Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znát jeho hity bylo téměř povinností aneb Jak se pivovarský účetní stal králem swingu. Tajnosti slavných

25.07.2022
Znát jeho hity bylo téměř povinností aneb Jak se pivovarský účetní stal králem swingu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Městský úřad Dvůr Králové nad Labem

Popisek: Průkopník moderní taneční hudby R. A. Dvorský

AUDIO/VIDEO Krásně podbarvený hlas, mužný vzhled a tvář s knírkem a nezbytným motýlkem se stala symbolem elegance. Jeho jméno se neodmyslitelně pojilo s jazzem a swingem, po komunistickém převratu ale byl zařazen do škatulky ,bývalí lidé‘ a skončil za mřížemi.

Zatímco písničky Jaroslava Ježka lidé především poslouchali, na muziku R. A. Dvorský se tančilo. Jednu z prvních jazzových a tanečních kapel u nás Melody Makers sice založil houslista a saxofonista František Cink, určující roli v něm ale měl vysoký, štíhlý elegán s pečlivě zastřiženým knírkem. Nesmrtelnou popularitu si zpěvák, skladatel a kapelník světového formátu vydobyl s vlastním tanečním orchestrem Melody Boys, který založil v roce 1929. Poslouchat je bylo takřka módním diktátem. Na koncertech a zájezdech hráli pro všechny věkové kategorie, od lidovek po nejnovější světové taneční šlágry. Na gramofonové desky Dvorský nahrál se svými orchestry na dva tisíce písniček, objevil se v řadě filmů a pravidelně vysílal i v Československém rozhlasu.

 

Sladce mě líbej:

Střet dvou světů

První filmové idoly a jedinečná taneční hudba se staly symbolem meziválečných let a dodávají období první republiky až romantický nádech. Realita byla ale rozporuplnější. I v ní souběžně žily dva světy a rozdíl mezi nimi se vlivem velké hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let ještě prohloubil. Střet dvou nesmiřitelných názorů jsem prožívala na vlastní kůži a býval zdrojem zábavy během sporů mých dvou babiček, které se shodnout ani nikdy nemohly. Důvod je prostý. Lída prožila ,zlatou éru‘ v luxusních nočních podnicích a barech, v toaletách od Podolské, v domácnosti a bez finančních starostí. Anča se narodila v suterénní místnosti na pražském Žižkově v rodině ševce, který považoval Baťu za ztělesnění všeho zla, protože ho tovární velkovýroba laciných botek za 9,90 připravila o živobytí. Ručně šité boty si pak už u něj nikdo neobjednával a jeho dcera makala od patnácti ve fabrice. Zatímco Lída tančila na hity R. A. Dvorského, Anča křepčila v žižkovských tančírnách a hospodách, které byly na každém rohu a, světe, div se, všechny se uživily. Hudba, která provázela oba tyto světy, se nám naštěstí dochovala. Tu Ančinu nám připomínají různé televizní kabarety i filmy, mimo jiné třeba Jedová chýše v seriálu Hříšní lidé města pražského. Ta Lídina se dochovala i na gramofonových deskách a zvukových záznamech.

 

Nečekej, nečekej:

z filmu Kristián

Pivovarský účetní

Zpěvák, skladatel, dirigent, klavírista, hudební vydavatel a filmový herec Rudolf Antonín se narodil 24. března 1899 ve Dvoře Králové. Svému rodnému městu prý láskyplně říkal Dvoreček, právě po něm si později zvolil umělecké příjmení Dvorský a celý život se tam pravidelně a rád vracel. Nejprve ale vystudoval obchodní školu a během první světové války pracoval v tamním pivovaru jako účetní. Své první skladby napsal už v šestnácti, v roce 1919 pak odešel do Prahy. Stal se redaktorem hudebního nakladatelství Josef Springer a brzy začal vystupovat v legendárním kabaretu Červená sedma. Od roku 1924 měl vlastní pořad v Československém rozhlasu, kde hrál na klavír a zpíval s doprovodem. O rok později založil František Cink Melody Makers, první jazzový a taneční orchestr u nás, a Dvorský se rychle stal jeho hlavní osobností. V roce 1929 pak založil vlastní orchestr Melody Boys, který existoval až do roku 1945. Znát jeho hity se stalo téměř povinností a spolupracovaly s ním největší hvězdy první republiky, například Inka Zemánková, Sestry Allanovy, Oldřich Kovář, Vlasta Burian, Hana Vítová, Zita Kabátová…

 

Sám já chodívám rád:

Kapelník světového formátu

Přímo kosmickou rychlostí se Dvorský stal uznávaným kapelníkem evropského formátu. Například v březnu 1934 byl pozván na setkání špičkových jazzových hudebníků do Londýna, které pořádal časopis Tune Times u příležitosti vystoupení amerického orchestru Caba Callowaye. Díky tomu Dvorský navázal přátelství s Jackem Hyltonem, Bertem Ambrossem, s populárním italským dirigentem a bavičem Mantovanim navštěvoval různé orchestry a sledoval natáčení gramodesek. V roce 1936 založil vlastní hudební nakladatelství, vydával zejména nosiče s moderní taneční hudbou, ale také notovou edici, nazvanou Super Swing Serie. Své písničky u něj vydávalo mimo jiné i slavné trio Voskovec-Werich-Ježek. V roce 1936 si pořídil první 8mm kameru Kodak a natáčel s ní buď on, nebo lidé, kteří byli právě po ruce. Hlavně díky úspěšné vydavatelské činnosti se seznámil s dalšími světovými kapelníky, například s Juanem Llossasem, Tedy Sinclairem, a dokonce prý i s Louisem Armstrongem. Když v roce 1937 hrál s Melody Boys v karlovarském Park Hotelu Richmond, pravidelně chodili za jeho hudbou na odpolední čaje z konkurenčního Imperialu i slavní herci Douglas Fairbanks a Mary Pickford.

 

Řekněte mi, señorito:

z filmu U pokladny stál

Zpěvák, kapelník, dirigent…

Tak vypadala většina prvorepublikových filmů, v kterých se objevil na stříbrném plátně. Bylo jich na tři desítky, ve více než deseti z nich zpíval v doprovodu svého orchestru a vždy se jednalo o špičkové aranžmá, které dokonale dotvářelo atmosféru příběhu. Diváci obdivovali nejen jeho krásně podbarvený hlas, ale také mužný vzhled, a Dvorského tvář s knírkem a nezbytným motýlkem se stala jedním ze symbolů prvorepublikové elegance. Jako herec stanul před kamerou poprvé v roce 1931 coby Pavel v milostné romanci Ze soboty na neděli a nechyběl v celé řadě mimořádné úspěšných projektů, od Mužů v offsidu přes komedii Kantor Ideál, milostné drama Manželství na úvěr či slavného Kristiána až po hudební romanci Madla zpívá Evropě. V roce 1937 dokonce dostal od režiséra Karla Špeliny jedinou hlavní roli, ztvárnil Viléma Kristena v melodramatu Krb bez ohně, v němž jeho partnerku hrála krásná Hana Vítová. Podílel se ale i na celé řadě dalších filmových projektů a psal pro ně hudbu, takže jich měl celkem na kontě zhruba sedmdesát. Naposledy si zazpíval před kamerou v roce 1941 v krimikomedii Těžký život dobrodruha. Pak se před ni po více než dvaceti letech ještě jednou vrátil, v roce 1964 si zahrál sám sebe v televizní hudební komedii Zdeňka Podskalského Půjčovna talentů.

 

Pohádka z ostrova Capri:

(Pokračování ve středu 27. července)

(zdroje: Wikipedie, FDB, ČSFD, Ondřej Suchý: Šemanovice, archiv města Dvůr Králové nad Labem, Encyklopedie Prahy 2, Supraphon, Classic Praha, Národní muzeum, Český rozhlas)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská