Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrt připravila českého Simpsona o životní lásku, sám pak tu svou bezmocně vyhlížel dlouhých dvanáct let. Tajnosti slavných

29.07.2022
Smrt připravila českého Simpsona o životní lásku, sám pak tu svou bezmocně vyhlížel dlouhých dvanáct let. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov - Miloslav Mirvald

Popisek: Vlastimil Bedrna jako nadporučík VB v komedii z roku 1980 Blázni, vodníci a podvodníci

VIDEO I když moc krásy nepobral, hravě to dokázal vyvážit kouzlem osobnosti a smyslem pro humor. Není divu, že okouzlil nejednu úspěšnou krásku. Jeho tvář se vám možná ani nevybaví, hlas ale určitě poznáte okamžitě.

Kdo by neznal českou verzi potrhlého otce Homera Simpsona z populárního amerického animáku pro mladší i pokročilé. Nikoli nadarmo také Vlastimil Bedrna dostal v roce 2005 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Homera daboval celých dvanáct sezón, dokud ho vážná nemoc nedonutila vzdát se práce a stáhnout se do ústraní. Ani jeho herecké působení ale rozhodně nebylo zanedbatelné, v jeho filmografii najdeme téměř 120 filmových a televizních rolí, a navíc ještě zhruba pětadvacet seriálů, o účinkování v zábavných pořadech ani nemluvě. Velkých rolí před kamerou se sice jedinečný mim a komik nedočkal, tuto nepřízeň osudu si ale bohatě vynahradil na divadelních jevištích.

 

Simpsonovi – dabing:

Hoch z bohaté rodiny

Narodil se 8. února 1929 v Praze, v rodině uznávaného architekta, takže si rozhodně neměl v dětství na co stěžovat. Po maturitě na gymnáziu v Ječné ulici se přihlásil hned na dvě školy, nakonec ho přijali na DAMU, kterou v roce 1952 úspěšně dokončil. Vzápětí dostal první angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde působil s dvouletou pauzou, způsobenou základní vojenskou službou, až do roku 1956 a na jeho jevišti ztvárnil již v tak mladém věku řadu významných velkých postav. Pak se konečně přesunul do Prahy, nejprve do Pražského estrádního souboru. V roce 1957 se stal jedním ze zakládajících členů úspěšného kabaretního divadla Rokoko. Se šéfem Darkem Vostřelem a jeho parťákem Jiřím Šaškem působil jako mim a věnoval se především komediálním výstupům. Poté co normalizační ,vyšší moc‘ Rokoko v roce 1973 oficiálně zrušila, přešel do Divadla Na Zábradlí, v němž působil až do roku 1995.

 

U šišky:

záznam představení divadla Rokoko

Mistr vedlejších rolí

Filmaři ho objevili už koncem padesátých let, poprvé se mihnul před kamerou v roce 1958 coby neukázněný cestující, vyskakující z jedoucí tramvaje, v krátkometrážní komedii režiséra Jindřicha Ference O lidech a tramvajích. Ztvárnil zhruba tři desítky komických filmových postav, povětšinou ale doprovodných, rozličné číšníky, úředníky, výčepní či strážníky. Mnohem více příležitostí mu nabídla televize, i když ani ona na něj nikdy s významnou hlavní rolí nevzpomněla. Poprvé ho obsadil v roce 1963 Jan Valášek starší v rodinné kriminálce Modrý autobus a většina postav, které ztvárnil, rozhodně byla divácky nepřehlédnutelná, přestože jim scenáristé ani nepřidělili jména. Nejspíš si ho vybavíte jako popleteného královského komořího z úspěšných pohádek režiséra Jiřího Adamce Co takhle svatba, princi a Ať přiletí čáp, královno nebo jako hospodského ze seriálu Kačenka a strašidla. Mimo jiné ale nechyběl v nesmrtelných projektech, jakými byly Svatby pana Voka, Božská Ema, Pozor, vizita! či seriál Arabela.

 

Bratři Karamazovi:

záznam představení Divadla Na zábradlí

Osudové Rokoko

Poprvé se oženil s Libuší Vomáčkovou a měl s ní syna, manželství ale dlouho nevydrželo. V roce 1984 pak nešťastný partnerský vztah završila společná tragédie, když jejich společný potomek tragicky zahynul. Měl právě před svatbou, už se jí ale nedočkal. Otrávil se totiž plynem, unikajícím z vadné karmy. „Tehdy jsem pochopil, že smrt je třeba brát jako součást života,“ prohlásil později Bedrna v jednom rozhovoru. Jeho druhou manželkou se stala o dvacet let mladší populární herečka a zpěvačka, přezdívaná královna swingu či česká Barbra Streisand, nezapomenutelná Laďka Kozderková. Seznámili se v Rokoku, vzali se v roce 1974 a nevěsta přivedla s sebou do rodiny dceru z prvního manželství Ladu. O dva roky později k ní přibyla ještě Vlastimila a rodina se stala Laďčiným smyslem života.

 

Zpívánky:

Hrob si uklidila sama

Často se všichni scházeli na chatě nedaleko hradu Okoř, jejich společnou vášní bylo vaření, takže bylo běžné, že večer po představení Míla a Laďka začali vařit. Pouhých deset let po svatbě ale idylu navždy zhatila lékařská zpráva, Laďku si vzala na mušku zákeřná rakovina děložního čípku. Dva roky ji milující Míla vozil na ozařování, dodával jí energii a odvahu, veškerá snaha ale byla marná. Těsně před smrtí ho Laďka přiměla, aby ji vzal na pár hodin na revers z nemocnice a odvezl na Vinohradský hřbitov. „Chci jít do čistého,“ prohlásila prý tehdy, zatímco pečlivě uklízela rodinný hrob. Jeho láska podlehla zákeřné nemoci v pouhých sedmatřiceti letech a herec zůstal s oběma dcerami sám.

 

Auto-moto-revue:

Kopecký mu Janu nedal

Ve společnosti vždy dobře naladěný a vtipný muž byl najednou znovu k mání a rozhodně nezůstal sám. Jednou z jeho lásek byla slavná šansoniérka Hana Hegerová, na niž později velmi často a rád vzpomínal. Jeho smyslu pro humor podlehla i poslední manželka legendárního padoucha Miloše Kopeckého. Baletku Janu poznal v Divadle Na zábradlí a při práci se mezi nimi zrodila náklonnost, zpočátku jen platonická. „Milda o vztahu věděl a zpočátku nežárlil. Když jsem mu ale řekla, že se rozvedu a vezmu si Bedrnu, řekl mi: Tůdle! Ty jsi moje!“ přiznala po letech ve vzpomínkové knize.

 

Ať přiletí čáp, královno!

Proradné schody

Dva náhlé odchody nejbližších během jediného roku přivedly Vlastimila k nekonečným úvahám o svém vlastním odchodu z tohoto světa. „Svůj konec si neumím představit jinak než na cestě do divadla. Buď na zkoušku, nebo na představení,“ nechal se slyšet na oslavě svých sedmdesátin. Tohle přání mu ale osud nesplnil, zachoval se k němu mnohem krutěji. Jeho problémy odstartovaly v roce 2003 pádem ze schodů. Vážně se zranil a musel se kvůli delší hospitalizaci vzdát svého oblíbeného dabingu Homera Simpsona i působení v pražském Divadle pod Palmovkou, v němž hrál od roku 1995. O dva roky později ho postihla mozková mrtvice, po níž ochrnul na levou polovinu těla, a dlouhých dvanáct let pak zůstal upoután na lůžko. Nejprve téměř tři roky proležel v pražské motolské nemocnici, pak se přesunul do domova seniorů v Krči. Alespoň nakonec se nad ním sudičky slitovaly, zemřel ve spánku 6. března 2018.

(zdroje: ČSFD, Wikipedie, Česká televize, FDB, Český rozhlas, Divadelní noviny, Michal Herzán, Václav Budinský: Divadlo Rokoko, Český film)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská