Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manželské hádky v přímém přenosu a šestadvacet volantů v domácnosti. Horká židle Václava Kopty a Simony Vrbické

20.08.2022
Manželské hádky v přímém přenosu a šestadvacet volantů v domácnosti. Horká židle Václava Kopty a Simony Vrbické

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: Manželé Simova Vrbická a Václav Kopta v show Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka

Václav Kopta a Simona Vrbická oslaví v příštím roce čtyřicet let společného života. Cesta do Brna na Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka na Špilberku jejich vztah málem pohřbila. Naštěstí jeviště je zase usmířilo.

Sotva vyšli na Špilberku na pódium, zdálo se, že něco není v pořádku. Ona usedla do křesla, on na pohovku. Tvářili se, že spolu nemluví. Takový rozhovor by mohlo být fiasko, oba herci jsou ale přece jen profesionálové, takže se brzy rozpovídali, jako by se nechumelilo. Otázka, jaká byla cesta, spustila stavidla napřed u Václava Kopty. „Jeli jsme sem osobním vozem a bylo tam takový dusno, že to chvilku vypadalo, že buď nedojedem, nebo že budeme vystupovat každý zvlášť, a někdo dokonce na části,“ líčil vztahové napětí ve voze, způsobené náhodným telefonátem, v němž Simona Vrbická prozradila, že se chystá s dcerami na dovolenou do Budapešti. „A já jsem si uvědomil, že se mi nikdo neobtěžoval říct, že zůstávám sám v Praze s třináctiletým psem, který pouze jí a vyměšuje, přivázán k boudě, že nebudu moct nikam vyrazit do přírody ani do té hospody,“ vysvětloval herec.

 

Kopta Vrbická 7 pádů Honzy Dědka

Po vstupu manželů na jeviště se zdálo, že na brněnském Špilberku vypukne další z historických bitev

Někdy je třeba udělat průvan

„Do přírody můžeš chodit venčit,“ opáčila manželka. „Ano, o půlnoci po představení, když už jsou ty hospody zavřené,“ mávl rukou Kopta. „Ale ať si jedou, pro mě za mě, třeba do Bukurešti.“ Podle Simony se takhle moc ještě prý nikdy nepohádali, a obzvlášť kvůli takové banalitě. „Prostě jsme se chytli příšerným způsobem. A ještě teď se chvěji, když si na tu cestu vzpomenu. Ale stejně ji miluju,“ dodal Kopta.

Během rozhovoru se ukázalo, že s těmi hádkami to zas tak idylické u Koptů není, umí si pořádně vjet do vlasů. Energická Simona kdysi dokonce vyklopila Václavovi na hlavu cedník s těstovinami, protože jí ho měl přidržet a dělal to špatně. „Někdy jsme šli za dcerami, abychom jim vysvětlili, že se máme rádi, že si jen potřebujeme něco vysvětlit,“ vysvětluje Simona, že vždycky dbali na to, aby dcery věděly, že hádky jsou pouze projevem temperamentu, nikoliv nedostatku lásky. U Koptů se zkrátka řídí tím, že když je potřeba vyčistit vzduch, musí se otevřít okna a udělat průvan.

 

Kopta Bus salon

„Většina z nás se na nový autobus, trolejbus či tramvaj dívá jako na stroj, srdcař se jim ale zadívá do jejich očí a ví, že se už poněkolikáté a znovu velmi upřímně zamiloval…“ prohlásil Václav v seriálu Bus salon. V 34 dílech v něm představil moderní vozidla i historické skvosty, odkryl zajímavá místa, vysvětlil technické detaily a povídal si s muži i ženami, kteří usedají za jejich volanty; foto se svolením Sdružení dopravních podniků ČR

Volant od Evy Pilarové

Václavova vášeň pro autobusy a jejich řízení je dobře známá. I to, že v době covidu si splnil svůj sen a pražský linkový autobus skutečně řídil, zatímco v době dospívání měl v pokojíčku volant a na autobusáka si hrál. „Měl jsem tam uniformu, sedačku, kroutil jsem volantem a vydával u toho zvuky, jako když autobus zastavuje, nebo se rozjíždí, měl jsem i svačinu, kterou jsem jedl o pauzách na konečné,“ líčí zařízení svého klukovského pokoje. Když přišla do domu poprvé jeho milovaná Simona, byli v třetím ročníku na konzervatoři. Bylo jí divné, že ji nechce pustit do svého pokoje nahoře v domě. Podezírala ho z toho, že je tam nějaká jiná žena nebo alespoň stopy po ní, což se jí vůbec nelíbilo. „Vyběhla jsem prostě po schodech a otevřela dveře, byla jsem vždycky celkem rázná,“ zavzpomínala.

 

Kopta MHD

Když koronavirus zavřel kulturu, přišli herci o práci, a tím i o příjmy. Václav Kopta měl ale hned jasno. V pětapadesáti letech konečně složil loni všechny předepsané zkoušky a v létě usedl za volant jako brigádník pražského dopravního podniku; foto se svolením CNN Prima News

Když uviděla pokoj-autobus, lecos pochopila. Celoživotní vášeň svého muže sice nesdílí, ale také mu ji neodpírá. „Ano, drahá, ten volant, co jste mi už několikrát chtěli vyhodit, mám pořád, je to ten u grilu na zahradě,“ usmíval se spokojeně Václav. „Jeden volant máme v ohybu schodů, když jdu s prádlem, vždycky se mu musím vyhnout,“ smířeně prozradila herečka, kde všude mají doma volanty z autobusů. „Je jich šestadvacet,“dodal Václav, „ten na schodech je od Evy Pilarové. Sehnala mi ho přes svého přítele, když jsem jí v Semaforu napsal nějaké texty k písničkám. Přišel mi poštou, byla to veliká krabice a veliká radost,“ popsal své autobusácké úlovky.

 

Kopta_Hvězdy nad hlavou

Jako autobusák Pavel Šíma v seriálu Hvězdy nad hlavou

Andělská bytost a starý mladý puberťák

Václav Kopta a Simona Vrbická spolu chodili do jednoho ročníku na konzervatoři. „Já vlastně kvůli němu na tu školu šla,“ prozradila Simona, jak jí učitel klavíru doporučil konzervatoř, protože tam jde také mladý Kopta, a to je moc pěkný a talentovaný mladík. Když se pak ptala spolužačky, který že to je, ukázala jí kluka, který měl s představou modrookého idolu málo společného. „Nosil jsem zelený manšestráky, hnědé manšestrové sako s nalepenými záplatami, otcův šusťák, k němu jsem měl ze stejného materiálu i baret, a ten jsem střídal s modrou leninkou. Bylo mi patnáct, vypadal jsem na jedenáct a kouřil jsem dýmku,“ vykreslil Václav svou podobu studenta prvního ročníku střední školy.

„Ale zase jsi měl kinderstube, pouštěl děvčata, podržel dveře, vzal mi aktovku a kousek ji nesl. Tím jsi mě získal,“ opáčila Simona, která prozradila, že se dala s Václavem dohromady v třetím ročníku. „Oba jsme byli nesmělí. A naše spolužačka Lucka Juřičková mě pozvala k Vaškovi domů na hraní ping-pongu. Dali jsme se dohromady tak, že jsme spolu hráli ping-pong a báli jsme se dívat do očí. Tam ta láska přeskočila.“

Její muž ale nabídl jinou verzi příběhu a svůj pohled na to, kde přeskočila jiskra. Do Simony se prý zahleděl po jednom dost divokém studentském večírku. „Probíral jsem se z mrákot a Simona, která nikdy moc večírkům neholdovala, už tam poklízela. A oknem svítilo ranní slunce. Jí zářily blond vlasy a vypadala jako anděl,“ popsal téměř nebeský pohled. "Když viděla ty moje ostatky, podívala se na mě a zeptala se: Ahoj Vašku, nechtěl by sis zahrát pexeso? Tam já jsem pochopil, že jsi světlo na konci tunelu a musím toho špatného života zanechat," řekl s úsměvem a dodal, že po čtyřiceti letech se mu to konečně podařilo.

 

Vrbická Kopta Polášek Butch Cassidy a Sundance Kid

V komedii Jana Baláka Cassidy a Sundance Kid (western z Bohnic) hraje Václav s Josefem Poláškem dvojici ,pistolníků‘, kterým Simona skvěle sekunduje; foto se svolením Divadlo Kalich

Konečně spolu

„Možná je naše manželství tak trvalé, protože jsme šli po konzervatoři každý jinou cestou,“ dodal. Představa klasického divadla vůbec nelákala, nejspíš protože se cítitl vždycky víc jako muzikant než jako herec. Takže přemlouval Jiřího Suchého, aby ho vzal do Semaforu, což se mu podařilo a strávil tam mnoho let. „Představa, že se budu učit Čechova nebo Shakespeara, mě nezajímala, to jsem přenechal Simoně.“ Ta přiznává, že s ním měla kdysi hrát v absolvenstském představení, ale protože se pořád hádali, řekla, že s ním hrát nechce, ať vedle něj staví alternantku. Mnoho let hráli každý jinde. Až asi před pěti lety si najednou uvědomili, že by to spolu mohli na jevišti zkusit. „A jde nám to, baví nás to,“ raduje se Simona Vrbická z již několika společných představení a z toho, že je čeká další.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková