Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudní znalec, který nezná ani svou vlastní odbornost... protože žádnou nemá. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.08.2022
Soudní znalec, který nezná ani svou vlastní odbornost... protože žádnou nemá. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Justice

To se nám to zase v tom našem právním státě urodilo. Ministerstvo spravedlnosti na podnět Spolku Šalamoun uzmulo akademický titul Ph.D a pozici soudního znalce Ing. Jiřímu Rulcovi. Ten nedokázal prokázat svou odbornost. A tedy znevěrohodnil českou spravedlnost, kterou v různých případech (ne)pomáhal prosazovat.

Na serveru Firmy.cz Ing. Jiří Rulc prodával své fiktivní znalosti těmito slovy: „Nabízím služby znalce v oblasti kriminalistiky. Specializuji se na odorologii.“ U tohoto ovšem stojí upozornění, které Spolek Šalamoun jistě oslavil výbuchem šampaňského… a my, jako občané České republiky, s ním… „Vypadá to, že firma nebo pobočka, kterou hledáte, přerušila činnost.“ No aby ne, přišlo rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti. (Odorologie je kriminalistická metoda, která se zabývá odhalováním osob nebo kriminálních činů za pomoci pachů, tedy za použití policejních psů.)

Ing. Jiří Rulc získal už titul Ing. za podivných okolností u soukromé školy, která není a nikdy nebyla akreditovaná Ministerstvem školství. Podobně, jak dokládá Spolek Šalamoun, přišel i k titulu Ph.D., který získal na krajně podezřelé škole na Ukrajině. Jedná se o ukrajinskou soukromou školu OEAEP, která se dostala do pozornosti státních orgánů, když ruští celníci zachytili zásilku s více než dvěma stovkami falešnými vysokoškolskými diplomy, které směřovaly z Ruska do České republiky. Jiří Rulc také nepublikoval žádné odborné texty. Prostě nepopsaný list, na který si místo dobytých poct a zásluh zapisoval Jiří Rulc sám to, co potřeboval mít zapsané, aby mohl proplouvat životem podle vlastních představ.

Vypadá to jako profil nějakého piráta silnic, který si pravidla přizpůsobuje podle sebe, že? Jenže Jiří Rulc byl soudním znalcem, který byl zván k trestním soudním řízením a svým nekvalifikovaným a laickým názorem ovlivňoval životy lidí, kteří stanuli i bezpředmětně na lavici obžalovaných.

To je případ Michala Šnajdra, který byl za závažný čin soudcem Jiřím Dufkem odsouzen na 10 let těžkého kriminálu. Teprve poté, co si odseděl rok, vyšlo najevo, že zločin spáchal někdo ale úplně jiný a Šnajdr je v tom zcela nevinně. A kdo dělal soudci Dufkovi na jeho vlastní přání znalce? No přece Jiří Rulc, na základě jeho „znaleckého“ posudku byl Šnajdr uvězněn a odsouzen za čin, který nespáchal. Takhle se vyrábí plná vězení nevinných? Jako u Ládi Hrušky? Když neznáme pachatele, tak tam šoupnem znalce Rulce a on už na někoho ukáže prstem a dá na to štempl soudního znalce? To je spravedlnost? Kde? Jaká? Kdyby do případu nešil Spolek Šalamoun, Jiří Rulc by nadále vesele předstíral, že je kvalifikovaný znalec s odborností na metody pachové identifikaci. Věřte soudu, když na vás může poslat znalce, který zná tak leda metody, jak k titulu přijít a moc se u toho nenadřít.

Samotná kriminalistická metoda pachových stop, na kterou Jiří Rulc předstíral svou znaleckou odbornost, je sama o sobě pofidérní a v mnoha státech Evropské unie je zapovězená. Taková podivná policejní alchymie, která byla u nás ještě před třemi roky braná jako metoda, kterou soud bral jako přímý důkaz viny či neviny. V roce 2019 pak Ústavní soud přesunul metodu pachových stop do nepřímých důkazů. Na základě jen těchto nepřímých důkazů je ovšem v českých věznicích přibližně stovka lidí. Jsou tam pouze na základě tohoto nepřímého důkazu. Jsou tam nevinně? Nebo po právu? Kdo ví, zeptejte se majora Azora, on vám to štěkáním a vrčením osvětlí.

To nás přijde draho. A ne pouze finančně, ale hodnotově. Postupná ztráta důvěry v justici. Nesmí být noční můrou stanout jako nevinný před soudem. Jenže se to noční můrou stává, protože soud si na takového člověka může povolat znalce jako je Jiří Rulc. To pak člověka tepláky neminou. 

 

Vložil: Štěpán Cháb