Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gramatika nemůže za vaše podělaný životy. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.08.2022
Gramatika nemůže za vaše podělaný životy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Jazyk je dorozumívací prostředek.

V Německu řeší genderově vyváženou gramatiku, která ohýbá plynulost a srozumitelnost jazyka. Proti gramatickým výletům do genderových absurdit se v petici ozvali lingvisté. Gramatika není ideologie a nemá podléhat ideologii, je to dorozumívací prostředek. Problém to není jen na západ od nás. Ale i u nás.

Nahlédl jsem se zájmem do online magazínu A2arm, kde David Laufer popisoval*a jeden hudební festival. Nahlédl jsem s nadějí, že najdu jména zajímavých kapel. Místo nich jsem nalezl gramatickou absurditu, které se David Laufer dopustil*a v rámci prosazování genderově neutrálního jazyka i v češtině. V jeho textu jsou pak k vidění takové perly jako:

„...pro fanoušky a fanynky sjíždějící se do Kutné Hory nejen z ostatních českých měst, ale i z Polska, Německa, Francie a dalších států, aby zakusily*i jeden z nejlepších hudebních festivalů...“

„...v obou případech vystupující rozjely*i zábavnou a přímočarou party plnou hyperaktivní a chaotické elektroniky...“

„…,Všude vidím samé bílé muže!‘ Nebylo jisté, jestli se smějeme s nimi, nebo oni*y nám, čímž dost nepatřičné představení vlastně docela dobře zapadlo do českého kontextu...“

A další.

Jsem si téměř jistý, že výkrutům, kterých se David Laufer dopustil*a, nezakrýval*a skutečnost, že neumí shodu přísudku s podmětem, ač to tak může vypadat. Ale rozjel*a genderový džihád, na oběti se neohlížeje*íc... Teď upřímně, rozhodily vám předchozí dvě věty úplně čtení? Museli jste se vracet, nečetli jste plynule? Myšlenka vyvanula pod soustředěnou snahou tu pazgřivinu učíst? Nevím, jestli je to vedrem, ale já problém měl. A to jsem ji sepsal.

Je tohle boj za práva žen a dalších sedmdesáti pohlaví? Velebím historii za to, že dala vzniknout feministické vlně, která vytrhla ženy z nucené podřízenosti. Byl to ze sociálního hlediska i hlediska svobody a ve výsledku i ekonomické prosperity nejdůležitější krok lidstva. Je Lauferova snaha pokračováním tohoto vzedmutí ženských práv? Nebo už je to jeho pohřbívání, kdy se feminismus nezastavil po dosažení práv, ale začal hledat jakási nadpráva? Do těch je nutné zahrnout i právo na vlastní gramatiku?

Anglické slovo Woke na podobnou sortu lidí krásně pasuje. Ná pipipi, zavolá pasák těchto uvědomělých ideologicky nepohlavních osob a rozdrobí po zemi konfliktní témata prosazování nadpráv menšin, gender psychopatie, metoo, black lives matter a mnohých dalších nejapností, a nepohlavní osoby se za nadšeného – woke, woke, woke – sbíhají k hostině a zobou, zobou do zavedených pořádků, do přirozenosti. A to až do stavu, kdy mužský někde u Průhonic získá pocit, že se má omlouvat za svou mužskou identitu. Protože muži jsou přece toxičtí a násilničtí tak nějak kolektivně.

A mně začíná připadat, že to je jen hračka mocných. Hodit slepičímu davu konfliktní témata, hezky je větrat a nechat bujet soudní i mediální kauzy, a mezitím si v klidu tunelovat budoucnost lidského rodu. Nejsledovanější kauzou v poslední době byla soudní pře Johnnyho Deppa a jeho femme fatale, nebyla jím jednání na ekonomickém fóru v Davosu. O tom jsem v českých médiích proběhlo jen něco málo neurčitých informací. Jaké jsou výstupy, co se dohodlo, co bylo ústředním tématem, co z debat plyne, kam to posouvá svět. Že má Johnny ze své woke, woke femme fatale erektivní nedostatečnost ovšem vím. Vykoukl na mě titulek. O ekonomickém fóru v Davosu nic důležitého. Tam se lámou další dějiny světa. Ne u Johnnyho šourku, to jsou jen koňské klapky, abychom viděli ta „konfliktní“ témata, která mají zahltit naši pozornost.

U nás ten tlak není tak silný. Jsme mimo pozornost globální politiky, protože jsme ekonomicky i politicky přívažek Německa a plníme pečlivě svou roli bezvýznamných hlupáků. Německo je na výsluní pozornosti, protože Německo je motor a ideolog Evropy. Tam jedou zástupná „konfliktní“ témata daleko intenzivněji. U nás se spokojíme s několika málo woke, woke jedinci, kteří to nejspíš myslí skutečně vážně a své i*y, nebo spíš y*i píšou s láskou k ideologii, kterou zastávají.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb