Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uznával ho i Hollywood, emigrace ho nelákala. Vždycky se vrátil domů a nezastavila ho ani mrtvice. Tajnosti slavných

20.07.2022
Uznával ho i Hollywood, emigrace ho nelákala. Vždycky se vrátil domů a nezastavila ho ani mrtvice. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Negativ Film Productions

Popisek: Světoznámý český kameraman Miroslav Ondříček v dokumentu Heleny Třeštíkové z roku 2019 Forman vs. Forman

VIDEO Státu vozil ze západu majlant, přesto měl StB neustále v patách a práci si musel vybojovat. I když svět žasl nad jeho mistrovstvím, trval na tom, že základem úspěchu je důkladně zvládnuté řemeslo.

Dvakrát byl dokonce nominován na Oscara, poprvé za Ragtime a podruhé za Amadea. Jeden z nejvýznamnějších a nejznámějších kameramanů v historii naší kinematografie byl považován za umělce a obrazového mága a polovinu svých filmů natočil v zahraničí. Dlouholetý spolupracovník Miloše Formana se mimo jiné podílel i na tak slavných projektech, jako je Taking Off, Lásky jedné plavovlásky či Vlasy. „Nemyslím si, že kameraman musí nutně za kamerou i umřít,“ říkával s úsměvem Miroslav Ondříček. Přesto se mu to dvakrát málem stalo.

 

Konkurs:

Světoznámý Žižkovák

Budoucí kameraman světového jména se narodil tři roky po založení barrandovských ateliérů, 4. listopadu 1934, na pražském Žižkově v rodině holiče a kloboučnice. Než se dostal k celovečerním filmům na Barrandově i v Hollywoodu, musel se vyučit filmovým laborantem, odsloužit pár let v pomocných profesích na Barrandově a ve Zpravodajském filmu, vystudovat FAMU a dvanáct let pracovat jako asistent kamery. Jeho filmy, které natočil s neméně známým rodákem, režisérem Milošem Formanem, patří do zlatého fondu naší kinematografie. Celkem jich natočil na čtyři desítky, z toho polovinu v zahraničí. Natáčel s předními světovými režiséry, například si ho vybral britský režisér Lindsay Anderson a za film If (Kdyby) dostali v Cannes Zlatou palmu, nebo George Roy Hill pro válečné drama Jatka číslo 5. Spolupracoval i se slavnými filmovými hvězdami, mimo jiné s Robertem de Niro, Meryl Streep či Tomem Hanksem.

 

Lásky jedné plavovlásky:

Emigrace ho nezlákala

Na rozdíl od Formana v zahraničí nikdy nezůstal, vždy se vracel ke své rodině i práci na českých filmech. Tehdejší vládnoucí režim mu ale světoběžnictví a úspěch v cizině náležitě ztrpčoval. Doma měl v patách tajnou polici a mnohé projekty měl zakázané. K spolupráci na filmu Přelet přes kukaččí hnízdo nedostal povolení, nesměl točit s George Roy Hillem ani další, budoucí oscarový film Podraz s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem, dokonce mu zakázali i Tři oříšky pro Popelku s Václavem Vorlíčkem, s nímž už byl na spolupráci domluven. Nejvíc amerických filmů natočil s režisérkou Penny Marshall, která mu před kameru postavila Roberta De Niro (Čas probuzení), Whitney Houston (Kazatelova žena) či Madonnu (Velké vítězství). Poslední film s americkou herečkou Drew Barrymore, komedii Kluci v mém životě (Riding in Cars with Boys), dokončil v roce 2001.

 

Hoří, má panenko:

Riskantní profese

„Když jsme s Formanem natočili Hoří, má panenko, naštvali se na nás bolševici, naštvali se na nás i hasiči, pak to různě zakazovali a povolovali… A pak to běželo po světě a dodnes to hrají v Americe. Dokonce si tam i leckdy neuvědomují, že je to český film, ale mají pocit, že se to odehrává u nich. To se tak někdy s filmem povede,“ prohlásil v rozhovoru pro časopis Pražská pětka. Doma natočil v roce 1979 s režisérem Krejčíkem mimořádně úspěšný film Božská Ema a vzápětí začal točit film Otakara Vávry Temné slunce, adaptaci Čapkova Krakatitu. Nemohl ho však dokončit, protože ho při simulaci atomové exploze zasáhla výbušnina. V obličeji a na rukou utrpěl zranění, jejichž léčba si vyžádala delší dobu, a jizvy mu zůstaly až do smrti.

 

Temné slunce:

Amadeus na kapačkách

Byl stoprocentní profesionál, takže obrovský tlak a stres, kterým byl vystaven především proto, že odmítal spolupracovat s StB, se na kvalitě jeho práce neprojevily. Stály ho však zdraví. Zradilo ho při pražském natáčení velkofilmu Amadeus, kdy prodělal záchvat mrtvice. Se zodpovědností sobě vlastní však roztočený projekt nevzdal. Denně jezdil do nemocnice na kapačky a injekce, nemohl mluvit, takže své instrukce spolupracovníkům celé tři týdny psal, ale film dokončil. „Kdyby mrtvice byla o trochu silnější, Amadea bych nikdy nedotočil. Bylo to štěstí v neštěstí. Asi ten filmařskej Pánbůh nechtěl, aby ti estébáci nade mnou vyhráli,“ prohlásil.

 

Amadeus:

Cena krásy

Léta náročné kameramanské profese a vzdorování tlaku tajné policie si vybraly daň. Počátkem roku 2010 prodělal těžkou akutní operaci srdce kvůli výduti aorty, po níž se téměř nemohl hýbat. Polehoučku se učil znovu chodit, pomohl mu až dvouměsíční pobyt v rehabilitačním ústavu Malvazinky, takže si troufl dokonce znovu i za volant, čímž podle svých slov málem přivodil infarkt své ženě Evě. „Byla zvyklá, že se z bytu nehnu ani na krok. A najednou mě nemohla nikde najít. Dostala o mě velký strach, doslova zpanikařila,“ prozradil tenkrát Blesku. „Za kameru si už ale nestoupnu. Na to už nemám. Zatím mi to ale nechybí a doufám, že ani nebude. Vždyť já už mám nárok na zasloužený odpočinek,“ dodal trochu posmutněle.

 

Kluci v mém životě:

Za krásu se platí

Ani zdravotní problémy ho však nedokázaly zastavit. Dál jezdil na besedy do filmové školy v Písku, která nese jeho jméno. Po čtyřech desetiletích, strávených za kamerou, říkal o svém řemesle, že je sice krásné, ale také fyzicky i psychicky hodně náročné. „Za krásu se platí. Já jí zažil hodně a také jsem za ni dost zaplatil. Jenže proto tu na světě asi jsme, abychom tady odvedli kus pořádné práce,“ nechal se slyšet. Další komplikace na Miroslava Ondříčka zaútočily počátkem roku 2015. Musel být převezen do nemocnice, a poslední týden života strávil v umělém spánku. „Odchod byl nakonec milosrdný,“ prozradil jeho syn, režisér David Ondříček, a dodal, že si otec přál poslední rozloučení „v americkém stylu“. Legendární kameraman Miroslav Ondříček zemřel 29. března 2015.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, Pražská pětka, Blesk, FDB, Česká televize, MF Dnes, Český rozhlas, Miroslav Ondříček, Miloslav Šmídmajer: Tudy jenom procházíme)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská