Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější princ chtěl být atletem. Kdy zvítězilo herectví a jak se oženil s paní Ňam Ňam? Horká židle Jana Čenského

30.07.2022
Nejkrásnější princ chtěl být atletem. Kdy zvítězilo herectví a jak se oženil s paní Ňam Ňam? Horká židle Jana Čenského

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Jan Čenský v show 7 pádů Honzy Dědka

Honza Dědek se svou talk show navštívil tentokrát romantický vodní zámek Blatná. Jeho hosty byli Jiří Mádl a slavný pár z Ordinace, Dana Morávková a Jan Čenský. Posledně jmenovaný na zámek patří, už kvůli své přezdívce Princ.

Jan Čenský hrál krásného prince v řadě pohádek, a svého času mu to dokonce vyneslo přezdívku Princ. V první pohádce Bílá kočička hrál s Terezou Pokornou, tehdy útlou krásnou mladou dívkou. Na tu pohádku si dobře pamatuje i Dana Morávková: „Terezka tam měla takovou obrovskou masku, hlavu kočky. A Honza ji tak něžně hladil mezi ušima,“ směje se při vzpomínce na studiovou televizní pohádku z roku 1979. „Ano, ta maska byla obrovská,“ doplňuje Jan Čenský. „Pořád mi říkali, že musím dávat pozor, abych ji Terezce neshodil z hlavy, musel jsme ji opatrně hladit jen po tvářičkách, ne za ušima. Vypadalo to zvlášť divně, protože Terezka byla opravdu drobná a ta hlava obrovská. Vůbec nechápu, proč těm krásným holkám dávali role v maskách. To jsem zažil ještě jednou, když se neméně půvabná Linda Rybová hned na začátku pohádky proměnila v ovci a většinu děje strávila v hnusné umělé ovčí kůži zase s velkou hlavou,“ vzpomíná herec na své krásné pohádkové partnerky. Tou nejslavnější ovšem byla Ivana Andrlová.

 

Čenský Bílá kočička

V pohádce Bílá kočička; foto se svolením Česká televize

Pohádka s Písní práce a neopětovaná láska

„Pohádka Princové jsou na draka měla premiéru před čtyřiceti lety v den mých narozenin, 1. května, v 17:30, a nikdo si jí nevšiml. Proběhla naprosto bez povšimnutí, ale díky těm písničkám, které napsali pánové Uhlíř a Svěrák, se z ní stal později fenomén,“ stáčí se rozhovor k nejslavnější hercově pohádce, která se s vysílá pravidelně dodnes. „Přitom tenkrát nám říkali, že ta písnička Dělání, dělání nemůže mít úspěch, říkalo se tomu v zákulisí Píseň práce. A on se z toho stal hit. Možná proto, že ono to tak v životě funguje. Když máš srdce zjihlé, když máš potíže, určitě vám pomůže víc něco dělat, než se povalovat a utápět v žalu,“ zamýšlí se Jan Čenský nad fenoménem pohádkových píniček, s kterými Jaroslav Uhlíř vystupoval i na rockových festivalech.

 

 

Princové jsou na draka byla jedna z prvních pohádek, v které se Jan Čenský potkal s Ivanou Andrlovou, kterou v té době platonicky miloval. „Zamiloval jsem se do Ivanky Andrlové, ale tam jsem poznal, že je to marný. Pohádku Princové jsou na draka jsme s Ivankou natáčeli hned po inscenaci Příliš mladí na lásku, kde jsme spolu měli moji první postelovou scénu,“ pochlubil se herec. Já jsem na ni koukal už na škole. Byl jsem o rok níž, protože první talentové zkoušky jsem neudělal, ona ano. Nebyl jsem jediný, kdo po ní pokukoval. Na chodbě si mě nevšímala, a najednou jsem dostal scénář a dozvěděl jsem se, že budou postelové scény, kde nebudeme úplně oblečení. A já jsem tehdy dělal atletiku, tak jsem se ještě mohl svlékat,“ vyprávěl. „Říkal jsem si, že si mě v té posteli třeba všimne, ale nevšimla. A v pohádce Princové jsou na draka už měla nějakého muzikanta, takže oči jenom pro něj,“ dodal.

 

Od atletiky k herectví

Ze všeho nejvíc chtěl Jan Čenský v mládí běhat. Ve škole moc pilný nebyl, zato tréninku věnoval síly i čas. Jak se s tímhle dostal na konzervatoř? Ve škole měl němčinu a paní učitelka s dětmi mimo jiné hrála divadlo. Protože jí bylo jasné, že Honza se nerad učí, zato se umí předvádět, dostal v pohádce O Červené karkulce roli vlka. A paní učitelka ho postrčila, že jediná škola, kde by to mohl zvládnout, je konzervatoř. Běhání bylo ale stále na prvním místě. Až jednou potkal na chodbě ve škole Jaroslavu Adamovou, která učila herectví. „Zeptala se mě, co vlastně chci dělat. A já řekl, že běhat. Ona na to, jestli mi to jde. Pochlubil jsem se, že jsem ve své věkové kategorii druhý v republice na 1500 metrů. A ona pravila: Když nejsi první, tak se na to vys...“ Tím skončila touha reprezentovat republiku se lvíčkem na hrudi a zájem Jana Čenského se definitivně přesměroval k herectví.

 

Miss tisíciletí:

Zájem krásných žen a dáma v bílém kabátě

Jan Čenský byl vždy obklopen krásnými herečkami, později moderoval soutěž Miss České republiky. Říká ale, že ne vždy byl u dívek a žen úspěšný. Jednou oslovil dívku v tramvaji a místo očekávaného nadšení se mu dostalo studené sprchy. Dívka se na něj podívala a odbyla ho: „Nemysli si, že když jsi slavný, tak s tebou hned někam půjdu.“ Šarm a ochota svést souboj o ženu vyvolenou uplatnil až v době, kdy našel tu pravou. „Jednou jsem jel do Divadla Na zábradlí a přede mnou na schodech v metru stála žena v bílém kabátě a na zádech měla napsáno Ňam Ňam. Ten kabát šel přede mnou až do divadla. Po představení jsme ještě pobyli v baru, a když jsem odcházel, visel v šatně ten jediný bílý kabát. Pak jsem byl na Barrandově v ateliérech a zase jsem tam potkal ten kabát s nápisem Ňam Ňam. To už jsem se šel vyptávat, jestli někdo neví, kdo ten kabát nosí. Řekli mi, že nemám šanci, že dotyčná žena má přítele v Divadle Na zábradlí a ještě nějakého dalšího. Zkusil jsem to. A už jsme spolu třiatřicet let,“ vypráví, jak dobyl srdce své manželky, kterou málokdo zná. Dana Morávková je ale s informacemi hned pohotově: „Dana, tedy jeho žena Dana, je skvělá. A vynikající kuchařka a pekařka. Pro mého muže a syna vždycky peče na Vánoce snad pětadvacet druhů cukroví,“ dovídáme se, že Dana Morávková s Petrem Maláskem a manželé Čenských se evidentně přátelí.

 

Prague Philharmonia Wind Quintet & Jan Čenský:

Z prince primářem s šedinami a plnovousem

Doby princovských rolí jsou dávno pryč, Jan Čenský má ale stále dostatek rolí v divadle i ve filmu. S Danou Morávkovou se potkávají nejen v Ordinaci, ale také na jevišti. „S ní se krásně hádá,“ obrací se herec ke kolegyni s odkazem na jejich společné komedie, v kterých o vypjaté partnerské scény není nouze. „Jednou nám Toníček Procházka dal přečíst scénu z nové hry, kterou jsme měli spolu zkoušet. Dali jsme sedo toho, a když jsme skončili, jen nevěřícně kroutil hlavou, myslel si, že jsme to museli znát předem. Tak pěkně se umíme s Morávkovou hádat.“

 

 

Jak už to bývá, největší popularitu vynesl Janu Čenskému v posledních letech nekonečný televizní seriál Ordinace v Růžové zahradě, kde již roky hraje primáře a partnera právě Dany Morávkové. A to přestože houšť krásných vlasů se změnila v šediny a k tomu v poslední době přidal plnovous. „Teď jsem si po pětačtyřiceti letech nechal narůst vousy díky té herecké pauze. A pak jsem šel podepsat jednu smlouvu, a tam mi říkali, abych si je nechal, že mě nikdo nepozná,“ směje se tomu, jak si agentura myslela, že ho změní k nepoznání. Jenže si ho hned nějaká paní na ulici spletla s Janem Rosákem. Záměna ale Janu Čenskému asi moc nevadí, popularitu má stálou. O tom svědčí i vyprodané hlediště v Blatné a zasloužený potlesk jeho vyprávění.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková