Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vít Rakušan, ještě loňské jaro se o něm uvažovalo jako o možném prezidentovi. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.08.2022
Vít Rakušan, ještě loňské jaro se o něm uvažovalo jako o možném prezidentovi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Jan Rychetský

Popisek: Ivan Bartoš a Vít Rakušan, Rychlé šípy minulých voleb, Bratrstvo kočičí pracky po volbách

Ministr vnitra a předseda vládního hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan je kocourek. Na svých sociálních sítích vede doslova džihád proti bývalému premiérovi Andreji Babišovi a zabrousí i do dokonale absurdních srovnání. U toho doufá, že jeho surrealistickou poezii odsudků někdo vezme za svou, zatne společně s Rakušanem zuby a pojede dál močálem černým, vstříc temným zítřkům. Někdy Rakušan zabrousí i do světového dění. A okamžitě ho převede na Babiše.

„Útok na Salmana Rushdieho je hrůznou ukázkou síly slov, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni. Když mluvíme nebo jen posloucháme. Kdekoli, zvláště pak na náměstích před jedním obytným vozem, kde se slovo stává rozbuškou nenávisti,“ napsal ministr vnitra na Facebooku.

Pomiňme podivnou logiku páně Rakušanovu, kdy islamistický útok na spisovatele okamžitě převádí na vyhrocenou, ale běžnou předvolební kampaň, která se roztočila kolem Andreje Babiše, a dejme si Rakušanův výrok do jiných souvislostí.

„Útok na podstatu důvěry demokracie napojením na mafii samotného ministra vnitra je hrůznou ukázkou síly nebezpečného převzetí moci, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni,“ zhodnotil by Rakušan činnost ministra vnitra, kdyby byl v opozici a na vnitru se děly podobné skandály, které se dějí samotnému Rakušanovi.

„Útok na svobodu slova je hrůznou ukázkou silové politiky, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni,“ řekl by fiktivní Rakušan v opozici, kdyby se na vnitru snažili zavést v součinnosti s celou vládou cenzuru jak zavíráním webů, tak i zakládáním policejních sborů, které si mají podle nynějšího Rakušana posvítit na „proruské šváby“.

„Útok na důvěru v českou bezpečnost jmenováním šéfa špionáže, napojeného na mafii, je hrůznou ukázkou rozkladu země a jejích struktur, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni,“ řekl by vysněný Vít Rakušan, kdyby zahříval křesílko v opozici a snil o svobodné a bezpečné zemi.

Vít Rakušan to má utříděné. Ten vysněný, který stále sedí v opozičních lavicích a nezavádí opatření, která zavádí ten skutečný.

Je zvláštní podívat se na naši politiku. Vít Rakušan, ještě loňské jaro se o něm uvažovalo jako o možném prezidentovi země. Už, už se naparoval jako krocan. Demokrat každým coulem, svoboda a demokracie, to bylo jeho heslo, jeho život, jeho všechno. A pak přišlo vystřízlivění. Podobně jako šéf Pirátů Ivan Bartoš, který loňské jaro po jednom předvolebním průzkumu objížděl vysoké úředníky Bruselu a s rukou napřaženou se téměř představoval jako budoucí premiér České republiky. Rozhodně se tak tvářil a tak i uvažoval. A pak dojde na realitu.

Z pirátského premiéra je bloud, který po volbách skončí se čtyřmi poslaneckými posty z dvou stovek, a sestavovat místo vlády musel tak leda účty vlastní straně. A ze skautíka Rakušana, který tak roztomile kulil očíčka do kamer, je hlava mafiánského spolku, který, v součinnosti s vládou, si chce došlápnout na proruské šváby, ač tím bude šlapat na svobodu a demokracii, protože pojem dezinformace není definován… a tak do něj může spadnout i regulérní hlas kritiky. A také že spadl. Je to těžké, když za proruského švába je označen i člověk, který neholduje Evropské unii nebo očkování proti covidu. Však nedávno se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyjádřil, že ti, co zpochybňují účinky očkování proti covidu, jsou proruští trollové. Podle vládou nastavené logiky je tedy potřeba dva miliony neočkovaných umlčet. A s nimi i řadu odborníků, kteří účinnost očkování zpochybňují na základě věděckých poznatků nebo poznatků z praxe.

A tak ministr vnitra Rakušan, aby zakryl vlastní tápání, kope do toho, do čeho kopat umí. Tedy do Babiše. Snad ze zoufalství z vlastní bezradnosti. Vštípil si to uvažování v minulém i předminulém volebním období, kdy se vše svalovalo na Babiše a vždycky to prošlo. Podobně jako ajatolláh Chomejní, který uvalil fatvu na spisovatele Rushdieho, plive teď ze svého trůnu Rakušan svou nenávist bez logiky. Je to trochu podivné, vždyť je z něj ministr vnitra. Premiér země mu jde na ruku. Ve Sněmovně má vláda 108 hlasů. Teď nám mají ukazovat, jak to celých těch osm let v opozici mysleli. A ono nic. Stále nic.

Kdyby se stejnou zarputilostí a výdrží, s jakou spolupracuje se STANařskou mafií a bojuje proti Babišovi, Rakušan hájil zájmy České republiky a bil se za lidi, neceknu. On svůj boj za ČR ovšem jen deklaruje. Zbytek nechává na Fialovi, který zase boj za ČR jen signalizuje. Ale skutek utek u obou zmíněných. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb