Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rakušan stáhne ke dnu celou vládu. Za bukem sedí menší zlo Babiš a mne si ruce. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.08.2022
Rakušan stáhne ke dnu celou vládu. Za bukem sedí menší zlo Babiš a mne si ruce. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Andreje Babiše

Popisek: Za Babiše bylo líp. No, v lecčems ano

Ministr vnitra a capo di tutti capi české politiky Vít Rakušan se jal odpovídat na to, jak že se dopracoval k rozhodnutí jmenovat šéfem české špionáže Petra Mlejnka. A byl to zmatek na zmatek, který dává tušit, že Rakušan prostě mlží, mění výpovědi, potí se. Po jednání vlády vyšel před zámek v Liblicích premiér Redl zastupovaný Petrem Fialou a za svého ministra se postavil. Tím ohrozil celou vládu, protože až půjde ke dnu Rakušan, stáhne celý ten cirkus za sebou. A nastoupí Babiš. Ten už teď chytá slinu.

Po jednání vlády, kde se řešil právě Mlejnek a kde se očekávalo mírné zemětřesení, vyšel před zámek Liblice premiér Fiala a řekl, že Mlejnek pomáhal v kauze Dozimetr a je tedy čistý jako lilie a premiér za jeho jmenováním stojí. Pokud je Mlejnkův přínos v kauze Dozimetr pozitivní, lze z toho usuzovat, že je to lidově řečeno práskač, který prostě práskl na své kamarády v kokainu vše, co mohl. Víc informací o pozitivním přínosu do kauzy Dozimetr nikdo neřekl, přijde tedy nutně prostor pro dohady takového typu. Ale ta možnost, že hlavou českých špionů bude slabý článek, který má máslo na hlavě, a možnost, že půjde na ruku svým kamarádíčkům z odvrácené strany společnosti, je více než pravděpodobná. A tohle nám do struktury státu přidává Redlova vláda Petra Fialy a Víta Rakušana. To přece není dobře, aby naše Bretschneidery ovládal nějaký mafiánský kmotr v pozadí. Není, nemůže být. To je doslova bezpečnostní riziko. Ano, voda se uzavře, Rakušan na sebe strhne nějaký další skandál, a Mlejnek zůstane v čele špionů a bude škodit. Neuslyšíme o tom, ukrytý za svou funkcí bude bretschneidřit.

Podpora Mlejnkova jmenování byl pro Fialu zásadní okamžik v jeho kariéře premiéra. Postavil se na stranu svého ministra, což je od něj tuze kolegiální, ale zároveň tím na sebe vzal spoluzodpovědnost za zatím neúředně nesvéprávného Rakušana. Takže půjde-li od koryta do budoucna Rakušan, strhne s sebou i celou vládu. Teď měl Fiala prostor zbavit se horkého bramboru, lidé by mu zatleskali a mohlo se jet dál. Ale s takovou? Rakušan a jeho hnutí plné nikoliv starostů, ale starostí, dál ohrožuje stabilitu v české politice. Kdy vybuchne další skandál? A jak dlouho se hnutí bude držet korýtek? Však po takovém náporu skandálů by se zastyděla už i dlažební kostka a podala rezignaci. Ne tak Rakušan, beze studu jede dál. Kdyby něco takového předváděl Babiš v minulém volebním období, Milion chvilek pro mlčení nad skandály STAN by už měsíce plenil Letenskou pláň. Teď si Milion chvilek točí z palců mlýnek, je mu dobře a nabádá lid, aby volil za prezidentku Nerudovou, protože je to přece žena. Což je kvalifikace už sama pro sebe.

V tom případě je ale zcela na místě apelovat na ODS. Zbavte se Fialy. Zvolte si do svého čela silnějšího lídra, který dokáže vymést bordel jak z vlády, tak odkročit z podivného směru, který Fiala nastolil. Preference vám kvůli němu a jeho chování klesají. Stali jste se podivnou zkříženinou TOP 09 a Pirátů, sedíte ve vládě s lidmi, kteří s vážnou tváří a v čase bezprecedentní krize navrhují zavést vložky zdarma, nebo těmi, kteří si z vládního angažmá udělali trafiku pro mafii. Tohle přece není ODS. Nemůže být. No dobře, v lecčem třeba i ano. Ale rozhodně by být neměla.

Pokud se nevzedmete a necháte na vládě úřadovat tyhle podivné loutky, hrozí, že se Babiš vrátí do křesla premiéra s dvojnásobnou silou. A pokud vytlačí vládu Petra „Redla“ Fialy, nikdo se zlobit nebude. Loni touto dobou už hůř být nemohlo, letos jsme došli ke zjištění, že dno naší politiky nemá dno. Když jsme na dně, vždycky se najde nějaký exemplář, který ho prokopne a my zase padáme. Teď se to povedlo Redlově vládě Petra Fialy.

Andrej Babiš je nyní jediná relevantní a slyšitelná opozice. Jiná prakticky není. Ostatní opoziční i mimoparlamentní strany se dohadují, spojují a rozpadají, nemají lídra, nemají tah, nemají nic. Babiš to vše má, ale zároveň, což je děsivé, je v bleděmodrém to samé, co předvádí Fialova vláda. Babiš představuje jen zdánlivou opozici. Kdyby mezi ODS a ANO nevládly animozity, dokážu si je v pohodě představit jako koaliční partnery. Však před opoziční smlouvou mezi ODS a ČSSD také vládla mediální nevraživost. A jak to pak obě strany k neštěstí celé republiky zkoulely.

Jenže Babiš není alternativa, je to jen další pokračování pádu ke dnu. To jsme viděli předchozích osm let. Nic zásadního se nezměnilo. Jen rétorika. Babiš křičel do médií, ale při rozhodujících hlasováních převážně v EU zvedal pracičku podle toho, jak mu to zájmy západních zemí diktovaly. Jediný rozdíl byl, že Babiš nehlasoval nadšeně a vzedmul se proti migrační vlně a kvótám na migranty, jinak šel unii na ruku, nynější eurokapitalistická vláda Petra Fialy je na své angažované hlasování bez názoru a osobnosti hrdá.

Fiala a jeho suita věrných bez výhrad odevzdala řízení naší země Bruselu a Washingtonu. Babiš dělal to samé, ale aspoň u toho brblal. Ale stejně jako teď Babiš křičí, že by okamžitě zakázal ČEZu obchodovat přes burzu v Lipsku, křičel Fiala před volbami, že on zatočí s emisními povolenkami. Po volbách ticho. Ticho, děsivé a tak tupě prázdné. To samé bylo s Babišem. I on mohl odejít ze systému povolenek. Neodešel. A povolenky byly citelný problém už dva roky před příchodem Fialy. Žvanit umí oba, jednat ani jeden. Jen Babiš u toho byl víc prolidový a zvedal dávky a důchody, což, spolu s proticovidovými opatřeními vedlo k enormnímu zadlužení. Dávky, důchody i minimální mzda potřebovaly zvednout, ale s nástupem covidu se roztrhl pytel s trochu neřízeným rozhazováním, kdy Babiš zachraňoval i ty, kteří o to v zásadě vůbec nestáli a začal si s totalitními praktikami zahrávat zase z jiné strany, než z které to dělá Fiala. Babiš ale nechal oprávněnou kritiku bujet. Fiala ji chce umlčet. V pádu ke dnu jsme se dostali ještě hlouběji.

Navíc je jako velkopodnikatel Babiš v permanentním střetu zájmů, hraje na stranu svých firem. A převzetí jak konkurence, tak státních úřadů, umí perfektně. Je to capo di tutti capi úplně jiným způsobem než Rakušan. Rakušanovi se to všechno spíš rozpadá pod rukama. Jeho mafiánské praktiky jsou naivní a pitomé, Babišovy praktiky jsou sofistikovanější a rozhodně nejsou ve prospěch republiky. Nejsou, jen se umí prodat. O jeho morálce vypovídá poslední kauza reklamy na Čapím hnízdě. Desítky milionů za reklamu, která měla viset na staveništi. Očividné utíkání před daněmi. A Babišovi voliče to nechává chladnými, protože si Babiš hrabe pod sebe. A to se dá tolerovat, když bude dobře sloužit. A sloužil dobře. Zvýšil dávky, důchody, minimální mzdu. Je to štědrý Andrej. A o to jde.

Země potřebuje změnu politiky, změnu směru. Víc sebevědomí, daleko jistější zahraniční politiku, potřebuje začít hledat to, co za posledních třicet let zmizelo ve chřtánu nepovedeného přechodu ze socialismu na kapitalismus. Nynější vláda nic takového nenabízí, krom vložek zadarmo. Babiš nic takového nenabízí. Nabízel. V roce 2011 vstoupil do politiky, že obrátí směr, kterým se vydala porevoluční privatizační éra. Už v tu dobu mohl začít zestátňovat ČEZ, usměrňovat energetiku do českých rukou, vracet vodu do rukou měst a obcí. Neudělal z toho nic. Všechno při starém, jen rétorika se změnila. Země, kde je jedinou alternativou Babiš, ta nemá moc hezký výhled. Co tam máme dál?

Mimoparlamentní strany? Na pravici je pusto. Zastává ji Trikolora se svou nápodobou Okamurova programu. Zastává ji Rajchlovo hnutí PRO se svou nápodobou Okamurova programu. Rozhádaní a trucovití jsou jako malé děti. Stálicí mimoparlamentní pravice jsou pak Svobodní, kteří už by si nejspíš z milosti po těch letech zasloužili pár poslanců. Středová Přísaha Roberta Šlachty je policejní klon Babiše. Na levici je pusto. KSČM stále i přes své taktní mlčení lpí na stalinismu, ČSSD se zapletla s progresivní levicí a spolu se Zelenými, další marnou stranou, bojují proti větrným mlýnům. Kdo tam je dál? Nějaké další obskurní straničky bez osobností a bez vize, které jen popadl pocit, že jsou vyvolení a spasí zemi?

A tak máme na výběr mezi pětikoalicí, která předvádí hrůzovládu neschopnosti, Babišem, který zoufalství předváděl minulé období, a Okamurou, který je jako kafemlejnek, a jemuž je v opozičních lavicích výborně, protože to prostě sype. Volit není koho. Jen menší zlo. A ano, Babiš se stal menším zlem, což je děsivé. Ale mnozí začínají mít pocit, že už by bylo na čase volit i nějaké dobro, tak v zákrytu chystají revoluci v politice. Možná klidnou, možná méně. Doba k tomu nazrála. A ne, nejsou to hloupoučcí takzvaní dezinformátoři typu Tušl (kterého teď honí po soudech jako nadmutou kozu), ale lidé nešťastní a naštvaní. Pro ně není pětikoalice, pro ně není ani Babiš. Protože vidí, že pod oběma jde svrchovanost a budoucnost republiky do hajzlu.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb