Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A menstruovat se bude za státní, káží Piráti. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.08.2022
A menstruovat se bude za státní, káží Piráti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Kláry Kocmanové

Popisek: Pirátská poslankyně Klára Kocmanová ukazuje tampon

V obchodě jde koupit hygienické vložky za 20 korun. Piráti přesto navrhují, aby se vložky rozdávaly zdarma. A to ženám, prosím, což vzbuzuje jisté rozpaky, protože vložky by se měly rozdával osobám, které menstruují, nikoliv jen ženám. Přece nedopustíme menstruační chudobu, křičí do světa pirátská rudá mládež (jakéhokoliv věku) a přísným pohledem lokalizuje umístění vaší peněženky.

„Menstruace není volba. Poskytovat bezplatný přístup k pomůckám, které tento nevyhnutelný proces vyžaduje, je podle mě základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti. Nevidím důvod, proč by totéž nemohlo být u nás v Česku,“ pravila pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Piráti v té souvislosti ukázali na Skotsko, které od příštího týdne začne vložky a tampony nabízet zadarmo. No, zadarmo, zaplatí se to z daní. Takže škudlivý Skot své skotské škudlivé sousedce prostě koupí vložky. Ať chce, nebo nechce. Tak to je.

 

Jen bych rád Piráty upozornil, že je tu spoustu dalších oblastí života člověka, které nejsou volba a které by si zasloužily pirátskou ochotu to zacvakat ze státního rozpočtu. Začněme u toho základního, bydlet se musí, jíst se musí, každodenní epický závěr metabolismu člověka se řešit musí, ani nahatý člověk chodit nemůže, pít musí, v zimě si musí zatopit, musí, ne že nemusí, boty potřebuje a volba není, k zubařovi musí, musí, nevylže se z toho, a solit se musí, všichni solí... a sůl je nad zlato, to ví z pohádky snad i u Pirátů. Však včera tu pohádku vypnuli a dneska nastoupili do Parlamentu, aby prokázali svou odbornost a vizionářství. (A podle výstupů vlády se asi nejvíc zakoukali do Mrazíka, protože zima, děvenko, zima ti bude veliká. Ať už s vložkami, nebo bez nich.)

Panenko skákavá, člověk toho tolik musí. A za všechno tak nespravedlivě musí platit. Koupit si hajzlpapír, pastu na zuby, zaplatit vodné, prodat dům, aby mu zubař vyvrtal šestku vlevo nahoře, manažerům ČEZu každý měsíc na zálohách zaplatit milionové odměny musí. A celé se to točí kolem slov – nemá jinou volbu, musí. Co na to nepohlavní Pirátstvo?

Že to je něco jiného, protože menstruují ženy a ty my nějak musíme protekčně zabavit a uplatit? Protože je to slabé pohlaví? Ale dejte pokoj. Většina mužské populace se denně (denně!) holí. Víte, co je to za výdaje, milá pirátská rudá gardo? Až nehorázně vysoké výdaje. Proč by se celá společnost prostřednictvím vyššího zdanění nemohla postarat o to, aby žiletky byly pro muže zdarma? A co boty zdarma? Ty by na skladě nebyly? A trenky? A otop před zimou, ten by nešel zaplatit ze státního? Víte, co to teď stojí peněz? Strašně. Ale koupit se to musí, milá rudá gardo. Musí, není volba. Včera jsem dětem vařil polévku. Není jiná volba, jíst musí. Můžu s účtenkou za nakoupené zboží na polévku zaskočit na ústřední výbor pirátské strany a žádat proplacení? Vždyť to jsou děti, ty musí jíst. Proplatíte mi to tam? Upozorňuju, že v polévce jsem nevařil luxusní stehýnka malých jednorožců, ale takové ty obyčejné věci, jako je mrkev, brambor a tak.

Vláda Michala Redla, dříve vláda Petra Fialy, se k problematice rudé mládeže zatím nevyjádřila, ale jde předpokládat, že si Redlova vláda, v zastoupení Petra Fialy, řekne, že podobný krok by současné vládní koalici zajistil volební věrnost poloviny populace, která hygienické vložky každý měsíc používá a tak by nebylo od věci ho zavést. Progresivní zdanění, které je teď ve hře, bude provázet i progresivní hrazení potřeb, kde občan České republiky nemá volbu.

A tohle je ta filozofie progresivní levice, tedy levice, která ztratila zájem o dělného člověka, ale o rozdělování jeho příjmů nikoliv. Tam se angažuje revoluční silou Che Guevary a předvádí laciná gesta s vložkami a tampony. Ale je to jen kavárenská levice, která nevnímá potřeby a strázně těch dole, ale vytváří další problémy, které ti dole budou platit a které na ně budou dopadat.

A jen takový dodatek – ženy nejsou oběti, mohou si zaplatit vložky samy. A že některé nemohou? No božínku, tak jim zlepšujte podmínky pro to, aby mohly. Nezačínejte od boku střílet absurdní návrhy, že se jejich potřeby budou hradit ze státní kasy. Pokud by k zavedení došlo, okamžitě začnu požadovat proplacení účtenek za nákup jídla. Tam také není volba. Jíst se musí. A proč bych za jídlo měl platit já, když ženám a menstruujícím osobám se jejich potřeby budou hradit ze státního. Milé rudé Pirátstvo, jste ve vládě, dospějte, ty vaše pubertální nápady plné angažovaného nadšení jsou... děsivé. Kdy nám začne stát ze státní kasy hrazeným hajzlpapírem utírat i zadek? Dočkáme se i toho? A bude ten hajzlpapír zrnitosti 40, jako u smirkového papíru? 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb