Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mafián? Uzbecký zápasník MMA a otec dcery Moniky Bagárové dostal u nás červenou kartu. O kom se mluví

14.08.2022
Mafián? Uzbecký zápasník MMA a otec dcery Moniky Bagárové dostal u nás červenou kartu. O kom se mluví

Foto: Se svolením Oktagon MMA

Popisek: Uzbecký zápasník Makhmud Muradov údajně představuje nebezpečí pro republiku a veřejnost

Média řeší, zda chudák dvouletá Ruminka ještě někdy uvidí svého otce Makhmuda Muradova, kterému bylo odebráno české vízum a zakázán vstup do republiky. Pláč nad „opuštěným“ děckem má ale podivné pozadí. Jen tak se někomu po jedenácti letech pobytu vízum neruší.

Makhmud Muradov pochází z Tádžikistánu, do Čech přišel jako chudý syn z rodiny tádžických Uzbeků hledat štěstí. Našel ho v tělocvičně a v zápasech MMA. Rychlý a mrštný zápasník střední váhy šel rychle nahoru a po úspěšné dráze v organizaci XFN a následně v Oktagonu si v roce 2019 vysloužil cestu do prestižní americké UFC. Zde tři zápasy vyhrál, jeden prohrál, zpočátku vždy s českou vlajkou na dresu.

O občanství nestojí, chce jen trvalý pobyt

V loňském roce se rozpoutala aféra, když prohlásil, že už nebude bojovat pod českou vlajkou, když má pořád problém s vízem. Přestože v Čechách žije jedenáct let, musel vždy čtyřikrát ročně žádat o udělení víza, dlouhodobé mu nikdy nebylo uděleno. O občanství nežádal, neboť je hrdý Uzbek. Do této země také pravidelně jezdí a vybudoval tam prosperující MMA organizaci. Povinnost žádat pravidelně o vízum ho ale natolik obtěžovala, že se v loňském roce nechal slyšet, že už do zápasů s českou vlajkou na zádech nastupovat nebude. Vzhledem k tomu, že v Čechách provozuje zápasnické centrum a platí zde daně, navíc zde měl dlouhodobý vztah a dítě, dalo by se očekávat, že žádost o dlouhodobé vízum nebude problém. Jenže u sportovců se takové vízum uděluje jen výjimečně za předpokladu, že republiku reprezentují v olympijském sportu. A to MMA není. Loni se sice zápasníka zastala po zmedializování kauzy Národní sportovní agentura pod vedením Milana Hniličky, ale nebylo to nic platné. Ta ostatně tyto kroky standardně nezaštiťuje, vzhledem ke „komplikované situaci“ se ale případem Macha zabývala, protože v Česku sportovně vyrostl a vypracoval se v elitního MMA bojovníka. Navíc se kromě rodného Uzbekistánu právě k České republice hrdě hlásil.

 

Makhmud Muradov

Hrdý Uzbek v Čechách déle než deset let žije, podniká a platí daně, takže nechápe, proč ho tu najednou nechtějí; foto se svolením Makhmud Muradov

Místo trvalého víza žádné

Pak přišel šok. Po podání další pravidelné žádosti o vízum bylo Muradovovi oznámeno, že je v Čechách nežádoucí a vízum dostane pouze k opuštění republiky, vrátit se sem ale nesmí. To pro něj ovšem znamená, že nemůže přijet do žádné země Evropské unie, protože to mu umožňovalo právě české vízum. Zdůvodnění zamítnutí žádosti bylo strohé a čistě úřední: Muradov údajně představuje nebezpečí pro republiku a veřejnost. Je pravda, že podobného rozhodnutí se poté, co začala válka na Ukrajině, některým cizincům, žijícím dlouhodobě v Čechách, skutečně dostalo. Bezpečnostní situace se zhoršila a občané problematických států jsou prověřováni mnohem víc než dřív. Proč ale právě Makhmud Muradov? On sám tvrdí, že mu důvody nejsou vůbec známé.

Proč se rozešel s Monikou Bagárovou

Zpěvačka a zápasník tvořili pár několik let, v roce 2020 se jim narodila vytoužená dcera Ruminka. Jenže brzy se objevily problémy. Monika nechtěla odjet do Uzbekistánu, kam Mach přesunul většinu svých podnikatelských aktivit a kde pobýval stále častěji a déle. Je známo, že je hodně závislá na své rodině a dalších spolupracovnících v Česku. To byl jistě jeden z důvodů, proč se pár už jednou rozešel. Kvůli dceři, kterou oba milují, se pokusili vztah slepit, ale nepodařilo se. Ostatně ženit se zápasník nikdy nechtěl, možná se Monice vztah na psí knížku přestával líbit, zatímco jemu vyhovoval. Nakolik se zpěvačce přestalo líbit soužití s mužem, jehož život je nebezpečný a divoký, i když nese velké peníze i slávu, nikdy neřekli. V každém případě jejich definitivní rozchod šel ruku v ruce s tím, že Machovi bylo zamítnuto vízum.

 

Muradov Bagárová

Šťastní rodiče po narození dcery Rumii; foto se svolením Monika Bagárová

Tvrdý sport, velké peníze, život na hraně

Spekulace, že se zápasník stýkal s albánskou mafií a pašeráky, se nikdy nepotvrdily a on je naprosto odmítá. Nepopírá ovšem, že se s Albánci i jinými řekněme „choulostivými cizinci v Praze“ potkával. Jestli by ale byl natolik naivní, aby se nechal vtáhnout do pochybných obchodů, těžko říct. Vydělává velké peníze nejen díky zápasům v UFC. Dalším zlomovým bodem kariéry byl jeho vstup do The Money Teamu, k MMA bojovníkům atletické stáje neporaženého boxera Floyda „Money“ Mayweathera. Floyd ho zároveň označil za „nejlepšího MMA fightera na světě“, čímž k Muradovovi přitáhl pozornost všech světových médií.

Silné vazby má Muradov na americké město hříchů Las Vegas, kde pravidelně absolvuje ty nejtvrdší možné sparingy po boku světových hvězd. Je to zvláštní svět, kde se bojuje volným stylem a nejeden zápas končí tím, že je jeden z bijců odnesen na nosítkách, tvrdé sporty ale existovaly vždy, a box je dokonce sportem olympijským. Nejeden boxer i zápasník se zapletl do sázkařské i jiné aféry, naprostá většina těchto borců ale prostě žije v kolotoči tréninků a zápasů jako každý jiný vrcholový sportovec a snaží se zachovat si čistý štít. Jediné, co o Machu Muradovovi můžeme říct, je, že patří k početnému zástupu zápasníků, propagujících blahodárné účinky látky CBD, a má rád módní, luxusní značky. To ale mají rádi i špičkoví fotbalisté, tenisté nebo hokejisté.

 

Makhmud Muradov

Po prvním KO v UFC; foto se svolením Oktagon MMA

Boj o rodinu

Aktuálně čeká Muradova zápas v Abú Zabí. „Budu zápasit v Abú Zabí, ve Francii mi zápas zrušili, nemám totiž vízum do Evropy, protože mi ho Česko zrušilo. Ani nevím proč. Že jsem prý nebezpečný pro republiku a veřejnost. Nechápu, odkud to vzali,“ podivuje se Muradov. „Takže tak. Musel jsem opustit Prahu, Česko, kde jsem žil jedenáct let. Nic jsem neporušil, žádný zákon, nic. Prostě nic. Ale co můžu dělat. Takový je život.“ Muradov se hodlá bránit právní cestou, protože momentálně může svou dvouletou dcerku vídat jen přes počítač. Mezitím se Monika Bagárová přestěhovala k rodině, nahrála pro svou dceru písničku Vysněná a problémy svého bývalého partnera se moc zabývat nechce, i když je jí líto, že Ruminka se s tátou nemůže potkávat. Přála by jí totiž, aby měla poblíž oba rodiče, i když ona se zápasníkem dál už žít nechce. Možná se jí podaří odjet s dcerou do Dubaje, kde by se s Muradovem mohla potkat. Zdá se, že setkání s ním se nijak neobává a o dceru strach nemá, což by svědčilo pro to, že Mach je slušný chlap.

 

Vysněná:

Divná doba

Kdo zná tuzemskou bojovou scénu, nedokáže pochopit, proč má Muradov takové komplikace. „Je to pro mě překvapení, že někdo, kdo tady může dlouhé roky žít, mít dceru, rodinu a být veřejně známou osobností, je najednou nebezpečím,“ podivuje se například Ondřej Novotný, promotér Oktagon MMA, kde Muradov zápasil, než přestoupil do UFC. „Na druhou stranu vůbec nevím, podle čeho se to vyhodnocuje v tuhle kritickou dobu. Je to pro mě tedy překvapení, ale nemám na to nějaký ostrý názor. Je to zvláštní. Žijeme v strašně divné době, kdy vlastně v UFC, Bellatoru a všude zápasí… Celkově v Americe hrají ruští sportovci a nikomu to nevadí,“ říká Novotný. „Ale dneska už prostě jeden neví, co se děje. Mrzí mě to kvůli němu samozřejmě.“

Na druhou stranu tato divná doba přináší denně mnoho příběhů rozdělených rodin z válečné zóny, fatální příběhy válečných sirotků a lidí, kteří zůstávají bez střechy nad hlavou. Válka je zlo, jehož dopad se šíří i do zemí, žijících v míru. Do nedávna jsme takové osudy, jaký prožívají Monika Bagárová a její dcerka, slýchali jen výjimečně a v případech, kdy bylo vyhoštění jednoho z rodičů z republiky zdůvodněno prokázaným trestným činem. Doufejme, že doba, kdy obavy o bezpečnost státu a veřejnosti můžou způsobit jen velmi malé podezřelé okolnosti, brzy pomine.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková