Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Major se smutně rozloučil se Šumavou. Jako nestor televizních kriminalistů nemohl v poslední řadě seriálu chybět. VIP skandály a aférky

16.08.2022
Major se smutně rozloučil se Šumavou. Jako nestor televizních kriminalistů nemohl v poslední řadě seriálu chybět. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jaroslav Satoranský jako ikonická postava majora Koutného v seriálu Policie Modrava

Osmi díly skončí na podzim oblíbený novácký krimiseriál Policie Modrava. Major Koutný v podání Jaroslava Satoranského se už ve čtvrté řadě objevit neměl, ale nikdy neříkej nikdy.

Setkání dvou zkušených profesionálů a přátel, herce Jaroslava Satoranského a režiséra Jaroslava Soukupa, při natáčení seriálu Policie Modrava je možná jedním z hlavních motorů, který žene šumavské detektivky do dalších pokračování. Jistě, je tu řada dalších výborně napsaných postav, je tu nádherné prostředí, ale tihle dva jsou prostě to, co dělá seriál vděčným diváckým evergreenem. Bez Jaroslava Satoranského by čtvrtá řada už zkrátka neměla onen mile zadumaný ráz. Jaroslav Soukup si ovšem byl svou věcí jistý: „Vím, že když nechám pro Jaroslava napsat dobrou roli, tak ji určitě přijme, i když neustále upozorňuje na svůj věk, tak je plný síly,“ řekl Aha! režisér, jenž Jaroslava moc dobře zná. „Ví, že bez Koutného by to nešlo. I když jsme ho poslali do důchodu, radit může,“ dodal na závěr Soukup.

 

Režisér a jeho herec při natáčení čtvrté série nesmírně oblíbeného seriálu

Hlava slouží, tělu už se nechce

Jaroslavu Satoranskému je letos 82 let. Před dvěma lety pochoval manželku, se kterou prožil téměř šedesát společných let. Se smutkem se rozloučil i s mnohaletou kolegyní z divadla a kdysi v mládí partnerkou z Krkonošských pohádek Hanou Maciuchovou. Jenže chlap život jen tak nevzdává, a tak  herec navzdory věku stále hraje v Divadle na Vinohradech a sem tam se odhodlá přijmout i roli ve filmu či televizi. Zdá se být ve skvělé kondici, sám to už tak ale nevidí: „Recept na to nemám. Ale když ještě pořád hraju divadlo, hlava musí ještě fungovat. Tělo už odchází, ale snažím se to na sobě nedat znát. Ale je to někdy křeč,“ přiznal v rozhovoru pro Super.cz. Když si ale Jaroslav Soukup v pětasedmdesáti sedne na seriálovou režisérskou stoličku daleko od pražského zázemí, také jeho kamarád se musí jet se Šumavou definitivně rozloučit. Po skončení natáčení odjížděl ze Šumavy s trochou smutku. „Za ta léta natáčení jsem získal řadu přátel, a tak loučení bylo – jak už to bývá – smutné,“ zavzpomínal herec, který si dokonce pamatuje všechny případy, jež natáčel. „Příběhy byly pravdivé, napínavé, měly své tajemství a taky humor. A to je asi to, co si diváky získalo. Samozřejmě i to, že se odehrávaly v nádherné šumavské krajině.“

 

V Policii Modrava s kolegyní Norisovou

Věrnost vinohradskému divadlu

Jaroslav Satoranský nastoupil po studiích na DAMU v roce 1963 do angažmá v divadle Jaroslava Průchy na Kladně. Už v roce 1966 ale přijal nabídku Divadla na Vinohradech a od té doby je stálým členem jeho hereckého souboru. Kdo si vzpomene, kolik se tu za tu dobu vystřídalo ředitelů, kolik zemětřesení zažil soubor, jaké proměny doznal repertoár i inscenační principy, musí jen obdivovat věrnost tohoto herce jedné scéně. Odehrál zde hodně přes stovku rolí v klasickém i současném repertoáru a rozhodně se nechystá z jeviště odejít. V listopadu bude mít premiéru hra G. B. Shawa Člověk nikdy neví, v níž se Jaroslav Satoranský opět objeví.

 

Ve Vinohradském divadle, foto se svolením DnV

Kouzelnou hereckou příležitost mu v posledních letech nabídla i komorní scéna divadla Kalich, kde spolu s Petrem Kostkou a Miroslavem Vladykou hraje v představení Hrdinové. Trojice veteránů první světové války žijící v domově důchodců se v jednu chvíli rozhodne vzepřít monotónnímu životu „ve výslužbě“, v němž jedinou perspektivu představuje smrt, a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru, na jehož vrcholu se vítr prohání větvemi topolů... Pro spolužáky z DAMU Jaroslava Satoranského a Petra Kostku je toto představení skoro symbolem jejich nádherně prožívaného hereckého života, který nikdy nekončí.

 

Na scéně rodného Vinohradského v inscenaci Je třeba zabít Sekala (stále na repertoáru), foto se svolením DnV

Televizní hvězda

Jaroslav Satoranský se objevil v dlouhé řadě filmů, většinou se ale jednalo o epizodní role ve snímcích, které odvál čas. Zato televize se stala poměrně brzy hercovou doménou. Ve slavné seriálové adaptaci Foglarovy Záhady hlavolamu se stal Vojtou Vontem, následovala i velká role v neméně slavném televizním opusu F. L. Věk. Pak přišly seriály poplatné době, Poslední z rodu Hamrů a Inženýrská odysea, pro které obsazení Jaroslava Satoranského do hlavních rolí bylo to, co diváky přes prvoplánovou společenskou angažovanost seriálů lákalo k obrazovce.

 

S Ladislavem Peškem v titulní roli populárního Dietlova seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, foto Česká televize

Naopak nadčasovou hodnotu vytvořil svou účastí v dodnes slavném večerníčku Krkonošské pohádky. Jako by hory byly tak trochu jeho hereckým osudem, po sedmdesátce ho jiný slavný seriál zavál na Šumavu jako majora Koutného, protagonistu Policie Modrava. Právě tahle role ho znovu vrátila do povědomí televizních diváků a dala vyniknout mistrovství jeho civilního herectví, v němž svou významnou roli hrají charakteristický hlas a dikce, ale také stále živé velké oči plné zkušenosti, ale především lásky a úcty k životu.

 

Při natáčení Policie Modrava

Rodina se povedla

Po smrti manželky je herci rodina stálou oporou. S Libuší Kubovou měl sice jen jednu dceru, zato má dva vnuky a dva pravnuky. „Mám štěstí na skvělou dceru, skvělé dva vnuky, kterým už je 31 a 33 let. Od toho staršího mám báječné dva pravnoučky (5 a 2,5 roku), takže rodina funguje, vídáme se a jsou fajn!“ říká o své rodině Jaroslav Satoranský. A jak je to s jeho vztahem k českým horám? Před lety, ještě než natáčel Krkonošské pohádky, si pořídil chalupu pod Lužickými horami, kam se stále vrací.

 

V šatně Vinohradského divadla, foto se svolením Ondřej Kepka

Prý možná, kdyby tenkrát byl věděl o českých horách víc, zaválo by ho to jinam. Takhle je ale šťastný na své chalupě, i když za chalupáře se moc nepovažuje. „Spíše chaloupku jaksi udržuji v jejím pozvolném chátrání. Čím více jí přibývá let, tím více je tam práce a zase práce. Někdy přijedu a nevím, kam dřív skočit. Ale mně to nevadí. Jde o příjemnou práci uprostřed přírody. Internet tam mám pouze v mobilu, takže mě nikdo příliš neotravuje. Je to pro mě hezký odpočinek,“ popisuje herec své dny klidu, kterých si ale užívá snad jen o divadelních prázdninách. 

Máte rádi zvířata? Můžete to dokázat

Nezisková organizace Svoboda zvířat na svých sociálních sítích zveřejnila nové osvětové video ke kampani Za pokusy bez zvířat. Jeho ideu převzalo dalších 11 evropských neziskových organizací. Internet tak zaplavila vlna videí, v nichž zvířata vypráví o pekle, kterým si musela projít ve jménu vědy.

 

Snímek z natáčení, foto Martin Lavický

Hlasy zvířatům propůjčily známé osobnosti Jan Musil, Patricia Pagáčová a Martina Pártlová. Kampaň je součástí Evropské občanské iniciativy Za pokusy bez zvířat, která má za cíl ukončit pokusy na zvířatech v EU. Pokud iniciativa získá více než 1 milion ověřených podpisů občanů EU, Evropská komise bude muset problematiku pokusů na zvířatech řešit. 

Festival pro bejbypankáče se vrací v plné síle

Vypsaná fiXa, Visací zámek a samozřejmě Kašpárek v rohlíku budou hlavní hudební hvězdy festivalu pro děti a jejich rodiče s názvem Kefír. Osmý plnohodnotný ročník se koná v sobotu 27. srpna v multifunkčním areálu Parku 360 v Hradci Králové. Chybět nebudou divadelní představení ani specifické atrakce jako popelářská fára, trávožery či opravdový bagr.

 

Kefírek, foto se svolením festival Kefír

„Po dvou letech, kdy jsme kvůli koronaviru pořádali jen menší Kefírek, chceme letos znovu nabídnout velký festival Kefír. Těšíme se na infuzi radosti a zábavy v podání těch nejpovolanějších, která je po dlouhé pauze tolik potřeba. Vracíme se také k původnímu termínu posledního víkendu prázdnin a definitivně se stěhujeme do Parku 360 v Hradci Králové,“ říká Michal Thomes z pořádající organizace Kefír, s. r. o. 

První klip Andrey Kalousové 

Na singlu Padám, který byl vydán v pátek 20. července, se producentsky podílel rapper Reginald, se kterým Andrea sdílí stejný hudební vkus. Spolupracovat s ním bude i na celé desce, která je nyní v procesu a vyjde pod labelem BrainZone. Režie klipu se ujal v hudební branži známý režisér Martin Linhart, který například natočil dokument Ewa Farna 10: Neznámá známá.

Námět klipu je postaven na ikonických filmových scénách. „Hlavní myšlenka je obsažena v textu singlu Padám: „Tenhle svět je crazy jak z filmu.“ Všichni totiž někdy zažijeme situaci, která se nám zdá povědomá ze stříbrného plátna,“ vysvětluje zpěvačka. Andrea si tak zkusila před kamerou role, o kterých sní skoro každá žena. Kostým Nevěsty z Kill Bill, Vivienne z Pretty Woman, Mary Jane ze Spidermana… Podle Andreiných slov bylo i samotné natáčení „crazy jak z filmu“. „Měli jsme pronajatý kus dálnice, což bylo hodně zajímavé… Záměr byl, aby to v záběru vypadalo co nejvíce jako na letištní přistávací dráze,“ popisuje Andrea. Dále se natáčelo například v pražském hotelu Mama Shelter. Nejnáročnější byla hned úvodní scéna, kde Andrea v roli Nevěsty z Kill Bill rozbije lahev o hlavu herci. „Řekli mi, že je to cukrové sklo, kterým nikomu neublížím. Asi po třetím opakování se však zjistilo, že jím mlátím špatným koncem lahve a že má kvůli mně kolega po celé hlavě boule,“ vzpomíná.  Náročná byla i scéna ze Spidermanem. „Herec visel docela dlouho hlavou dolů, což jsme mu nikdo fakt nezáviděli,“ dodává Andrea Kalousová.

 

Inspirace k písničce Padám přišla vlastně jako vedlejší produkt během psaní úplně jiného songu. Měl téma rozpadu vztahu. „V té době jsem se rozcházela i v osobním životě a nechtěla jsem, aby si to lidi spojili s mým soukromím. I když s mým vztahem písnička nijak nesouvisela. Otevřeli jsme se spolutvůrci tedy veselejší a obecnější téma. A udělali jsme dobře!“ vysvětluje Andrea. 

Zdroj: Aha!, Super, TV Nova, i-divadlo, CSFD, Svoboda zvířat, Rockforpeople, Brainzone

 

Vložil: Ela Nováková