nemusí tomu tak být příště. Už samotná výše energií má vliv na zákazníka a přímo jej nutí k šetření. Potud se vyšší cena jeví coby správné rozhodnutí. Je zde však i jiný faktor. Vyšší cena nese větší výběr daně a přitom zdánlivě, ale jen zdánlivě, je dodržen slib o nezvedání daní. Takto jsme nepřímo přímo obelháváni. Daně jsou ve skutečnosti vyšší!

Dnes předsedáme EU, a když tedy EU vedeme, tak podle toho též konejme. Co tak navrhnout oba návrhy, aby se příslušní zákonodárci mohli rozhodnout?

Vedení EU se musí sejít, a pokud problém nevyřeší, nemělo by se ani rozcházet.

Ne spekulacím na 111 procent,“ zakončil tradičně Vilém Famm.

 

Jak jsem četl, snad si to pamatuju dobře, tak mezi spekulanty na trhu s emisními povolenkami jsou i Australský důchodový fond nebo Americký důchodový fond. Takže tím, že platíme nesmyslně vysoké ceny energií, přispíváme na důchodové pojištění Američanů a Australanů. A teď ruku na srdce – to jsme skutečně tak sobečtí, že Američanům a Australanům nechceme přispět na důchody? To nás hanba nefackuje už při tom pomyšlení? Každé ráno bychom měli vstávat s utkvělou myšlenkou, že ten den zlepšíme důchodový svět těm za oceánem. Zvláštní. Měl bych napsat na ČSSZ, jestli i oni už spekulují na trhu s emisními povolenkami. Ale odpovědi se asi nedočkám.

Systém volného trhu emisních povolenek, který byl vytvořen regulacemi, aby samotný volný trh potlačil. To je v jedné větě naše realita.

Návrh Vilém Famma i jeho manželky je krásný. Nevolá po radikálním zrušení, volá po tom, aby byl systém transparentní, aby sloužil zadanému účelu a aby nepodléhal rozmarům spekulantů. Je to dobrý návrh. Fungoval by. Byl by ku prospěchu věci. Vyslyší ho někdo? Možná ano, když bude dost lidí křičet, že nynější stav, kdy na účtech za elektřinu sponzorujeme americké a australské důchodce, je nemocný. Protože on nemocný je. Tak křičme. Volejme po tom, aby se to změnilo. Aby začal systém sloužit lidem. Ne aby jim škodil.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb