Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Úsporami k prosperitě. Vaše dopisy

05.08.2022
Vilém Famm: Úsporami k prosperitě. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: V Poslanecké sněmovně je nějak plno, ba přímo přeplněno

Politici pravili, že krizí projdeme nepoznamenáni tím, že budeme šetřit. Začalo to nabádáním, ať si nandáme svetr navíc, pokračovalo to doporučením nejezdit výtahem a chodit místo toho po schodech, pokračuje to snižováním teploty ve vytopených místnostech. Všude se dá ušetřit. Dá, rozhodně ano. S jedním takovým šetřením přišel i Vilém Famm.

„Tak jsme nabádáni našimi představiteli k úsporám. Byla tak objevena opět Amerika. Již Božena Němcová nás prostřednictvím své babičky hnala přes plot pro pírko a tak si na nás naši politici nepřijdou,“ objasnil politikům českou národní povahu Vilém Famm a pokračoval: „I bez jejich rad jsem vyměnil všechny žárovky za úsporné, vypnul, a to na radu jednoho přítele, dva staré mrazáky. Již několik let si tak za uspořené peníze za elektřinu kupuji čerstvé maso. Ostatně nová, úspornější lednička malý mrazák má a ten plně stačí. Úspornému vaření myslím každý z nás rozumí a dobře zná své recepty.

Musím se ale přiznat, že i my tak trochu mrháme. Již šestým rokem používáme přes léto vířivku. Instalovali jsme ji do bývalého skleníku (zde svítilo slunce až tak k polednímu). Elektřinu potřebujeme jen k víření, protože ohřev vody provádí slunce. Za ohřev jsme nespotřebovali jedinou Kwh.

U plynu jsme postupovali stejně. Výměna kotle a zateplení domu, které přineslo úsporu v zimě a pak v létě je u nás chladněji, tedy příjemněji. Krbová kamna, protože se zdržujeme jen v přízemí, stačí a dobře fungují na jaře a na podzim, ale i při mírnější zimě. Spotřeba plynu klesla tak poslední zimu na pětinu.

Pokud se nechci vzdát vířivky, pak nemám dnes kde uspořit, jedině že bych ještě vypnul televizi a rádio při hovorech našich politiků a pak je nechal vypnuté zcela.

Nezbývá mi nic jiné než si najít nějaký přivýdělek, který by mi pomohl řešit dnešní svízelnou situaci. Tuhle někdo našel větší obsah peněz a má zákonný nárok na 10%. Uznejte, že se takhle zahojím, je málo pravděpodobné. Vzpomněl jsem si však na časy, kdy jsem hákoval ve fabrice a podal malý zlepšovák. Tudy nyní povede moje cesta. Nevím, jaká je zde odměna, ale předpokládám, že to bude stejné jako u nálezu, tedy 10% z uspořené částky.

Nevím už kde, ale tuším na internetu jsem se dozvěděl, že naše republika má být nějak trestána, protože náš parlament nepřebírá v termínu zákony EU.

Pokud takhle musíme přebírat zákony, pak vlastně náš parlament nepotřebujeme, se senátem se rádi rozloučíme a mnozí též chtějí uspořit na výdajích Hradu a já se dočkám kýžené odměny.

Nový rozpočet poslanecké sněmovny 1 501 854 982 Kč

senátu 653 224 364 Kč

Hradu 420 100 862 Kč

I bez úspory z Hradu přesahujeme částku dvě miliardy, tedy 2 155 079 346 Kč.

Moje odměna, a to prosím jen za jednoroční období, činí 215 507 934 Kč. Tak nevím, neměl bych dostat částku alespoň za deset let úspor?

Že poněkud fantazíruji? Ne! Já to myslím vážně. Zrušme senát a parlament můžeme snížit na 81 poslanců a zaveďme konečně všeobecné referendum. To ostatně, aby nebylo zbytečně drahé, ať se schvaluje jen v průběhu některých voleb a ty jsou komunální, krajské či celostátní. Vždyť si rozumíme. V roce, kdy volby nebudou, se prostě hlasovat všelidově v referendu nebude. Ostatně všeobecné referendum bylo slibováno, tak je načase tento demokratický model ustavit. Máme se kde učit, neboť Švýcarsko není zase tak daleko. Stačí jen konat.

Úsporami k prosperitě na 111%,“ rozloučil se tradičně Vilém Famm.

A také bychom mohli stopnout kosmický program České republiky a konečně pravdivě zkonstatovat, že za všechno můžou trpaslíci, protože ty potvory nám vlezou všude. A je to tak, jsou všude. Od Parlamentu až po Senát.

Sesekat celou Poslaneckou sněmovnu na polovic by bylo velmi úsporné. Co na to Petr Fiala? Vyšle nějaký zásadní signál. Pár milionů by nám to ušetřilo. Debaty by se zkrátily. Co na to premiér a jeho 18 (slovy osmnáct) ministrů?

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb