Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ivo Patta: Na vlastní důchod bezdětní investovali jen do 20 %. Vaše dopisy

10.08.2022
Ivo Patta: Na vlastní důchod bezdětní investovali jen do 20 %. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Senior

Vraťme se k desateru opatření, která by mohla vyvést naší republiku z největší šlamastyky. Na její publikování reagovalo velké množství čtenářů, mezi nimi i Ing. Ivo Patta, který ostře nesouhlasil se sedmým bodem, tedy s důchodovou reformou. Jeho text předkládáme bez jakýchkoliv redakčních zásahů. Jak je ostatně pravidlem Krajských listů.

„Přečetl jsem si desatero z článku Energie a vodu zestátnit. Zemi vrátit budoucnost. Ne okrádat důchodce,“ píše v úvodu Ivo Patta.

„Bohužel v desateru, bod 7. Důchody - skutečná reforma, propagujete nikoliv důchodovou reformu, ale PENZIJNÍ reformu ve prospěch bank a jejich penzijních fondů. Moc se tomu nedivím, protože zákony o sociálním pojištění a důchodovém pojištění lžou již ve svém názvu (správně se jedná o daň). Právě na to jsem upozornil v příspěvku čtenáře pod článkem Kalouskovo desatero. Důchodci se mají moc dobře. A to je blbě. Komentář Štěpána Chába (viz obrázek). Ohlas na můj diskusní příspěvek byl 288 srdíček, tzn. že jsem zaujal svým komentářem hodně čtenářů. Na adrese připojené k mému příspěvku je přednáška z konference na VŠE v Praze na téma AUDIT STÁTNÍHO DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU. Hodně čtenářů jsem zaujal právem, protože se zabývám sociálními reformami od roku 2002 a v roce 2021 mi vyšla v nakladatelství Verbum kniha EKONOMŮM TO MYSLÍ ČERNOBÍLE. S podtitulkem NEW DEAL PRO 21. STOLETÍ.

Kde je problém? V bodu č. 7. Důchody - skutečná reforma, propagujete spoření pro všechny, bez ohledu na fakt, že

1) PRACUJÍCÍ rodiče dětí přímo (!) financují z odvodů sociálního pojištění (dále jen SP), důchody svých rodičů.

2) Zároveň pracující rodiče masivně investují financováním výchovy svých dětí na svůj vlastní důchod v průběžně (mezigeneračně) financovaném státním důchodovém systému!

Ti, kteří jenom pracovali, ušetřili na výchově dětí aktuálně 1,8 milionu korun (středoškolák), až 2,8 milionu korun (vysokoškolák), a financovali ze svého odvodu SP jen důchody rodičů. Na vlastní důchod bezdětní investovali jen do 20 % z výše vyměřeného starobního důchodu a to financováním výchovy dětí těch druhých z části svých daní použitých např. na školství. Uvedu jedno ohromující číslo: Bezdětní důchodci a částečně rodiče jen jednoho dítěte v roce 2021 vytunelovali z odvodů SP cizích dětí, díky VADNÉ ÚČETNÍ METODICE POUŽÍVANÉ ČSSZ PŘI SPRÁVĚ STÁTNÍHO DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU částku ve výši 51,6 miliard korun! Co je ještě horší je fakt, že financováním důchodů bezdětným důchodcům stát přesvědčuje mladé, že stačí jen pracovat, děti vychovat na zajištění spokojeného stáří není zapotřebí.

Pro lepší pochopení, co se týká financování důchodů, ocituji Jiřího Rusnoka: „Jednotlivci, kteří neinvestují do PAYG prostřednictvím svých dětí, se musejí povinně zúčastnit spoření na stáři prostřednictvím II. pilíře"; A dále cituji: „Problém s PAYG je snadný a má i snadné řešení. Dnešní průběžný systém (PAYG) totiž vyplácí penze i těm, kteří do něj neinvestovali, tedy nepřispěli. Máme zde dnes více a více důchodců, kteří buď neměli vůbec děti a nebo jen velmi málo dětí, což je v příkrém rozporu s jejich důchody. Příspěvky do PAYG jsou platbou našim rodičům, nejsou to příspěvky na naši budoucí penzi. Řešení spočívá v tom, aby I. pilíř (PAYG) vyplácel důchody jen těm, kteří do něj platili „příspěvky“ a těmi mohou být v průběžném systému pouze děti." Zdroj: Rusnok J. a spol., PENZIJNÍ REFORMA PRO ČESKOU REPUBLIKU (Inovativní přístup), Praha 2004.

 

Jsem já to ale užitečný člen společnosti, když se honosím čtyřmi potomky. Takhle se, dámy a pánové, buduje ekonomická i sociální stabilita budoucnosti naší republiky.

Je dobře, že desatero provázely silná kritika, ale i přijetí. Ing. Ivo Patta má samozřejmě pravdu. Důchodový systém je složitý organismus, do kterého se politici bojí sáhnout oprávněně. U každého zásahu hrozí, že se celý systém sesype a pohřbí sociální smír v republice. Smyslem desatera nebylo vytvářet dogmata, ale vyvolat diskusi. Což se podařilo.

Mít více dětí? Nebo být bezdětný s tolerovaným přepychem jednoho dítěte? Babo raď. To první nám zajistí důchodový systém, to druhé by z globálního hlediska znamenalo, že začneme přepadávat přes hypotetický rantl planety Země. Udržitelnost. Sice ekology zprofanované slovo, ale slovo, kterého bychom se měli držet zuby nehty. Rozvojový svět i Afrika na svém důchodovém systému „tři a víc dětí“ dělají, seč jim porodní báby stačí. My v tomhle pokulháváme. Ale když s nimi začneme závodit, nejspíš prohrajeme kompletně všichni.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb