Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaroslav Kolka: Z hlediska vyššího principu mravního. Vaše dopisy

25.08.2022
Jaroslav Kolka: Z hlediska vyššího principu mravního. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Elektroměr a svetr, dva souputníci následujících měsíců

Máme si nandat jeden nebo dva svetry? Jednu nebo dvě roušky? Máme naslouchat politikům, kteří očividně neví, co činí? Anebo bychom se měli podívat na jejich činy? Po ovoci poznáš je? Jaroslav Kolka právě takový princip uplatňuje. Po ovoci poznáme je. Tedy z hlediska vyššího principu mravního.

„Tento pojem vyšuměl nebo byl degradován na hlavní, zásadní a jediný princip osobního prospěchu a zisku za každou cenu,“ píše Jaroslav Kolka a pokračuje: „Různí kašpárci na něj nyní apelují: vezměte si svetr a pokud vám bude ještě zima, lehněte si pod peřinu. Hlavně vydržte náš spravedlivý boj za svobodu a demokracii. My vás ochráníme, jen nám věřte. Jsme jediní co to s vámi myslí dobře.

A tak doufám, že si budu moci u Pekarové, Fialy, Fischera, Kalouska a dalších porovnat teploměr, plynoměr a elektroměr, abych se přesvědčil o tom, jak hlubokou pravdu mají a jaké výsledky se dají docílit. Pravda a láska zvítězí.

Vraťme tento mravní princip do života a dejme mu místo, které mu patří ve všech oblastech lidské společnosti. Stačí se z jeho pohledu podívat na dosavadní úroveň politiky, práva, vzdělání, ekologie a uvidíte, že svět je jedna velká Potěmkinova vesnice.

Slavná filmová hláška pokračuje další prováděcí částí a v přeneseném slova smyslu by měla být varováním pro všechny podvodníky, kašpárky a zároveň vodítkem pro všechny,“ shrnul Jaroslav Kolka.

Apelativní politika nynější vlády začíná být veřejnosti k smíchu. Vezměte si svetr. Je vám zima? Vezměte si ještě jeden svetr. Brzy se začnou pokutovat ti, kteří nebudou mít dva svetry, protože to bude vyhodnocováno jako neuposlechnutí dobrých rad vládní chunty. V Japonsku píší, že Evropu v nadcházejících měsících čekají blackouty, pád eura, doslova očista. A my si máme vzít svetr. Ovšem lidé nechtějí slyšet knížecí rady. Chtějí vidět, že vláda koná tak, aby k té podivné očistě nedošlo. Vzít si svetr umíme sami. A s pohledem upřeným na elektroměr i plynoměr umíme sami vyhodnotit, že svetr je fajn alternativa k vysokým účtům za energie. To zvládáme. Fakt. Opravdu.

Jaroslav Kolka se ptá, jestli jsou to skutečně knížecí rady, kdy nám poslanci a ministři budou z přetopených kanceláří kázat o tom, že rampouchy v koupelně jsou výborný designérský počin přírody, kterého bychom se měli vážit. Jsou i nejsou.

Zahlédl jsem politickou hádku ministra Martina Kupky s Tomiem Okamurou. Moderátorka se Kupky ptala, jestli i on osobně nějak omezuje, přizpůsobuje svou spotřebu. Kupka vehementně přikyvoval. Prý vyměnili kotel, střechu mají osázenou solárním Potěmkinem a chystají další opatření. A bylo to až dojemné, když se člověk podíval na vlastní možnosti, kdy není na výměnu kotle, kdy solární Potěmkinové jsou finančně nedostupní a další možnosti představuje skutečně jen další svetr.

Nečekám, a ani nechci čekat, jestli s námi ministři budou solidárně mrznout a peskovat je za to, že mají v kanceláři o dva stupně víc, nebo že si zaletěli na agitaci do Tchaj-wanu. To je čiré bláznovství. Po politicích naopak chci, aby svou prací zařídili, že si budou moci svou kancelář zahřát, společně s obyvateli republiky, tak, aby jim bylo prostě příjemně i při třeskutých mrazech.

Tam vidím mnohem více onen vyšší princip mravní, kdy řidič autobusu přijede na čas a na čas bez nehody odveze cestujícího na slibované místo, stejně tak kdy politik neuvede republiku v ohrožení, naopak, bude vší svou inteligencí a schopnostmi pracovat na tom, abychom se v bezpečí propracovali do další zastávky jménem krásná a bezpečná budoucnost.

Nynější politika vzkazuje – jste na to sami. V ozvěně se jí do budoucna dostane odpovědi – vy jste na to sami také. Výsledkem bude nedůvěra. Ekologie se stala v rukou lobbistů kšeftem století, v politice převažuje ideologie nad racionalitou, právo se často mění v bezpráví, špatně pojaté vzdělávání vytváří lidi bez zájmů a schopností a umlčuje jejich schopnosti, průměruje. Jdeme špatným směrem. A jdeme tam sami, z vlastní vůle. Jako kdyby nebylo jiné cesty. Je. Ovšem my jsme zvolili podvolení a smíření se.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb