Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalouskovo desatero. Důchodci se mají moc dobře. A to je blbě. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.07.2022
Kalouskovo desatero. Důchodci se mají moc dobře. A to je blbě. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek byl současnou vládou odklizen do VZP

Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek spojili svou pověst Pata a Mata a rozhodli se jako pejsek s kočičkou upéct dort naší budoucí prosperity. To, že jim z toho vypadl lidský rozměr, se dalo čekat. Pifku mají oba kmeti hlavně na důchodce. Ve svém desateru, které vypotili pro Hospodářské noviny, důchodcům a snižování jejich blahobytu věnovali plné tři body.

A tak si rozeberme celé desatero, hezky bod po bodu. Po každém bodu je doporučováno si střelit tichého otčenáše s důrazem na slova – a zbav nás všeho zlého.

 

1. Do roku 2025 snížit počet státních zaměstnanců na úroveň roku 2013 (413 000). Nárůst 70 tisíc zaměstnanců za 10 let nezvýšil kvalitu veřejných služeb, neúnosně však zvýšil objem nutných mzdových prostředků.

 

Zcela souhlasím. U toho zrušit například inkluzi ve školství, která nám začala státní zaměstnance množit jako králíky. A že takové nemravnosti zhynuly se zánikem Babišovy vlády? Ale kdeže. Noví vládní sabotéři národní perspektivy z MŠMT nadhodili, že každá základní škola by měla mít povinně školního psychologa. Alespoň na částečný úvazek. Božínku, to bude zase krmelců a koloušků, kteří se u něj budou z eráru stravovat. Já jenom aby to nedopadlo tak, že jednoho státem placeného hladovce vyhodíme, abychom dva vzali, k tomu pak ještě třetího, aby to všechno zorganizoval a vykázal na patřičná místa. 

 

2. Příští tři roky nezvyšovat mzdy a platy státních zaměstnanců o více než o tři procenta ročně.

 

Skvělé, souhlasím. A s jakou pomstychtivou radostí zaprděnce. Jen nevím, jestli je v pořádku nepřidat zdravotníkům, hasičům, uklízečkám, nebo třeba úředníkům na imigračním. Vždyť i na ně dopadá inflace, kterou současná vláda zvyšuje svými sabotážemi. I jim se všechno zdraží.

 

3. Změnit valorizační schéma důchodů. Při současné právní úpravě jsou důchodci jedinou skupinou ve společnosti, která je bezpečně chráněna proti inflaci. Domníváme se, že to jednak není fér, jednak je to finančně neudržitelné.

 

Tak důchodci jsou jedinou skupinou, která je bezpečně chráněna proti inflaci. Tady bych použil citát od srbského spisovatele Dušana Radoviće: „Nízké důchody přijdou stát pěkně draho. Důchodci nemohou ani moc jíst, ani moc pít, ani moc kouřit a to prodlužuje jejich život do nekonečna.“ Jenže oba kmeti české politiky, Kalousek i Topolánek, zapomínají na to, že důchodci jsou také jediná skupina společnosti, která si nezvládne zajistit příjem. Děti jsou pod ochranou a vyživovací povinností rodičů. Důchodci už jsou zpravidla nebohé siroty, navíc siroty, které si nejen že lidovecká europoslankyně Šojdrová nechce uvázat na krk (i když by tedy věkově odpovídaly sirotám syrským), ale které si celý život oddřely a odvedly do státního systému dost na to, aby jim systém projevil trochu úcty a ohleduplnosti. Ale to Kalousek s Topolánkem neberou. Však za jejich účasti na sabotáži české prosperity v dávno již minulých vládách důchodci byli biti jako skupina společnosti nejvíce.

 

4. Zrušit strop odchodu do důchodu v 65 letech.

 

Prostě strop odchodu do důchodu má být totožný s odchodem na krchov. Já si u toho vždycky představím chlapa od lopaty, jak v pětasedmdesáti jde na stavbu a jako kamzík skáče po lešení a nosí pytle s cementem.

 

5. Při zpracování návrhu penzijní reformy mít na paměti, že hlavní prioritou reformního scénáře je dlouhodobá udržitelnost průběžného systému. Různé důchodové komise možná odvedly zajímavou práci, leč na tuto prioritu odpověď nenalezly. Nalézt ji musí vláda, ideálně v kombinaci s reformou daňovou.

 

Důchodová reforma. Já o ní slýchávám od dob, kdy jsem začal vnímat českou realitu. O důchodové reformě se mluví před každými volbami. A po každých volbách se ozve tématická pauza až do příštího předvolebního klání. Důchodovou reformu řešila i Topolánkova vláda, řešil ji i Kalousek. A kde je? Kde? Nikde. Prostě máme průběžný důchodový systém a na jeho hranice narazí právě generace Husákových dětí. Důchodovou reformu budou vládní sabotéři řešit týden poté, co se první Husákovo dítě přihlásí o svůj nárok na starobní důchod. Pak strašně překvapeně strašně rychle zbankrotujeme. Ale to věděl Kalousek už v době své sabotážní činnosti na Ministerstvu financí, to věděl i Topolánek ve své roli premiéra při svém angažmá v sabotáži české perspektivy žít jinak než jako kolonie. Teď dělají ramena, kmeti jedni.

 

6. Zvýšit spoluúčast ve zdravotnictví, alespoň za jídlo a hotelové služby ve zdravotnických zařízeních.

 

Ó nikoliv, platíme si zdravotní pojištění. Všichni. A ne každý má na to, zažít desetidenní výpadek v příjmech a zároveň si těch deset dní hradit pobyt v nemocnici. Povede to k rizikovému podepisování reverzů, k hádkám s lékaři a sestrami a k exekucím (však jedním z největších klientů exekutorů jsou dopravní podniky za pokuty za jízdu na černo). Přibudou exekuce za neuhrazený zdravotnický poplatek? Nikdy se nevratíš do stejné řeky, říká se, Kalousek s Topolánkem to zkouší. 

 

7. Umožnit nákup nadstandardní zdravotní péče, včetně možnosti soukromého připojištění.

 

Ano, takhle na ně. Zbohatlickou zubařskou mafii rozšířit do celého zdravotnictví, kdy nárok na ošetření má pouze člověk movitý a patřičně vlivný, ostatním podle středověkých pravidel trhat zdravé stoličky, protože jsou tak odporně chudí. A při skládání Hippokratovy přísahy si pustit slavnostně hymnu finančních hyen z OVB (jsem si jistý, že Šmuclerové celé republiky na hymnu OVB skotačí od rána do noci). To je to pravé pojetí zdravotnictví. Nemáš prachy, no tak pojdi někde v pangejtu, socko příživnická. Kalousek a Topolánek jako vystřižení z magazínu Lidový milionář radí a pomáhá.8. Zrušit všechny dotace z národních zdrojů podnikatelským subjektům.

 

Ukážeme si to například na zemědělcích. Takže Polsko své zemědělce bude dotačně podporovat, my dotace zrušíme. Jaké budou výstupy tohoto podnikatelského plánu Kalouska a Topolánka? Konkurence z Polska české zemědělce do roka zlikviduje. To je tak promyšlené, až to zvoní na vrátnici psychiatrické léčebny v Kosmonosech. A to obzvláště v souvislosti s tím, že Kalousek a Topolánek volají po zrušení národních dotací, nikoliv dotací evropských a sakuprásk všem členským státům. Výsledek jejich hlubokého mozkového myšlení by pak vedl k tomu, že naši kotlinu můžeme zalít zbytky pro prasata a oddat se migraci na západ, protože už tu prostě nezůstane vůbec nic krom hladových politiků jako je Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a jejich hurá parta ve Strakovce.

Dám další příklad. Máme u nás na vesnici malý obchod s potravinami. Nevím, ale předpokládám, že pobírá z obecní kasy peníze na provoz, ač je majitel soukromník. Obec mu přispívá na chod, protože chce, aby tu byla možnost si nakoupit. S Kalouskem a jeho nápady by obchod zkrachoval. Nevydělá si na sebe, tak ať není, zní asociální uvažování bývalého ministra financí. A tak by pod jeho návrhy zmizel život z vesnic. Nevydělá si na sebe, tak ať si zmizí. Co je tohle za pohled do budoucnosti? Princip po nás potopa? Dva kmeti české politiky proslulí svou arogancí a odtržeností od reality jako Láďa Hruška radí - když nemáte ropná naleziště, tak tam hoďte trochu asociálnosti.

 

9. Zrušit státní příspěvek na stavební spoření.

 

Ano, odebírat veškerou myslitelnou podporu lidem. Stejně je to všechno veteš chamtivá. Bič na ni. Jenže státní příspěvek u stavebního spoření je také mírná, skutečně mírná, podpora státu toho, aby si lidé spořili na bydlení a v budoucnosti se zbytečně nezadlužovali. Případně aby usnadnili start svým dětem, které pak nezahájí produktivní život se škrtící smyčkou hypotéky kolem krku. Podpora stavebního spoření dává smysl už jen tím, že je to politika podpory budoucí prosperity a peněz, které se investují právě v budoucnosti. Není se tedy čemu divit, že sabotéři Kalousek s Topolánkem brblají a chtějí podporu stavebního spoření zaříznout.

 

10. Vrátit do rozpočtu alespoň část každoročních příjmů, které vypadly s daňovým balíčkem z podzimu 2020. Jednalo se cca o 1,5 procenta HDP, které nijak nepomohlo k zotavení ekonomiky, zato představovalo proinflační impulz, a především zdvojnásobilo strukturální deficit. Vláda by měla předložit komplexní daňovou reformu zahrnující i povinné pojistné. Jakýkoliv návrh na zvýšení daňové zátěže je však ospravedlnitelný pouze v případě, bude-li doprovázen návrhem na snížení povinných výdajů v minimálně stejné, lépe pak dvojnásobné výši.

 

Aneb jak zvyšovat daně, ale neříkat tomu zvyšování daní. Je zvláštní, že přes výše uvedená opatření, která Kalousek s Topolánkem navrhují, a která všechna vedou ke snížení výdajů státu, nezaznělo, že se mají také adekvátně k tomu daně snižovat. Prostě starý dobrý Kalousek. 

Nápady Miroslava Kalouska a Mirka Topolánka jsou takové ty z pytlíku s nemravnými návrhy, které se šeptají na půl huby někde v příšeří temné uličky jedné staré a vyrachtané šlapce, která už podobné kobyliny slyšela tisíckrát a ví, že z toho vřídlo mládí a krásy prostě nebude. Kalouskovy a Topolánkovy vývody jsou přesně v duchu jejich předchozí politiky a vlády - za dvě stovky využít služeb vyrachtané šlapky, ulevit vlastnímu semeníku nad její mizernou existenci, a vykázat to jako prorodinnou a sociální politiku. Troufám si tvrdit, že desatero by mělo znít trochu jinak a dovolím si ho předestřít pozítří.

 

Vložil: Štěpán Cháb