Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda se chystá bonusově zdanit tři sektory. O jednom mlčí jako zařezaná. A já bych věděl, který by to mohl být. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.08.2022
Vláda se chystá bonusově zdanit tři sektory. O jednom mlčí jako zařezaná. A já bych věděl, který by to mohl být. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: České koruny

Redlova vláda Petra Fialy se rozhodla přikročit k zavedení dočasné válečné daně. Chce pomocí extra daní, tak zvaných sektorových, ztrestat ty, kteří si na současné krizi nejvíc nezaslouženě vydělali. Jedním je bankovní sektor, který těží ze stále rostoucí inflace. Druhým sektorem je energetika. ČEZ prostě bude solit jako mourovatý. Nesmyslnost takového zdanění je očividná. Ale nevadí. Ministr pro zdaňování Zbyněk Stanjura naznačil, že pod chlípnou pozorností skončí ještě třetí sektor. Ale neprozradil, který. Což vede k mnoha spekulacím. A já bych měl návrh na sektor, kde se ze současné krize vytřískaly zcela nezaslouženě nesmírné peníze.

U bankovního sektoru nemám problém. To je pijavice, která týrá lidstvo svými spekulacemi a hrami s trhem už přes století bez krytí zlatem a tedy nastartováním riskantních finančních spekulací. Viz krize 2008 - 2009, při které banky okradly lidstvo o část budoucnosti. Však kvůli jejich záchraně se začaly tisknout peníze bez protihodnoty práce nebo zboží. Což, jak můžeme sledovat i nyní, vede k větším inflačním tlakům. Daňte banky, seč vám síly stačí.

U energetiky je zvýšené zdanění absurdní. Proč? Jsme zemí s přebytkovou produkcí elektřiny. U nás se elektřina vyrábí za zlomek ceny, za kterou si ji kupujeme. U výroby jsme někde u 0,5,- za kilowatthodinu. Z burzy v Lipsku ji pak nakupujeme za přibližně 12,- za kilowatthodinu. Přičemž se jedná pouze o počítačový obchod. Samotná elektřina jde přímo z elektrárny do zásuvky u vás doma. Do Lipska fyzicky dorazí jen počítačový algoritmus, který z nabídky i poptávky vytvoří pro nás vražedný koktejl nebezpečného zdražování. Tady má vláda, když tedy není ochotná ČEZ zestátnit (k čemuž časem stejně dojde, protože bezpečnost naší energetiky bude zásadním tématem i do budoucnosti), tady má vláda přímo za povinnost sáhnout k zastropování cen za elektřinu. Na Slovensku si cenu zastropovali ve výši přibližně 1500,- za megawatthodinu.

Loni v prosinci jsme byli řádně vyplašení, když ceny elektřiny vyšplhaly na 8200,- za MWh. V lednu politickými čachry s americkým LNG plynem klesla cena na 3000,- za MWh. Zdálo se, že je po krizi. Dnes jsme, po půlročním úřadování zastupujícího protektora premiéra Fialy, na ceně 13 740,- za MWh. Což postupně povede k tomu, že se domácnostem zvednou ceny elektřiny až šestinásobně. Aneb kupte si tepelné čerpadlo a vezměte si rovnou na zálohy ČEZu hypotéku. Protože jinak to neuplatíte. A nebojte, (ú)sporný tarif od vlády vám nepomůže. To bude jako plivnutí do moře složenek. Nepoznáte rozdíl. Dostanete 2 tisíce měsíčně na zálohu ve výši 20 tisíc. Pro příklad. Zastropovat cenu by byl logický krok. Vláda místo něho sáhne k extra zdanění. Aby mohla pomoci nebohým lidem, kterým se až šestkrát zvednou ceny za energie. No, není to báječné? Nelogický krok.

Ale k tomu tajemnému třetímu adeptovi na extra zdanění. Budou to farmaceuti a jejich astronomické výdělky z očkování proti covidu? Ale ne, Američanům nic extra zdaňovat nebudeme, nebo nám tu ve spojenecké lásce k bližnímu umístí v Brdech jaderný arzenál, aby se třetí světová odehrála nedaleko Prahy. Hned nás to zdaňování přejde. Tam bych čichal jiného šťastlivce, který na krizi bezprecedentně a zcela nezaslouženě vydělává.

A tím je samotný stát. Každá o inflaci zvýšená cena se propíše i do zvýšeného výběru daní. Je něco jiného vybírat daně u másla za 40,-, a u téhož másla za 100,-. Je něco jiného vybírat daně u spotřebované elektřiny za 2 tisíce a něco jiného u stejné spotřeby elektřiny ovšem už za 10 tisíc. To se to pak příjmová složka státu roztáčí a ministr kolotočářů Stanjura si přede jako koťátko. Jenže jak může stát danit sám sebe? A komu pak ty peníze půjdou? A nebylo by lepší nechat ty peníze lidem? Začít u té elektřiny? Nerozhazovat dávky a příspěvky a odpustit si velmi sporné úsporné tarify a prostě peníze nechat lidem? I tak mají starostí nad hlavu.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb