Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak co bude s tím vyvlastňováním, pane poslanče Krejzo? Komentář Štěpána Chába

komentář 04.08.2022
Tak co bude s tím vyvlastňováním, pane poslanče Krejzo? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Karla Krejzy

Popisek: Poslanec ODS Karel Krejza v rozverné náladě

Slovní obrat vyvlastnění v ODS znají. Dokonce ho používají. Naposledy ho škrcen nenávistí použil poslanec vládní partaje Karel Krejza ve spojitosti s Pravčickou bránou v Českosaském Švýcarsku. Tam mu vadí, že knajpa u brány vybírá už desítky let mýtné pro vstup na přírodní památku. Krejza k tomu hrdinsky napsal: „Ať si pan podnikatel vaří ruský boršč a prodává pivo třeba za 200 Kč ve své restauraci. Ale vydělávat na české národní přírodní památce, na vstupném od našich spoluobčanů, na kráse naší země, je nehorázné,“ řekl a volal po vyvlastnění. No, není to bojovník?

Stejná otázka mě napadla před lety, když jsem chtěl vzít, ještě chud jako kostelní myš, děti na prohlídku Vyšehradské baziliky. Jenže tam byla cedule se vstupným, tak jsme si prohlédli jen venkovní Myslbekovy sochy, koukli, kudy to vzal Šemík při úprku před exekucí, a šli zase po svých. Pamatuju si, že cestou z Vyšehradu seděl u chodníku chudý Rus a svým chraplavým hlasem spřádal do prostoru tklivou píseň s kytarou. Dal jsem harantům po pětikoruně, aby umělce obdarovali, protože to utrpení z jeho hlasu teklo přes obrubník a hrozilo, že si o něj zlámeme nohy, pokud zpěvákovi nedáme drobné. (To já mám takovou zásadu, pouličním muzikantům vždy něco hodit, protože komu jinému už to házet).

Jen si nejsem jistý, jestli Karel Krejza narazil, jako poslanec vládní strany, na to pravé téma, které trápí většinu populace České republiky a nad nímž po večerech vzdychá zabořena v duchnách. Skutečně nás s nadcházející zimou i zbytkem brzké existence trápí to, že nějaký vekslák si zprivatizoval vstup na Pravčickou bránu? Jasně, je to chucpe, stejně jako placený vstup do Vyšehradské baziliky, kterou by měl mít chudý našinec možnost ukázat vykuleným zrakům svých potomků tak nějak zadarmo. Však je to… jak to ten Krejza napsal… „vydělávat na české národní přírodní památce, na vstupném od našich spoluobčanů, na kráse naší země, je nehorázné.“ Má recht, potentát z Litoměřicka. Ejhle, z Litoměřicka, to je od nás co by kamenem dohodil… a někdy i rád hodil. A trefil.

Jenže téma pro provětrávání slova vyvlastnit je zcela jinde. Tím je naše energetika. Současná krize není legrace na jednu zimu, je to jakýsi pohlavek té naší bájné neviditelné ruce trhu, která si rozebrala naši republiku a která se jako slepá nechala provádět potentáty ODS a ČSSD, kteří jí plnými náručemi za hubičku rozdávali strategická odvětví naší republiky, a tedy i naší bezpečnosti. Elektřina, plyn, voda, teplárenství. Všechno je v prachu. Ani záclony nezbyly. Všechno si za hranice odtáhla podivně řízená neviditelná ruka trhu, kterou, zopakuji, ve své době řídila vůle pánů Klause a Zemana, jimž nejde říct jinak, než zlí privatizační dědkové.

Začněme vyvlastňovat. Pan Krejza to navrhuje. A začněme vstupným třeba u Pravčické brány, když to před volbami Krejzovi udělá radost, ale pokračujme energetikou. Vždyť máme na kupní sílu obyvatel nejdražší energie na celé planetě. Což je obzvláště u elektrické energie komické, když jsme si veškeré elektrárny i rozvodné sítě postavili z daní a jsme čistými vývozci elektřiny do okolních států, kde platí méně, než my, výrobci a exportéři.

Já nevím, dobře, kdybychom elektřinu museli dovážet, chápu to, ale my ji vyvážíme a přesto máme elektřinu dražší než země, do kterých ji vyvážíme. To postrádá logiku. Je to choré. Je to v něčím podivném zájmu, který si vzal za rukojmí celou republiku a jemuž vláda zobe z ruky. Ukažte mi na něj, kámen mám pořád v ruce.

Ale ta logika Krejzova vyvlastňování je nádherná. U Pravčické brány dřepí nějaký kšeftař a vlastní kus šutru, přes který se musí projít na památku. A vybírá vstupné. To samé jde ukázat na ČEZu. U Českého energetického závodu sedí kšeftař a vlastní akcii. A vybírá na tu akcii vstupné do všech zástrček v republice. U kšeftaře u Pravčické brány ovšem máme alespoň nějakou přidanou hodnotu. Uvaří znavenému poutníkovi v té své špeluňce. Co dá minoritní akcionář obyvatelům republiky? Čistou nulu. Jen sedí a nechá si sypat do peněženky miliony a miliony.

Pokud je Karel Krejza schopný porušit svou pravicovou odéesáckou letoru tím, že volá po vyvlastnění kšeftaře u Pravčické brány, musí na stejném principu a se stejnou logikou volat i po tom, aby se začali vyvlastňovat akcionáři ČEZu. Ti reálně škodí daleko víc. Na Pravčickou bránu totiž nikdo jít nemusí. Platit přirážku akcionářům ČEZu musíme všichni. A když musíme, máme pak nejdražší elektřinu na kupní sílu obyvatel na celé planetě. Vláda pak sahá k šíleným plánům neskutečného zadlužování státní kasy, a tím likvidování budoucnosti republiky, tím, že šmelinářům kolem ČEZu bude za domácnosti hradit složenky až do výše 16 tisíc na domácnost.

Všechny ty peníze budeme splácet. Dlouhé roky. Je to státní dluh. Ten nesplácí stát, ten splácíme my, protože my jsme stát. A pak nemáme na dálnice, na rozvoj, na investice, na inovace, na nic. Platíme dluh… který nemusíme vytvářet. Nechápu, že se všichni pohoršují nad tím, že stát pomáhá málo, že by měl pomáhat víc. Houbeles, stát má jednat tak, aby pomáhat nemusel. Ale nejedná. A tak pomáhá. Přičemž z takové pomoci se stane budoucí dření o ekonomické dno. Protože budeme splácet. Co je to za blbost? Uplatněme konečně Krejzovu logiku vyvlastňování. Ať si jdou akcionáři ČEZu někam vařit ruský boršč a nelikvidují budoucnost této země.

Komická je otázka, jestli by Krejza volal s takovou nenávistí po vyvlastnění kusu šutru u Pravčické brány, kdyby byl majitel šutru nikoliv Rus, ale Němec. Jen taková komická představa o Krejzově možném mlčení s Němci a Krejzově řvaní na Rusy. Ale ono to je jedno. Z rukou ODS už jsme se dočkali nejen plošných opatření zadlužujících státní kasu, ale i přímé cenzury a vyvolávání kolektivní viny. To je změna. To je kultura politiky. Prostě nádhera. 

S tím vyvylastněním to nemyslím vážně, nechci se pasovat na Leninovu pravou ruku a začít s pětiletkou. Jen ukazuju Karla Krejzu v celé jeho kráse a velikosti. Přesto si myslím, že řešení jsou úplně jinde, než u rozhazování z eráru. Budeme to splácet. Bude nás to brzdit. Situace se nám tím nezlepší. Pojďme zchudnout trochu promyšleněji. Odstupme od Green Dealu, třeba jen dočasně, odejděme ze systému uhlíkových daní, kterým říkáme emisní povolenky, opusťme burzu v Lipsku, začněme pracovat nad zestátněním klíčových odvětví jako je elektřina, plyn, voda... pokud nezačneme s takovými kroky, možná se k tomu násilnému vyvlastňování propracujeme. A v jeho čele nebudou stát politici, kteří vybudují systém první poloviny roku 1968, ale poúnorový rok 1948. A ODS se svou přímou cenzurou osmi webů a vyvoláváním kolektivní viny k tomu má velmi blízko. Obzvláště když je v holportu s Piráty, kteří jsou už svou podstatou z roku 1948.

 

Vložil: Štěpán Cháb